Řízení farmy v systému precizního zemědělství

Značka Case IH nabízí na našem trhu systémy precizního zemědělství pod označením AFS. Jedná se o skupinu produktů se širokým využitím na strojích této i jiných značek. O skutečných možnostech přesvědčivým způsobem informovalo stanoviště na stánku firmy AgriCS v průběhu veletrhu Techagro, označené jako AFS Farma. Na modelech traktorů se závěsným nářadím a také sklízecí mlátičky Axial-Flow byly demonstrovány možnosti realizace systémů AFS v praktických podmínkách.

Základem jejich fungování je signál o poloze s nejvyšší přesností, tedy RTK. Na farmě byla zvolena možnost instalace RTK stanice na podnikovém sile tak, aby měla dosah na všechna pole. V případě, že je třeba přijímat signál i ve větších vzdálenostech, lze využívat opakovače. Signál je šířen prostřednictvím mobilní telefonní sítě GSM. Jeho příjem zajišťuje duální modem RTK VRS.

Je tomu tak i v případě traktoru Case IH Puma 240 CVX v agregaci s neseným postřikovačem Lemken Primus. Do souběžných jízd je naváděn automatickým satelitním řízením AFS AccuGuide s přesností RTK do 2 cm. Terminál AFS Pro 700 řídí s využitím ISOBUS mimo jiné ovládání a vypínání sekcí a variabilní dávkování podle polohy GPS.

Dále na farmě „pracoval“ ještě druhý traktor Puma 240 CVX, a to při setí. Automatické řízení RTK tentokrát převzal systém Autopilot, což je plně integrovaný systém, využívající hydraulického řízení traktoru a informací od snímačů polohy kol řídicí nápravy. Pro přesné vedení úzkořádkového secího stroje Pronto DC firmy Horsch i na svazích sloužil systém pasivního navádění nářadí s názvem TrueGuide. Traktor má systém ISOBUS Class II ve standardu.*

Více informací přinese časopis Mechanizace zemědělství 5/2016.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *