25.07.2024 | 08:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Robot pro zemědělskou praxi

Roboty se v zemědělské výrobě využívají stále častěji. Zatím především v živočišné výrobě při dojení, úklidu stájí či přípravě krmiva. Jejich čas však přichází i v rostlinné výrobě. Jednou z prvních vlaštovek je pásový robot AgXeed AgBot 5.115T2, oceněný na veletrzích Agritechnica či Techagro, který se veřejnosti předvedl v podniku AGRA Řisuty s. r. o.

„Naše rodinná farma, společnost AGRA Řisuty s. r. o., hospodaří na 2200 ha zemědělské půdy, z nichž 250 ha tvoří trvalé travní porosty. Od roku 2016 jsme přešli na precizní zemědělství,“ představuje zemědělský podnik hlavní agronom Ing. Vítězslav Krček, Ph.D. Pojmy jako výnosové mapy, variabilní hnojení, monitoring strojů, přesná navigace či variabilní setí patří v Řisutech ke každodenní práci. „S firmou Leading Farmers spolupracujeme dlouhá léta, byla to ona, kdo k nám v roce 2006 dodával prvního autopilota Trimble v republice, tehdy na Case IH Quadtrac 450,“ vzpomíná Vítězslav Krček a pokračuje: „Stejná firma doplňovala náš postřikovač systémem vyrovnávání ramen a nedávno jsme se sešli opět, díky robotu AgXeed AgBot 5.115T2.“

Nový projekt

„Tento robot mě zaujal již před několika lety. Prakticky jsme se s ním setkali poprvé loni v červnu v Německu a následně na podzim na farmě v Maďarsku. Podnik o rozloze přes 3000 ha využívající doposud pásové traktory je bude postupně nahrazovat pásovými roboty. Byla to pro nás zajímavá zkušenost,“ vysvětluje Ing. Krček a pokračuje: „Rozhodli jsme se proto navázat na náš předchozí projekt zavádění precizního zemědělství do rostlinné výroby a v rámci nového kola Evropského inovačního partnerství (EIP) jsme se přihlásili s novým víceletým projektem. Spolupracujícími partnery jsou Česká zemědělská univerzita a Výzkumný ústav meliorací a ochrany půdy, v.v.i. (VÚMOP). Cílem projektu je ověření dané technologie v reálných podmínkách. Věříme, že náš projekt bude schválen.“

Robot v Česku

Polní robot AgXeed AgBot 5.115T2 se české veřejnosti poprvé představil v listopadu loňského roku na tiskové konferenci pořádané Výzkumným ústavem rostlinné výroby v.v.i. Následně se v rámci Dotačního programu – Demonstrační farmy, podporovaného Ministerstvem zemědělství ČR, zúčastnil v Řisutech polního dne konaného letos v březnu. „Robota jsme předvedli na poli s podmítačem a secím strojem. Nejdříve provedl předseťovou přípravu a následně zasel ječmen. Robot je určen primárně pro agregaci s nářadím o pracovním záběru tři metry. Příjemným zjištěním pro všechny zúčastněné byla skutečnost, že tato technologie v praktických podmínkách funguje," konstatuje Ing. Krček.

Technologie budoucnosti

„Myslím si, že budoucnost tímto směrem půjde. Jeden robot jistě nic nevyřeší, ale třeba tři roboty ovládané jedním operátorem již zajímavé budou. Zvyšování automatizace a robotizace v rostlinné výrobě je neodvratný trend, stejně jako ve výrobě živočišné,“ konstatuje Ing. Krček a dodává: „Je však třeba počítat s tím, že se roboty nebudou přizpůsobovat nám, ale že podmínky v podniku se budou muset přizpůsobit práci robotů. Jejich rychlejšímu rozšíření zatím brání několik faktorů – nejasná legislativa, která „nestíhá“ rychlý vývoj nových technologií, konzervativnost farmářů a někdy také odpor zaměstnanců nebo veřejnosti.“ 

Celý článek vychází v červencovém Farmáři.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down