Robustní a silný stroj pro drcení klestu i pařezů

Obnova pasek tak, aby na nich mohla být provedena výsadba nových stromů, je často problematická zálažitost. Zvláště tehdy, pokud se takové pozemky nacházejí ve svazích a ještě jsou v půdě zarostlé velké a silné pařezy. Za takových podmínek musí nastoupit spolehlivá a výkonná technika, například v podobě mulčovací frézy.

Svůj model mulčovací frézy na výstavě KWF prezentoval známý specialista – firma PRINOTH AG. Stroj s označením AHWI Raptor 300 na podvozku s dlouhými ocelovými pásy má hmotnost 14 850 kg a je určen k mulčování i v nejtvrdších podmínkách. Zvládne zpracovat i silné dřevo nebo pařezy o velkém průměru, kde by se standardní traktory dostaly na meze svých možností. Fréza pracuje s rotorem o průměru 650 mm a šířkou 2350 mm. Rotor má pevně připojené pracovní orgány, nikoli pohyblivě. Přitom se ale dají díky důmyslnému systému snadno zaměňovat, nicméně se ukázaly jako vysoce odolné vůči opotřebení.

Fréza je poháněna mechanicky, takže je možné takto na ni přenášet více výkonu s nižšími ztrátami, než kdyby byl pohon hydraulický. Pokud by došlo k jejímu zablokování, pak chrání motor před udušením kapalinová turbospojka. Přitom si zákazník může vybrat: pohon kloubovým hřídelem anebo pomocí dvojice robustních sdružených klínových řemenů. Ve druhém případě nestojí v cestě žádný hřídel, takže frézu je možné zdvihnout do výšky až 150 cm – o celých 50 cm výše, než při pohonu kloubovým hřídelem.*

Více infrmací v časopise Mechanizace zemědělství 1/2017.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *