15.09.2023 | 07:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Robustní pluhy Amazone Tyrok 400 onland se snadným přestavením

Otočné pluhy, to je u firmy Amazone kapitola sama pro sebe. Po převzetí tohoto nářadí od rakouské firmy Vogel Noot si německý výrobce rozšířil sortiment o otočné pluhy. Zanedlouho potom představil nové generace nesených i polonesených pluhů s DNA Amazone. A na Tiskové konferenci 2023 firma Amazone oznámila, že si svůj sortiment pluhů rozšiřuje směrem nahoru i dolů.

Mezi velkými polonesenými pluhy Amazone je novinkou pluh Tyrok 400 v provedení pro orbu on-land. Může být v provedení šesti- až devítiradličném. Například osmiradličný pluh může být vyrobený v provedení 8+0, kdy průběžný hlavní rám jako jeden celek nedovoluje připojení devátého tělesa, anebo pak v provedení 8+1, kdy je možné dle potřeby ještě jeden pár orebních těles připojit. Je pak ale zapotřebí provést úpravu tahové linie. Hlavní rám má profil 200 x 150 milimetrů a tloušťku 10 milimetrů. Pluh může být vybavený systémem hydraulického non-stop jištění orebních těles proti přetížení i předradličkami. Zato standardem je přední opěrné kolo, vložené mezi hlavní a pomocný rám.

Otáčení s dvojím tlumením

Zvláště v plné výbavě je hmotnost pluhu již větší a při otáčení by mohlo docházet k rázům, které by se přenášely na traktor. Aby se to nestávalo, o to se stará systém SmartTurn. Rychlé otáčení hlavního rámu s orebními tělesy je krátce před dotočením dvakrát hydraulicky zpomaleno. Je to možné díky tomu, že hydraulický válec, zajišťující otáčení pluhu, má dvojici komor.

Protože v praxi nezřídka dochází k situacím, kdy je zapotřebí zaměnit před pluhem traktor, anebo naprší a zvýší se vlhkost půdy, vyvinuli konstruktéři své pluhy tak, aby bylo možné jednoduché přestavení z orby v režimu on-land do režimu za jízdy v brázdě. Provede se tak, že pluh se nastaví do středové polohy (tzv. na motýla) a pomocí hydrauliky traktoru se hlavní rám přitáhne do větší blízkosti k pomocnému rámu. Poté je třeba jen manuálně pomocí šroubů upravit dorazy pro příčné přestavení pluhu a změna je hotová během pár minut.

Trakční posilovač snižuje prokluz

Pluh Tyrok 400 onland, prezentovaný na tiskové konferenci Amazone, byl vybaven ještě systémem Vario pro plynulé nastavení záběru všech orebních těles (dostupný na přání pro šesti- až osmiradličné verze), hydraulickým nastavováním hloubky orby s přehlednou stupnicí na velkém opěrném kole a systémem trakčního posilovače. Tento systém přenáší část ze zahlubovacích sil orebních těles na zadní nápravu traktoru a snižuje tak prokluz kol.

Více informací v Mechanizaci zemědělství.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down