Rodina zelených je větší

Stejně jako mnoho předešlých let tak i letos se novináři ze všech koutů světa dočkali tiskové konference společnosti Claas, na které byly představeny nové stroje pro rok 2008. Letošní ročník, jež se konal v maďarském Bükfördu, navštívilo vedle obchodních partnerů firmy více než sto novinářů z osmnácti evropských zemí. Novinky výrobního závodu Claas si mohli osahat a vyzkoušet při praktickém předvádění přímo na poli.

Mezinárodní tiskovou konferenci spojenou s prezentací novinek pro následující rok pořádá firma Claas již řadu let, avšak pokaždé v jiné zemi. Počet zájemců, kteří se zúčastnili té letošní v Maďarsku, byl však vyšší než v předchozích letech. Dvoudenní akce byla zahájena sérií přednášek, na kterých byly vedle nových strojů prezentovány výsledky společnosti Claas, včetně jejího postavení na trhu se zemědělskou technikou v rámci světového měřítka. Druhý den pak následovaly ukázkové jízdy strojů na poli. Vše klapalo podle plánu organizátorů, dokonce i počasí jako by bylo předem objednáno. Představily se novinky v sektorech: sklízecí mlátičky, lisy na kulaté i hranaté balíky a stroje pro sklizeň píce.

Kompletně nová série kombajnů
Rodina sklízecích mlátiček Claas byla rozšířena o zcela novou řadou Tucano, která nabízí nejkvalitnější modely ve střední výkonnostní třídě. Nové Tucano převzalo mnoho známých prvků po svých předchůdcích, na rozdíl od nich se ale pyšní zcela novým dynamickým designem všech hlavních částí stroje a několika podstatnými změnami v konstrukci. Nová kabina, jejíž interiér byl vylepšen, nyní řidiči nabízí ještě vyšší stupeň komfortu pracovních operací. Centralizovaný elektrický systém je plně integrován v kabině. Z té je možné ovládat všechny potřebné funkce stroje, jako například směr jízdy, tok sklízeného materiálu, vyprazdňování zásobníku zrna, operace s žací lištou, řízení Autopilota, Laserpilota a další. Palubní systém CEBIS zobrazuje všechny naměřené hodnoty na modernizovaném palubním počítači.
K podstatné změně u této řady sklízecích mlátiček došlo v pozici zásobníku zrna a motoru. Zásobník je nyní umístěn přímo za kabinou řidiče, což umožňuje přímý pohled na sklízené zrno a tak i kontrolu jeho kvality. Díky tomu bylo navíc možné zvýšit kapacitu samotného zásobníku. Změnou prošlo i umístění hlavních pohonných částí stroje za zásobník, díky čemuž jsou nyní motor i chladič mnohem snadněji přístupné při údržbových a servisních pracích.
Řadu sklízecích mlátiček Claas Tucano je možné agregovat s již osvědčenými žacími lištami Claas. Vedle standardního žacího ústrojí jsou k dispozici i dvě vario lišty se záběrem sedm a půl a devět metrů. Vedle žací lišty na obilí je k dispozici také adaptér na sklizeň řepky, kukuřice, slunečnice, rýže či sóje.
Celou sérii sklízecích mlátiček Claas Tucano představuje šest modelů lišících se od sebe výkonem a objemem zásobníku. Nejslabší model Claas Tucano 320 má výkon 204 koní zatímco nejsilnější v této sérii je Claas Tucano 450 dosahující výkonu 299 koňských sil. Objem zásobníku u nejmenšího člena série je 6 500 litrů. Nejsilnější model Tucano 450 pojme až 9 000 litrů sklízeného zrna.

Ještě vyšší hustota slisovanosti Vysoké zhuštění lisovaného materiálu, dokonalý tvar balíku a vysoký výkon – to jsou vlastnosti, které již řadu let charakterizují lisy na hranaté balíky Claas Quadrant. Novinkou v této oblasti je model Quadrant 3200. Ten se od svých předchůdců liší nejen novým dynamičtějším tvarem, ale také inovovanou lisovací komorou. Standardní rozměry balíků šířka (120 cm) a výška (70 cm) zůstaly zachovány. Délka balíků je však libovolně nastavitelná od jednoho do tří metrů.
Nový Quadrant 3200 se vyznačuje především vyšší efektivitou při lisování. Rychlost rotoru je o třicet procent vyšší než u předešlého modelu Quadrant 2200, což ve výsledku přináší o deset procent vyšší lisovací účinek. Díky tomu dochází až k dvaceti procentnímu zvýšení hustoty balíků. Lis je proto ideální i k lisování silážní hmoty pro výrobu kvalitního konzervovaného krmiva.
Dva nové modely přibyly také v sektoru lisů na kulaté balíky Variant. Tuto úspěšnou sérii nyní rozšířily modely: Variant 350 a 370 s variabilní lisovací komorou, které pokračují s dobře osvědčeným konceptem řady 200. Jejich budoucí zákazníci se mohou těšit na snadnější ovládání, neboť všechny řídící operace (změna lisovacího tlaku, rozměry balíků, počet ovinutí a další) je možné provádět z kabiny řidiče prostřednictvím terminálu CST nebo CMT. Stroje se přitom vyznačují vysokou spolehlivostí a efektivitou práce . Vedle designu byl vylepšen i transportní systém. Balení zajišťuje pět odolných bezúdržbových řemenů, které rotují rychlostí 2,7 metrů za sekundu a podávají vysoký pracovní výkon.

Větší pracovní záběr
Společnost CLAAS se při svých inovacích zaměřila i na techniku pro sklizeň píce a obohatila sérii nesených diskových žacích strojů o nový model Disco 3900 Contour, který rozšířil dosavadní řadu strojů se záběry 2,6 m, 3 m a 3,4 m o ještě větší 3,8 metrový pracovní záběr. Stroje se liší od ostatních strojů Claas uchycením žací sekce uprostřed. Toto řešení kromě odstranění vibrací dovoluje žací liště volně se vykyvovat podle tvaru povrchu. Při najetí na jakoukoliv překážku se lišta automaticky odkloní a samočinně se po přejetí překážky vrací zpět. Žací stroje jsou osazeny lištou P-CUT, která byla původně k dispozici pouze u modelů Cougar, a nyní je dodávána do celé řady Disco. Díky odklopným ochranným krycím závěsům je umožněn snadný přístup přímo k žacímu ústrojí, což usnadňuje veškeré servisní práce. K novinkám, které budou uvedeny na trh v roce 2008 patří i dva modely s kondicionérem Disco 2700 C Contour a Disco 3100 C Contour nabízející pracovní záběry 2,6 m a 3 m.
V oblasti pícninářské techniky se může společnost CLAAS pochlubit také čtyřmi novými modely shrnovačů. Nové dvourotorové shrnovače s ukládáním píce na střed Liner 2600, 2700 a 2800 nyní nahrazují dosavadní modely Liner 680, 780 a 880 se záběry od šesti do osmi metrů. Maximálním pracovním záběrem pak disponuje nový devítimetrový shrnovač Liner 2900. Stroje velmi dobře kopírují terén a shrnovací prsty udržují stálou vzdálenost od pozemku i při vyšších pracovních rychlostech. V praxi se osvědčil i velký průměr hlavy shrnovače s dráhou uzavřenou v olejové lázni, která řídí pohyb jednotlivých ramen. Tato konstrukce zajišťuje minimální opotřebení a tím i velmi dlouhou životnost. Všechny čtyři modely mohou být složeny do transportní polohy nižší než čtyři metry. Výhodou při transportu je nízko položené těžiště stroje, což umožňuje bezpečnou přepravu dokonce i při rychlosti 50 kilometrů za hodinu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *