ROTAČNÍ ŽACÍ STROJ ŽTR – 326 – Stroj pod drobnohledem

Náš tradiční výrobce rotačních žacích strojů Agrostroj Pelhřimov nabízí ve svém sortimentu jako nejvýkonnější řadu návěsné rotační žací stroje o pracovním záběru 3,3 m. V případě ŽTR 326 se jedná o bubnový nebo diskový rotační žací stroj. Stroj je určen k trvalé práci v těch nejtěžších sklizňových podmínkách.

Žací ústrojí
Žací ústrojí nabízí výrobce bubnové nebo diskové. V případě bubnového rotačního žacího ústrojí je stroj vybaven čtyřmi bubny. Dva krajní bubny mají větší průměr a jsou vybaveny třemi noži, dva prostřední bubny jsou menšího průměru a jsou vybaveny pouze dvěma noži. V případě diskového žacího ústrojí má stroj 8 disků, na každém disku jsou přitom dva nože. Diskové žací ústrojí je nové konstrukce. Všech osm disků je poháněno prostřednictvím průběžného hřídele. Všechny pracovní části jsou konstruovány tak, aby byly praktické po všech stránkách pro každého uživatele. Celé rotační žací ústrojí je stejně jako robustní systém pohonu navrženo a vyrobeno tak, aby vydrželo práci v těch nejtěžších podmínkách během celé sklizňové sezóny. Stroj má přitom minimální požadavky na údržbu a velmi dlouhou životnost.
Pracovní nástroje bubnového žacího ústrojí byly zkonstruovány na základě bohatých zkušeností s mnoha sériemi rotačních žacích strojů vyráběných v Agrostroji Pelhřimov. Více jak 200 tisíc spokojených uživatelů těchto strojů na celém světě to může potvrdit. Maximální průchodnost posečené píce mezi bubny je dosažena použitím bubnů o různých průměrech. Aby bylo zabráněno tvorbě pásků hůře posečené píce mezi vnitřními bubny, byla jejich vzájemná vzdálenost zkrácena o 20 mm oproti jejich vzdálenosti od vnějších bubnů, které se otáčejí v protisměru (obr. 1). Také rychlost otáčení vnitřních bubnů je ve srovnání s vnějšími 1,5 krát vyšší.
Kvalitní průchodnost materiálu dovoluje dosáhnout velmi rovnoměrné výšky strniště po celé šířce záběru stroje. Demontáž převodů pohonu bubnů je patentovaná inovace. V případě poruchy postačí povolení pouhých šesti lehce přístupných šroubů a žací stroj je včetně převodů připraven k případné opravě. Nejsou k tomu potřeba žádné zvláštní pomůcky a nářadí.
Návěsné zařízení
Stroj je ve standardní výbavě osazen plně hydraulicky ovládaným centrálním připojovacím ramenem (obr. 2). Také pohon je přiveden k žacímu mechanismu ze středu. Vše je vyřešeno tak, že poháněcí kloubový hřídel není extrémně namáhán ani v jedné z jeho krajních poloh. To opět zvyšuje jeho životnost a tím se dále šetří náklady na provoz stroje. Při práci může stroj díky tomuto uspořádání pracovat na levé nebo pravé straně traktoru, jak je právě potřeba.
Řidič traktoru proto může díky hydraulickému ovládání v každé situaci zvolit optimální polohu stroje za traktorem (obr. 3). Ovládání tohoto výkonného stroje je proto velmi snadné na pozemcích všech možných tvarů. Hydraulické zámky přitom zajišťují nikoliv pouze přesné vedení stroje během sklizně, ale umožňují rovněž udržovat stabilní polohu centrálního připojovacího ramene během přepravy stroje a to zejména v případě, že hydraulika tříbodového závěsu traktoru není právě v ideálním stavu.
Kopírovací zařízení
Přesné kopírování sklízeného pozemku je u strojů ŽTR 326 zajištěno díky paralelogramovému zavěšení žacího ústrojí na rámu stroje (obr. 4). Díky nadlehčovacím pružinám je zajištěno snadné kopírování povrchu pozemku včetně minimálního tlaku žacího ústrojí na půdu.
Úprava posečené píce
Stroje jsou již ve standardním provedení vybaveny kondicionérem, který narušuje čerstvě posečenou píci a ukládá ji do řádků. To urychluje a zlepšuje sušící proces. Takto upravená píce si zachovává svou nejvyšší nutriční hodnotu. Kondicionér může být dvojí, prstový čechrač nebo válcový mačkač.
Prstový čechrač je tvořen vodorovným hřídelem, na kterém jsou namontovány plastové prsty do tvaru písmene V (obr. 5). Stupeň mačkání může být jednoduše nastaven podle okamžité potřeby s ohledem na kvalitu sklízené píce.
Diskový rotační žací stroj lze vybavit velmi účinným bubnovým mačkačem (obr. 6). Dvojice mačkacích bubnů má speciální mačkací gumové segmenty, které umožňují dosáhnout velmi dobrého namačkání procházející píce. Je samozřejmé, že v případě poškození nebo opotřebení je možno tyto segmenty vyměnit.
Každý profesionální stroj je používán na hranici svého maximálního výkonu. Z tohoto důvodu věnoval Agrostroj Pelhřimov konstrukci návěsného rotačního žacího stroje tak velkou pozornost, jak zde bylo uvedeno. Základní provedení stroje proto zahrnuje vždy centrální hydraulicky ovládané připojovací rameno, robustní převody, dvojitý kopírovací mechanismus, kondicionér a systém pro optimalizaci práce hřídele pohonu.
Z tohoto důvodu je konstrukce stroje předurčena pro práci s vysokým výkonem v nejtěžších podmínkách. Vysoká kvalita sklizně je zajištěna příčným i podélným kopírováním pozemku. Stroj může sklízet na obou stranách za traktorem a má velmi dobrou manévrovatelnost. To vše za velmi přijatelnou cenu s výhledem nízkých provozních nákladů. Z těchto důvodů je třeba konstatovat, že Agrostroj Pelhřimov se i v návěsných rotačních žacích strojích stal významnou konkurencí všem renomovaným firmám vyrábějícím podobné typy strojů.

František Kumhála

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *