24.04.2015 | 09:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rozdružovač balíků a štípač slámy

V druhé polovině minulého roku rozšířil výrobní program francouzské společnosti Kuhn nový rozdružovač balíků s označením Primor 4260 M Cut Control. Konstruktéři mu vepsali do vínku rozdružování a podestýlání slámy, rozdružování a krmení píce, řezání a štípání slámy, popř. dalších materiálů na požadovanou délku.

Co vlastně znamená označení Primor 4260 M Cut Control? Rozdružovače Kuhn Primor jsou v České republice velmi dobře známy. Mnoho uživatelů si tyto stroje oblíbilo pro jejich vysokou spolehlivost, robustnost, velmi komfortní ovládání a velmi nízký příkon.

Číslice 42 značí objem zásobníku, který je rovných 4,2 m3. Číslovka 60 označuje konstrukční řadu. Písmeno M symbolizuje pohon Polydrive, který je známý již z předchozích modelů. Tento systém umožňuje spínání metače nezávisle na rozdružovacím válci. Při zapnutí metače tak rozdružovací válec zůstává v klidu a do metače tak nepřichází žádný materiál. Teprve po roztočení metače na plné otáčky obsluha zapíná válec a podávací dopravník. Tím je stroj chráněn před ucpáním a zbytečně velkým příkonem při roztáčení metače. Kromě toho tento systém umožňuje velmi rychlé přerušení toku materiálu k metači. Pokud je tedy nutné vypnout metání slámy, např. u napáječky, obsluha pouze vypne rozdružovací válec a nemusí zastavovat ani vypínat metač.

Označení Cut Control pak doslova znamená regulace řezání, což je velice výstižné. Systém tvoří osm lopatek, z nichž čtyři jsou osazeny šesti noži a čtyři jsou osazeny pěti noži. Intenzita řezání pak závisí na poloze protiostří, které lze velmi snadno vysouvat nebo zasouvat z kabiny traktoru. Při krmení senáže je tak možné  řezání úplně vypnout a při zastýlání naopak zapnout na nejvyšší intenzitu, aniž by bylo nutné vystupovat z traktoru a cokoli přestavovat.

Primor 4260 M Cut Control je osazen převodovkou pro otáčky metače 310 nebo 620 ot/min, vzdálenost metání je až 17 m. Pokud je aktivováno řezání na maximální intenzitu, vzdálenost se zkrátí přibližně na devět metrů. Stroj se ovládá jako ostatní rozdružovače značky KUHN přes elektrický terminál. Ten se vyznačuje vysokou spolehlivostí a vysokým komfortem.

Uvedený rozdružovač je určen pro široké spektrum zákazníků. Využití najde u zemědělců s intenzivním chovem skotu, kde může sloužit pro štípání slámy do krmných dávek, dále u zemědělců s kejdovým hospodářstvím pro přistýlání, v bioplynových stanicích, drůbežárnách apod.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down