01.12.2022 | 08:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rozdružovače balíků do nepohody

Rozdružovače Kubota jsou na českém trhu poměrně nové, ale když se podíváme hlouběji „pod pokličku“ těchto strojů zjistíme, že jde o osvědčenou techniku jedné severské značky, kterou konglomerát KUBOTA schoval „pod svá křídla“.

Jejich základem je celokovový zásobník – vana svařená ze silnostěnných profilů s hydraulicky sklopným zadním nakládacím čelem. Vlastní objem zásobníku je zhruba 3 m3, což je dostatečné pro každodenní rozdružování válcových nebo hranolových balíků, případně zakládání volné hmoty (senáže – siláže). Dno zásobníku tvoří laťkový dopravník upevněný na dvou hydromotorem hnaných řetězech. Rychlost dopravníku je možné volit podle požadované dávky rozdružované hmoty. Čelo zásobníku tvoří jeden odmítací válec s protihrabicemi, které zabraňují zahlcení. Po obvodu odmítacího bubnu je osazeno dostatečné množství řezacích žabek pro ideální „natrhání/nařezání“ materiálu a jeho dopravu na metací kolo s lopatkami.

Metací kolo má dostatečně velký průměr pro vytvoření ventilačního efektu a bezproblémovou dopravu hmoty až do vzdálenosti 25 m. Kdo naopak potřebuje dopravit například senáž do žlabu, nebo zastýlat do „postýlek“, ocení možnost dvourychlostní převodovky pro nižší otáčky metacího kola a tím i snížený objem vzduchu. Eliminuje se tak nebezpečí vyfoukávání materiálu okolo požadovaného cíle. Uvedeným způsobem je možné zároveň regulovat i prašnost u suchého materiálu, což má vliv na dobrý zdravotní stav zvířat. Koncovka vyústění metacího kanálu je otočná o 260 stupňů, což zaručuje vysokou variabilitu nasazení pro téměř všechny podmínky.

Více se dočtete v Zemědělci č. 49.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down