Rozdružovače pro veškeré použití

Rozdružovače Kverneland jsou již mnohým tuzemským zemědělcům dostatečně známy. Vždyť za krátko bude čítat okruh spokojených uživatelů této značky rozdružovačů v České republice již celou třístovku. Pojďme se však trochu detailněji seznámit s těmito robustními „stroji do nepohody“.

Prvky rozdružovače Kverneland

Základem rozdružovače Kverneland je celokovový zásobník – vana svařená ze silnostěnných profilů s hydraulicky sklopným zadním nakládacím čelem. Podle jednotlivých typů je možno volit z nesené nebo tažené verze, s objemem zásobníku 2, 3 a 6 kubických metrů.

Dno zásobníku tvoří laťkový dopravník upevněný na dvou hydromotorem hnaných řetězech. Rychlost dopravníku lze volit podle požadované dávky rozdružované hmoty.

Čelo zásobníku tvoří podle zvoleného typu jeden, nebo dva odmítací válce s protihrabicemi, které zabraňují zahlcení stroje. Po obvodu odmítacího bubnu je osazeno dostatečné množství řezacích žabek pro ideální natrhání/nařezání materiálu a jeho dopravu na metací kolo s lopatkami. Kolo má dostatečně velký průměr pro vytvoření ventilačního efektu a bezproblémovou dopravu hmoty až do vzdálenosti 18 metrů.

Kdo naopak potřebuje dopravit například senáž do žlabu, nebo zastýlat do „postýlek“, ocení možnost dvourychlostní převodovky pro nižší otáčky metacího kola, a tím i snížený objem vzduchu, kdy se eliminuje nebezpečí vyfoukávání materiálu okolo požadovaného cíle. Tímto způsobem je možno zároveň regulovat i prašnost u suchého materiálu – což se projeví v dobré zdravotní kondici zvířat.

Všechny výše popisované prvky je možno ovládat z kabiny traktoru lankovým ovladačem, nebo elektricky, případně kombinací těchto systémů.

Díky velice robustní konstrukci lze tyto stroje použít i k zakrmování siláže, rozdružování slisovaných hranolových nebo válcových balíků obilné či řepkové slámy, sena, konopí, jitrocele, lnu a senáže.

Nový typ TA 853 PRO DFCS

V roce 2015 přišel výrobce se zcela novým typem, který je vhodný pro maximální nasazení a jeho přednosti ho posouvají o další krok dál. Jde o provedení s označením TA 853 PRO DFCS. A co nového nabízí tento mercedes mezi rozdružovači?

Předně je tento stroj vybaven revolučním systémem aktivních „protihrábí“, které jsou umístěny nad odmítacím bubnem a zabraňují (zvláště při rozběhu stroje) vniknutí materiálu na metací kolo, a tím k možnému ucpání metací koncovky před dosažením optimálních otáček metacího kola. Tento systém se ovládá z kabiny traktoru a je ho možno využít rovněž během práce, když obsluha pozná, že dochází k udušení traktoru.

Stroj je standardně dodáván s kardanem s homokinetickým kloubem a prokluzovou spojkou. Rovněž ve standardní výbavě je plně elektronické ovládání všech funkcí stroje s přídavným ovladačem pro posuv dna a otevírání zadních vrat na boku stroje. Pro maximální výkon jsou zesíleny podlahové řetězy a rovněž kladky těchto řetězů jsou z vysokopevnostního materiálu. O tom, že se jedná o velice podařený stroj, svědčí to, že jen v České republice se prodalo 50 kusů tohoto typu stroje za necelé dva roky jeho produkce.

V nabídce i jednodušší mechanické typy

Ovšem v nabídce firmy zůstávají i doposud dodávané a osvědčené jednodušší mechanické typy, protože složitý stroj nabitý elektronickými systémy se do každých podmínek těžké zemědělské prvovýroby (a u živočišné výroby to platí dvojnásobně) v Česku nehodí.

 Vladimír Průcha

KVERNELAND GROUP CZECH s. r. o.

 

Foto:

Všestranné využití rozdružovače TA 853  Foto archiv firmy

Na rozdružovač TA 853 pohodlně naložíte dva kulaté balíky

Kverneland TA 853 PRO si poradí jak s kulatými, tak s hranatými balíky

Metač rozdružovače TA 853 PRO má dosah až 25 m

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *