21.01.2016 | 06:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rozhovor na téma: Sklizeň pícnin

Po absolvování VŠZ v Praze, obor Mechanizace zemědělské výroby, nastoupil Ing. Zdeněk Kříž v roce 1985 do zemědělského podniku služeb, kde pracoval ve funkci hlavního mechanizátora do roku 1994. Tehdy dostal od obchodní společnosti PEZAG a. s. Pelhřimov zajímavou pracovní nabídku zaměřenou na obchod se zemědělskou technikou. Tím začala dlouhá cesta spojená se zemědělskou technikou, trvající až do současnosti. Za uplynulé období Ing. Kříž prošel několika obchodními společnostmi a prodával zemědělské stroje různých značek, ale vždy pro něj byla na prvním místě technika pro sklizeň pícnin.

Co považujete za největší inovace ve vývoji pícní techniky v posledních letech?

Vývoj pícní techniky prošel v tomto období řadou inovací a vývojových stadií, některé technologie se vrátily z minulosti, na jiné bylo navázáno. V oblasti sečení byl v devadesátých letech zaznamenán ústup od prstových a následně bubnových žacích strojů. Tyto stroje byly nahrazeny diskovými žacími stroji. Současným trendem je pořizování výkonnějších traktorů v kombinaci s předním vývodovým hřídelem a nástup žacích kombinací se záběry až 12 m nebo samojízdných žacích strojů. Vývojem prošly i žací stroje s mačkači, a to jak s ocelovými, tak plastovými prsty nebo s válcovými kondicionéry. Zde je třeba zdůraznit, že správný výběr konstrukce žacího stroje do daných podmínek je velmi důležitý.

U shrnovačů a obracečů jde vývoj především směrem k velkým záběrům, kdy u obracečů v taženém provedení se dnes setkáváme se záběry až 20 m. Důraz je především kladen na dokonalé obracení hmoty, tvar prstů a u velkých záběrů se řeší i kvalitní kopírování těchto strojů vůči pozemku a ergonomie práce.*

Celý rozhovor vychází v únorovém Farmáři.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down