Rozmetadla se širokým záběrem

Již tradičně poslední skupinou strojů, kterým je umožněna prezentace až v samém závěru praktických ukázek, jsou rozmetadla statkového hnoje. Nejinak tomu bylo i u příležitosti Dne Zemědělce v Kostomlatech, kde se jich představilo hned pět. A při jejich pracovních záběrech nebylo vůbec jednoduché pořídit ucházející fotodokumentaci …

Slovinský výrobce obracečů, shrnovačů, sběracích vozů a rozmetadel statkového hnoje představil rozmetadlo Orion 130 TH PRO. Výrobce nabízí rozmetadla ve čtyřech nosnostních kategoriích (ekolinie 2500 kg, profilinie 4260 kg, superprofilinie 6000 kg a ultraprofilinie 8900 kg). Právě ten nejvýkonnější stroj byl v Kostomlatech k vidění. Lze jej vybavit dvěma adaptéry. Předváděný vertikální adaptér pracuje se čtyřmi rotory a dokáže aplikovat až do pracovního záběru 12 metrů. Druhý výkonnější adaptér pomocí dvou disků zvládne aplikaci až do šířky 30 metrů. Rozmetadlo má maximální hmotnost 13 000 kg, hmotnost prázdného stroje je přitom 4100 kg. Jeho nákladní prostor má rozměr 4700 x 1900 mm a objem činí s bočnicemi 11 m³. Jako tažný prostředek postačí traktor o výkonu 100 k a maximální přepravní rychlost stroje dosahuje 40 km/h. Posun hnoje je ovládán hydraulickým systémem vybaveným reverzací. Celý systém je poháněn čtyřmi automaticky napínanými řetězy.
Univerzální rozmetadlo hnoje Bergmann TSW 5210 S je vhodné pro aplikaci statkových i sypkých hnojiv v šíři záběru 18 až 24 m. Rozmetadla Bergmann jsou kónického tvaru a jejich zadní část je o několik centimetrů širší než přední. Proto nedochází k nepřiměřenému tlaku na frézovací válce, což velice kladně ovlivňuje životnost stroje. V nabídce značky jsou i rozmetadla s vertikálními rozdružovacími válci vhodnými k aplikaci chlévské mrvy.
Výměnný systém Annaburger Multi Land Plus HTS 22.79 s rozmetací nástavbou patří v České republice k nejprodávanějším výrobkům této značky. Jde o představitele největšího tandemového výměnného systému se zásobníkem o objemu 21 m³. Aplikační záběr lze nastavit na 15 m s variabilní odchylkou 15 % a maximální pracovní záběr dosahuje 24 m. Ve standardu jë podvozek vybaven elektrohydraulikou s možností nastavení dávky pomocí palubního počítače. Stroj je vybaven systémem mechanické i elektronické ochrany (chránění frézovacích válců). Aplikace s překrytím se dá regulovat až do hodnoty 40 t/ha.
Sortiment strojů vhodných pro transport píce i aplikaci hnojiva a kejdovačů má ve svém výrobním programu značka Jeantil. Rozmetadlo hnoje EVR 13.10 pracuje s objemem 13 m³ a polní nosností 10 tun. Má vertikálně uložené rozmetací válce umožňující vynášení hmoty od zdola nahoru. Rozmetadla pracují se záběrem do 12 metrů s rovnoměrným rozhozem. Dvoudenní prezentaci techniky v Kostomlatech uzavřelo rozmetadlo Joskin.

Roman Paleček

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *