Rozmetadla ve všech variantách

Po praktických ukázkách práce secích strojů se u příležitosti Dne Zemědělce v Kostomlatech představila skupina rozmetadel průmyslových hnojiv. V nabitém programu jejich ukázky sice nebudily takovou pozornost jako předchozí den práce sklízecích mlátiček, ale přesto jde bezpochyby o stroje, bez kterých se žádný zemědělský podnik rozhodně neobejde.

Širokou škálou modelů rozmetadel průmyslových hnojiv se může pochlubit značka Amazone, ať již jde o stroje nesené nebo tažené. V Kostomlatech se jako první představilo největší tažené rozmetadlo Amazone ZG-B 8200 Precis s kapacitou zásobníku 8200 litrů. Při váze 2200 kg a délce 6,5 m má rozmetadlo nosnost 12 tun. Přepravní rychlost stroje dosahuje 40 km/h a uživatel má na výběr z více než deseti druhů pneumatik v různých rozměrech. Aplikace granulovaných hnojiv probíhá stejně jako u nesených rozmetadel. Rozmetací stůl je umístěn v zadní části, má výměnný charakter a lze proto střídat různé typy rozmetacích kotoučů, takže celkový pracovní záběr se při aplikaci granulovaných hnojiv pohybuje od 10 do 36 metrů. Speciální kotouče s tvarovanými lopatkami jsou určeny na rozhoz vlhčeného vápence, pracovní záběr dosahuje 24 metrů. Specialitou rozmetadla Precis je posuvný pás na dně zásobníku, který dopravuje granulát k hradítku. Je vybaven tlakovým senzorem, který umožňuje automatické napínání pásu v případě jízdy na svahu. Pohon rozmetacího ústrojí je řešen kloubovým hřídelem, který prochází od traktoru spodem pod zásobníkem k rozmetacímu stolu. Podvozek rozmetadla je hladký, takže nedochází k poškozování ošetřovaného porostu. Dvojitá hradítka lze uzavírat vpravo i vlevo. Ve standardu se tažená rozmetadla ovládají mechanicky, ale stroj lze řídit i počítačem (Amatron+) s možností automatického řízení dávky.
Nesené rozmetadlo Amazone ZA-M 1500 může pracovat s flexibilním záběrem v rozsahu 10 až 36 m. V základní verzi bez nástavců je objem zásobníku 1500 litrů s maximálním zvýšením až na 3000 litrů. Velkou výhodou rozmetadla je nízká výška plnění 112 cm. Kvalitní výživa rostlin je spojena s co možná nejpřesnější aplikací živin, a to rozmetadla Amazone splňují při vysoké spolehlivosti a životnosti.Rozmetací ústrojí je vyráběno z nerezových materiálů. I u tohoto typu rozmetadla je možné ovládání počítačem a připojení na systém GPS.
Značku Kuhn zastupovalo nesené dvoukotoučové rozmetadlo MDS 935 se zásobníkem o objemu 900 litrů. Tu lze navýšit odstupňovaně po 200 l až na 1800 litrů. Předváděný stroj byl vybaven rozmetacími lopatkami umožňujícími maximální pracovní záběr 24 metrů. Dvoukotoučová rozmetadla Kuhn s mechanickým pohonem od vývodového hřídele traktoru jsou nabízena v pěti variantách s různým obsahem zásobníku a odlišnou šířkou pracovního záběru. K dispozici jsou také rozmetadla s hydraulickým pohonem disků a šířkou záběru až 42 metrů. Pro rozmetání solí jsou rozmetadla vybavena speciálními čechrači. K dispozici jsou i jednodisková rozmetadla s obsahem od 250 do 600 litrů.
Velkoplošné rozmetadlo Güstrower D 076 má základní objem 6 m³ s nástavci až 9,5 m³. Pracuje se záběrem 36 metrů. Jde o univerzální stroj schopný pracovat jak s minerálními hnojivy, tak i se síranem či vápencem. Rozmetadla jsou standardně vybavena elektronikou umožňující práci se systémem GPS a N-sensorem. Rozmetadlo je vybaveno řetězovým dopravníkem, takže bez problémů pracuje i ve svažitém terénu s konstantním dávkováním materiálu i při změně pracovní rychlosti. Stejný typ rozmetadla Güstrower D 076 se představil i při aplikaci vápence. Rozmetadlo není náročné na požadovaný výkon tažného prostředku, postačí traktor o výkonu 80 koní.
Samojízdná nástavba rozmetadla Güstrower D 055 A s pracovním záběrem 36 m se přijela představit z německého Krušnohoří, kde pracuje na pozemcích v okruhu 50 km a zvládne přihnojit 7000 hektarů za rok. U velkých podniků jde o velice oblíbený stroj. Je vybaven systémem satelitní navigace GPS i N-sensoru.
Dánskou firmu Bredal zastupovalo tažené rozmetadlo průmyslových hnojiv K 85. Jde o stroj pevné a robustní stavebnicové konstrukce s velkou životností i při práci v náročných podmínkách. Objem zásobníku představeného rozmetadla dosahuje necelých 9 m³, šířka pracovního záběru se pohybuje v rozmezí 12 až 36 metrů. Ale v nabídce jsou i stroje s kapacitou až 20 m³. Rozmetací disky se otáčejí směrem dovnitř a rozmetání materiálu je rovnoměrné a plynulé se čtyřnásobným překrytím. Součástí standardu je bohatá výbava jako například pás s bezúdržbovými ložisky, úvraťové zařízení pro rozmetání na úvrati, kalibrační sada i mnoho nerezových komponentů. Samozřejmostí je i možnost vybavení počítačem s napojením na systém GPS. Stroj zvládne jak rozmetání průmyslových hnojiv, tak i vápence. Navíc je využitelný i pro transport obilnin.
Nesené rozmetadlo francouzské výroby Sulky Expert pracovalo s kapacitou zásobníku 1800 litrů a zařízením umožňujícím plynulou změnu dávky dle pracovní rychlosti traktoru. V sortimentu značky Sulky najdeme řadu rozmetadel od malých viničních až po dvou i tříosé stroje.
Nesené rozmetadlo Bogballe M2V plus se představilo v soupravě s překládacím vozem Jumbo Perrein s objemem 6500 litrů. Rozmetadlo Bogballe pracuje s volitelným záběrem od 12 do 42 metrů a s volitelnými nástavbami může mít kapacitu zásobníku až 3000 litrů. Stroj M2VC reguluje dávku jak v závislosti na rychlosti pojezdu , tak podle rychlosti úbytku hnojiva v zásobníku. Pro dohnojování okrajů pozemků může rozmetadlo využít opačný směr otáčení disků. Stroj pracuje s velkou přesností a čtyřnásobným překrytím.
Nejmenším rozmetadlem představeným v Kostomlatech byl model Bogballe L1 Base ve vybavení pro sady, vinice a chmelnice. Zásobník s kapacitou 500 litrů je široký pouze 120 cm a je na něm namontována sada dvouřádkových aplikátorů, kterými rozmetadlo aplikuje do úzkých pruhů kolem rostlin, tak dochází k úspornějšímu využití aplikovaného hnojiva. Po demontáži dvouřádkového aplikátoru je možné stroj využít pro klasickou plošnou aplikaci v pracovním záběru 10 až 18 metrů.

Roman Paleček

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *