08.03.2022 | 08:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rozmetadlo pro velké výkony

Zemědělský podnik ZS Kratonohy s rozsáhlou živočišnou výrobou vyprodukuje za rok značné množství hnoje. Jeho aplikaci na pozemky zajišťovala dlouhá léta již zastaralá technika s nedostatečnou výkonností a problematickou spolehlivostí. Proto bylo třeba posílit linku novým výkonným rozmetadlem.

Společnost ZS Kratonohy a. s. v současné době hospodaří přibližně na 1800 ha zemědělské půdy, z nichž je 1600 ha půdy orné. Primárním úkolem rostlinné výroby je zajištění krmivové základny pro živočišnou výrobu a produkce tržních plodin. V živočišné výrobě se podnik věnuje chovu skotu holštýnského plemene s produkcí mléka a masa. V chovu je 480 dojnic, 250 býků ve výkrmu a příslušný počet kusů ostatních kategorií. Dojnice jsou ustájeny na matracích (sláma s vápencem), ostatní kategorie na hluboké podestýlce. Díky systému ustájení vyprodukuje živočišná výroba ročně kolem 11 000 tun hnoje a dalších 10 000 až 12 000 m3 kejdy, která je aplikována na pozemky určené pro pěstování kukuřice. Hnůj je rozmetán přednostně na pozemky určené pro řepu cukrovku a kukuřici a následně pak pro další plodiny.

Zastaralá technika

„Hnůj jsme dlouhá léta rozmetali pomocí dvou nákladních automobilů Tatra s nástavbami a tří rozmetadel RMA-8,“ popisuje linku na aplikaci hnoje mechanizátor Petr Vyleťal a pokračuje: „Rozmetadla jsou již poruchová, docházejí náhradní díly a výkonnost je nedostatečná. Předloni jsme rozmetali hnůj doslova do posledního možného dne.“

V provozuschopném stavu nakonec zůstala pouze dvě, dnes již historická tažená rozmetadla RMA-8 z Agrostroje Pelhřimov s rozmetacím ústrojím tvořeným horizontálními válci a rozmetacími lopatami. Při užitečné hmotnosti přibližně 7 t už nedosahují potřebné produktivity práce a ani rozmetání hnoje není rovnoměrné. Bylo tedy logické, že se vedení společnosti rozhodlo posílit linku novým rozmetadlem. Vybírat jej začalo loni na jaře. O značce mělo víceméně jasno. Sousední zemědělský podnik používá dvě rozmetadla značky Jeantil již řadu let a k naprosté spokojenosti. Není divu, rozmetadla Jeantil EVR EPAN 5 (s vertikálními šneky) splňují vysoké požadavky jak na objem, tak i na kvalitu aplikace. Získala od společnosti DLG certifikát DLG Signum Test, zaručující kvalitní práci stroje v celém spektru jeho činností. Reference tedy byly velmi dobré, od rovnoměrného rozmetání přes kvalitní konstrukci až po dlouhodobě bezproblémový provoz. Rozmetadlo této značky prosazovaly i obsluhy strojů v Kratonohách, které měly možnost vyzkoušet si i rozmetadla jiných značek, a tak už zbylo jen vybrat vhodný model.  

Největší jednonápravové

Konečnou volbou se stal největší jednonápravový model Jeantil EVR 18-14. Nové rozmetadlo se po dodání ihned začlenilo do linky, kterou tvoří jedna Tatra s nástavbou a dvě rozmetadla RMA-8. Za krátkou dobu působení v podniku již stihlo rozmetat hnůj na ploše kolem 100 ha a potvrdilo své kvality. Majitelé na něm oceňují nejen výkon, ale i kvalitu rozmetání.*

Více v regionální příloze týdeníku Zemědělec z Královéhradeckého kraje.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down