Rozsáhlá přehlídka techniky

Na středisku v Janovicích nad Úhlavou proběhl počátkem května den otevřených dveří pořádaný firmou ARBO Klatovy. Návštěvníci si mohli prohlédnout velké množství vystavené techniky a také vyslechnout informace nejen o vystavených strojích, ale též i o těch, které budou na náš trh uvedeny v letošním roce.

Servisní středisko v Janovicích nad Úhlavou vyrostlo v areálu dříve nechvalně známé vojenské posádky, protože původní prostory v nichž působilo již byly kapacitně nedostačující. V Janovicích má firma prostoru dostatek, a tak je místo i pro případnou další expanzi, pokud se bude v prodejích techniky dařit.
Pro účely dne otevřených dveří vyklidili organizátoři servisní halu a pětistovka návštěvníků se do ní tak pohodlně vešla. V hale probíhala prezentace základního nabízeného sortimentu včetně novinek, které se zanedlouho objeví i na našem trhu. Venku se pak návštěvníci mohli seznámit se stroji, které jsou aktuálně v nabídce společnosti.

Traktory

Traktory New Holland byly na výstavě poskládány od nejmenšího, zástupce řady T3000 až po nejvýkonnějšího příslušníka řady T8. Firma New Holland v traktorové technice velmi inovuje a přináší zákazníkům řadu novinek. Jednou z nich bude například inovace v modelové řadě T5, která bude nabízena též s převodovkou ElectroCommand 16×16, známou z modelové řady T6. Zákazníci, kteří při ovládání požadují vyšší komfort i u traktorů s nižším výkonem jej tak budou mít.
Vyššího komfortu v ovládání se dočkají rovněž uživatelé velkých kolových traktorů. Jednak na podzim budou na trh uvedeny modely T8 s plynulou převodovkou AutoCommand a dále dojde též k rozšíření modelové řady o typ T8.420 s maximálním výkonem necelých 420 koní.

Sklizňové stroje

Mezi sklizňovou technikou se v Janovicích prezentovala novinka, a sice řezačka New Holland FR 600 s motorem o maximálním výkonu 600 koní. Firma ARBO je významným prodejcem sklízecích řezaček New Holland, což je dáno i tím, že svoje teritorium má v podhúří Šumavy, kde se zemědělci často věnují pěstování pícnin a kukuřice na siláž. Na výstavě nechyběl ani zástupce nových lisů na hranolovité balíky Big Baller. Již 8 kusů těchto lisů je pro ČR objednáno což dokazuje, že v lisech na obří hranolovité balíky má New Holland velmi dobrou pozici. Sklizňovou techniku doplnila též sklízecí mlátička CX 8070, což je jeden z oblíbených vytřasadlových modelů. Modelové řady CR i CX používají nyní motory se systémem SCR, který znamená vstřikování močoviny a též významné snížení spotřeby motorové nafty.

Závěsná technika

Pro zpracování půdy, ochranu rostlin a hnojení nabízí firma ARBO Klatovy techniku Amazone, Lemken a Kuhn. Společnost Amazone představila řadu nových či inovovaných strojů, které se zanedlouho objeví i na našem trhu. Jedná se například o rozmetadlo minerálních hnojiv ZA-TS s pracovním záběrem až 54 m a aplikační rychlostí až 30 km/h a představí se i nový samojízdný postřikovač Pantera se silnějším motorem Deutz, splňujícím nejpřísnější emisní limit Tier 4f a objemnější nádrží na postřikovou jíchu.
Novinky má Amazone i v půdozpracující technice. Radličkový kypřič Cenius, vyráběný v záběrech 3 až 4 metry může mít nově zadní nápravu, takže snižuje zatížení tříbodového závěsu traktoru. U secího stroje Cayena s dlátovými radličkami byl zvýšen objem zásobníku osiva na 4000 litrů s možností přihnojování.
Mezi technikou Lemken jsou jistě zajímavé pluhy Juwel 7 s orebními tělesy DuraMaxx a též polonesené pluhy Vari-Diamant 11 a 12, které jsou vybaveny krom jiného systémem hydraulického dotěžování zadní nápravy traktoru. Velmi zajímavým strojem je též nový talířový podmítač Rubin 12/300V s talíři o průměru 732 mm, které nejsou orientovány jen v jednom směru a mohou pracovat až v hloubce 20 cm. Bohužel prozatím třímetrový záběr omezuje využití podmítače na tuzemském trhu, kde jsou žádány záběry větší. Větší pracovní záběry této nové řady podmítačů jsou již podrobovány náročnému testování.
Mezi technikou Kuhn je populárním strojem pásový shrnovač Merge Maxx o pracovním záběru 9 metrů, který je šetrný ke shrnované píci. A šetrné, tentokráte k vybíranému krmivu, jsou i nové samojízdné krmné míchací vozy německé značky Strautmann, které má ARBO rovněž ve své nabídce. Tyto vozy používají kombinaci vibračního štítu a robustní frézy, což v praxi znamená kvalitně naložené krmivo a menší množství energie, které celé vybírací ústrojí spotřebuje.
Na záběr výčtu techniky je možné zmínit též tu dopravní, a to francouzskou značku Pichon, která reprezentuje cisterny a aplikátory kejdy s objemem od 3 000 do 30 000 litrů, rozmetadla statkových hnojiv a malé kloubové nakladače do stájí, dále pak známé výrobky domácího výrobce ZDT Nové Veselí, kontejnerové nosiče a vanové návěsy od WTC Písečná, postřikovače Berthoud a nebo populární otočné ventilátory Cleanfix, které lze namontovat do traktorů, teleskopických manipulátorů, nakladačů a dalších strojů všech možných značek.

Závěrem

Jak již bylo zmíněno firma ARBO Klatovy je významným prodejcem zemědělské a komunální techniky s dobrým zázemím pro prodej i servis. O tom se mohli přesvědčit i návštěvníci dne otevřených dveří, kteří měli možnost si prohlédnout velké množství vystavené techniky a případně si vybrat i vhodný stroj přesně do svých podmínek.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *