20.04.2009 | 09:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rukávy nejsou módním výstřelkem

V letošním roce je tomu dvacet let, kdy dánská společnost Hardi přišla na trh s postřikovači s řízenou podporou vzduchu. Jde o systém Twin, který charakterizují nejen rukávy na postřikovacích ramenech, ale především proklamované výhody: maximální účinnost aplikace při výrazné úspoře pesticidů a vody, a to i za větrného počasí či při větší pojezdové rychlosti, optimální a rovnoměrné rozložení kapičkového spektra v celém záběru a lepší průnik postřikové jíchy do ošetřovaných porostů s výraznějším pokrytím i spodních partií rostlin. Takřka bez ohledu na počasí lze aplikaci načasovat do doby, kdy jsou škůdci, choroby a plevele nejcitlivější a nejzranitelnější.

Také v České republice bylo během dvaceti let prodáno velké množství postřikovačů Hardi s řízenou asistencí vzduchu Twin. Zajímalo nás, zda nám jejich uživatelé potvrdí výhody, které Hardi u těchto postřikovačů proklamuje. Zajeli jsme proto do společnosti Agross se sídlem v Klíčanech u Prahy, kde mají se systémem Twin mnohaleté zkušenosti. Podělil se s námi o ně Ondřej Bačina.

Vítr už téměř nevadí
Od jara 2006 pracuje na farmě v Klíčanech postřikovač New Commander 3200 se systémem Twin a záběru ramen 24 m, na jehož pořízení byly využity i dotace z Evropské unie. Ještě před ním zde sedm let využívali postřikovač Commander 2200, taktéž s řízenou asistencí vzduchu. Tedy dost dlouhá doba pro podrobné zhodnocení.
„Tažený postřikovač Hardi s podporou vzduchu jsme měli jako jedni z prvních v České republice, neboť do té doby se tento systém využíval především u samojízdných postřikovačů Alpha,“ řekl týdeníku Zemědělec Ondřej Bačina. „A proč jsme si vybrali model se systémem Twin? V blízkosti Prahy se lidé do zemědělství nehrnou, a proto se snažíme zvyšovat vlastní produktivitu práce. Potřebujeme, aby celou výměru ošetřil jeden člověk, a to vzhledem k velkému výkonu postřikovač s Twinem umožňuje. Obsluha může jezdit vyšší pojezdovou rychlostí, která se v obilovinách běžně pohybuje kolem patnácti kilometrů za hodinu. Za den tak spolehlivě ošetří až dvě stě hektarů. Výkon se zvyšuje i tím, že můžeme ošetřovat plodiny za méně příhodných klimatických podmínek, kdy je klasický postřikovač prakticky nepoužitelný. Dříve zde nebyly s větry problémy, přicházely především jarní a podzimní a v mezidobí bylo relativně bezvětří. Se změnou klimatu začalo i u nás hodně a velmi často foukat, dovolím si to odhadnout na devadesát procent dní v roce. A opět nás Twin nezklamal. Obsluha postřikovače si nastaví intenzitu a směr výstupu vzduchu tak, že výsledkem je správný dopad postřikové jíchy na rostliny i za větrného počasí. Zbavili jsme se tak úletů, které snižují účinnost aplikace a zbytečně ji prodražují.“

Výrazná úspora pesticidů, vody a peněz
Ondřej Bačina hovořil také o dalších výhodách postřikovače s řízenou vzduchovou asistencí. Především dokáže eliminovat nepříjemné účinky turbulence vzduchu vznikající při samotné jízdě, která odnáší aerosol. Twin dokáže toto víření, jež vzniká při rychlosti 15 až 20 km/h, eliminovat a přesně aplikovat jíchu, jako by postřikovač stál. „V neposlední řadě nám Twin pomáhá razantně snižovat dávky pesticidů a vody, což je důležité nejen z ekonomického hlediska, ale především vzhledem k ochraně životního prostředí,“ dodává O. Bačina. „Čím méně chemie vnášíme do přírody, tím lépe pro ni i pro nás. Pokud jde o pesticidy, děláme cílené zásahy a dávky stanovujeme na základě aktuálního stavu patogenu v porostu. Postřikovač Twin přitom dokáže umístit přípravek přesně do místa, kde je třeba, bez jakýchkoliv úletů. Což se samozřejmě odráží i v nižších nákladech za chemické přípravky. Šetříme i vodu, takže nemusíme mít dalšího pracovníka, který by ji dovážel s cisternou na pole, což má vliv na nižší mzdové a provozní náklady. Twin systém je sice o něco dražší a náročnější na údržbu, ale rozhodně se vyplatí. Z dosavadních dlouhodobých zkušeností mohu potvrdit, že výrazně eliminuje povětrnostní vlivy, umožňuje vyšší pojezdovou rychlost a tím i větší výkon, spoří pracovní síly, provozní i mzdové náklady a především pesticidy. Snížené dávky aplikovaných přípravků tak nezatěžují životní prostředí. Že jde o velice výhodnou investici dokazuje ještě jeden fakt: předešlý postřikovač Commander 2200 pracoval u nás bez závad sedm let a ještě jsme ho výhodně prodali.“

Čtyři tisíce hektarů za rok
Postřikovač New Commander ošetří ve společnosti Agross více než 4000 hektarů orné půdy za rok. Podle Ondřeje Bačiny je jednoduchý, funkční, výkonný a snadno ovladatelný, neboť navazuje na předchozí model Commander 2200. Aby mohla obsluha efektivně využívat veškeré funkce, který tento model nabízí, je výhodnější agregace se silnějším traktorem o výkonu kolem 130 koní. Obzvlášť, pokud se v jeden okamžik sejdou funkce natáčení nápravy, kdy postřikovač odebírá z traktoru poměrně značné množství hydraulického oleje, jízda do kopce s plnou nádrží a aktivní činnost systému Twin. V tom případě má souprava dostatek výkonu pro všechny nezbytné funkce a plošný výkon kolem 200 ha za den.
V Klíčanech oceňují u nového postřikovače také horní závěs a velké pneumatiky, neboť je v porovnání s modelem Commander 2200 těžší a má větší nádrž. „Aktivně využíváme i zavěs kol postřikovače se systémem SafeTrack,“ pokračuje Ondřej Bačina. „Dnes máme soupravu postřikovače a traktoru dokonale sladěnou, postřikovač má nastavené údaje ve své paměti a na souvrati důsledně kopíruje zadní kola traktoru. Tento systém vypínáme při pojezdu v řádkových kulturách, automaticky se zapíná až při nastavené rychlosti osm kilometrů za hodinu, tedy při dojetí na souvrať. SafeTrack je velmi dobré řešení, do dnešního dne funguje bez jediné závady. U postřikovače New Commander oceňuji i odpruženou nápravu, která zajišťuje jeho kompaktnost po celou dobu životnosti stroje. Není ani tak důležitá na poli, kde jsou rozložená ramena dokonale odpružená na vlastním zavěšení, jako při přejezdech po pozemních komunikacích. Nechá se tak zvýšit pojezdová rychlost při přepravě, nedochází ke zbytečnému opotřebování a nepřenáší se ani žádné rázy na traktor. Spolehlivě fungují i pneumatické bubnové brzdy.“

Velmi dobře saje a aktivně míchá
Dávka vody150 litrů na hektar je v Klíčanech horní hranicí, běžné jsou i dávky 40 až 60 l vody na hektar. Do vzdálenosti 1 až 2 km si jezdí pro vodu obsluha sama, při větších vzdálenostech má na poli přistavenou cisternu, z které postřikovač dokáže natáhnout pomocí injektoru vodu sám. Třetí variantu představuje čerpání vody přímo z městského hydrantu. Přimíchávací zařízení a zpětné klapky v hadici i v hydrantu stoprocentně brání kontaktu pitné vody s postřikovou jíchou. „Přimíchávací zařízení ChemFiller má v porovnání s jinými systémy nejen velkou kapacitu, což je důležité pro rychlé plnění nádrže postřikovače a výrazné zkrácení neproduktivního času, ale umožňuje také velmi intenzivní promíchávání i práškových či špatně rozpustných agrochemikálií,“ vysvětluje Ondřej Bačina. „Velmi dobře saje a aktivně míchá. Je i zárukou požadované hygieny, a to jak z hlediska ochrany životního prostředí, tak pro obsluhu. U postřikovače New Commander bych chtěl také ocenit několikastupňovou filtraci.“
Ramena nového postřikovače jsou kompletně hydraulicky řízená a každá sekce se ovládá zvlášť. Dají se také hydraulicky naklápět, což je při záběru 24 m a práci i na mírném svahu důležité. Na rozdíl od předchozího modelu se novým postřikovačem dají ošetřit i malé a nepravidelné pozemky, neboť ramena lze částečně složit (mají čtyři sekce po šesti metrech a každou lze zavřít). Rukávy jsou z výrazně lepšího a pevnějšího materiálu, který je odolný vůči chemickým látkám, nechají se i dobře umýt za použití standardních chemikálií. Koncové části ramen jsou chráněny speciálními kryty proti poškození rychlerostoucími dřevinami v okolí pozemků. Vyrobili je pracovníci společnosti Pekass Praha.

Deset let bez závad
Uživatelské rozhraní u postřikovače je podle Ondřeje Bačiny perfektní. New Commander je vybaven počítačem Hardi HC 5500, který je vzhledem k elektrohydraulické soustavě nezbytný. Zároveň jsme si pořídili satelitní navigaci, kterou jsme postupně rozšířili o automatické řízení. Pro aplikaci pesticidů a hnojiv se stala u nás nezbytnou záležitostí.“
„Letos vyrazíme s novým Commanderem už do čtvrté sezóny,“ bilancuje na závěr Ondřej Bačina, „a funguje spolehlivě se všemi originální díly. Dosavadní praxe ukázala, že stroj je schopen pracovat v enormním nasazení dlouhou dobu. Zatím jsem na českém trhu neobjevil postřikovač podobný kvalitě systému New Commander. Systém Twin bych pak doporučil i do podmínek bez větrů, neboť nabízí snížení dávek postřikové kapaliny a tím i vody a pesticidů. Když už farmář nebojuje s větrem, nabídne mu výrazné úspory. Systém Twin využíváme již deset let a nikdy se na něm nic nerozbilo.“

Klíčové informace
-V letošním roce je tomu dvacet let, kdy dánská společnost Hardi přišla na trh s postřikovači s řízenou podporou vzduchu.
-Twin systém zaručuje maximální účinnost aplikace při výrazné úspoře pesticidů a vody, a to i za větrného počasí či při větší pojezdové rychlosti.
-Umožňuje optimální a rovnoměrné rozložení kapičkového spektra v celém záběru a lepší průnik postřikové jíchy do ošetřovaných porostů s výraznějším pokrytím i spodních partií rostlin.
-Bez ohledu na počasí lze aplikaci načasovat do doby, kdy jsou škůdci, choroby a plevele nejcitlivější a nejzranitelnější.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down