14.11.2014 | 08:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Různá provedení míchacích krmných vozů

Míchací krmné vozy (MKV) patří dnes k základnímu technickému vybavení provozů s chovy dojných krav, využívají se na farmách s intenzivním výkrmem skotu a rovněž v provozech bioplynových stanic (BPS). Z pohledu konstrukce v našich podmínkách převažují dvě kategorie MKV, a to modely s horizontální a vertikální osou míchacích šneků. Kromě nich ještě existují další, např. pádlové, pneumatické, řetězové nebo válcové modely.

V případě chovu skotu se uplatňují především zástupci mobilních technologií, převážně MKV tažené nebo samojízdné, v případě BPS se setkáme převážně s modely stacionárními. Někdy se však i v chovech skotu začínají objevovat stacionární, plně automatické systémy, které pracují mj. na principu na kolejnici zavěšené míchací vany, a naopak v případě některých BPS se používají samojízdné MKV, které se používají k přípravě vstupních surovin. Jejich směs podle dané receptury dávkují do pracovního prostoru dávkovacího systému, a to klasicky prostřednictvím spádových desek či hydraulicky poháněných dopravníků a nechybí ani speciální dopravníky šnekové.
Kromě speciálních strojů existují také nástavby, které se kombinují s podvozky nákladních automobilů, nebo dokonce s podvozky kamionových návěsů.
Jednotlivé modely MKV se liší především objemem míchací vany, počtem míchacích, případně pomocných šneků a různými druhy příslušenství dodávaného na přání.*

Ing. Filip Javorek,

spolupracovník redakce

Celý článek vychází v 12. čísle časopisu Farmář.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down