Orba má v našem zemědělství dlouholetou tradici a představuje v konvenčních technologiích zpracování půdy a zakládání porostů základní agrotechnické opatření. Z pohledu vlastního zpracování půdy kombinuje různé možnosti zacházení s půdou, kdy hovoříme o kypření, míchání, drobení a obracení.
Orbu provádíme v různých hloubkách, přičemž v rozsahu 140 až 180 mm hovoříme o orbě mělké, v hloubkách od 180 do 240 mm o orbě střední a při hluboké orbě zpracováváme půdu do hloubky 240 až 300 mm. Při zpracovávání půdy v hloubkách nad 300 mm pak hovoříme o orbě velmi hluboké.
Dalším kritériem pro hodnocení může být roční období, v němž orbu provádíme. Orba prováděná v letních měsících předchází především zpracování půdy pro následné zakládání porostů ozimé řepky, dále pak využíváme orbu podzimní a zimní a v některých případech se setkáme i s jarní orbou, která je však problematická zejména s ohledem na hospodaření s vláhou. Pro orbu se využívají různé typy pluhů, jejichž konfigurace odpovídá nejen tahovým schopnostem trakčního prostředku, ale také půdním a klimatickým podmínkám. Díky bohaté nabídce příslušenství lze pak provedení konkrétního typu pluhu přizpůsobit rozmanitým podmínkám zemědělské praxe.*
Celý článek Ing. Filipa Javorka vychází v červencovém Farmáři.