Různé stroje na zpracování půdy

Velmi dobré zpracování půdy na Dni Zemědělce v Chebu předvedly hloubkové kypřiče a kompaktory. Po jejich přejezdu zůstala ukázková plocha prokypřená a urovnaná, připravená pro secí stroje.

Agrall zemědělská technika, a. s.
Jako první se představila souprava kolový traktor Xerion 3800 Trac VC s radličkovým kypřičem firmy Väderstad Cultus CS 500. Pracovní záběr stroje činil pět metrů. Cultus je vybaven čtyřmi řadami radliček s roztečí 20 cm, které jsou jištěné pružinami. Výhodou stroje je možnost nastavení hloubky zpracování půdy z kabiny. Pokud radličky pracují v hloubce 20 cm, je zpracování půdy srovnatelné jako po přejezdu dvanáctiradličným pluhem, přitom spotřeba paliva je 12 až 15 l/ha.

Pekass, s. r. o.
Firma Pekass, s. r. o., představila stroj Horsch Tiger 3MT. Vepředu jsou umístěny dvě řady mohutných talířů, následují dvě řady radliček a nářadí zakončuje gumový pneumatikový pěch. Za stroj může být ještě zapojen crosskill válec, který rozbíjí případné hrudky. Výhodou stroje je schopnost hlubokého zpracování půdy i s velkým množstvím posklizňových zbytků. Jednotlivé sekce jsou nastavitelné do různé hloubky. Tiger 3MT se dodává v pracovních záběrech tři, čtyři a šest metrů. 

Unimarco, a. s.
Dalším prezentovaným strojem byl hloubkový podrývač Cultiplow 52, který představenila firma Unimarco, a. s. Cultiplow neslouží k promíchávání půdy, ale jeho radličky půdu nadzvednou a provzdušní. Umožní tak vniknutí půdní vlhkosti do velké hloubky. Stroj totiž dokáže pracovat až do hloubky 50 cm. K tomu napomáhají i přizpůsobené slupice, které mají v přední části břit. Vhodné je používat Cultiplow 52 těsně před setím nebo přímo do soupravy se secím strojem.

Farmet, a. s.
Farmet, a. s., je ryze českým výrobcem strojů na zpracování půdy a k představení přivezl hloubkový kypřič Turbulent s pracovním záběrem 4,5 m. Úkolem stroje je promíchání půdy a zamíchání rostlinných zbytků do hloubky až 35cm. Čtyři řady masivních radlic zkypří horní vrstvu půdy a pod ní zanechají porézní dno, kde se může vsakovat voda. Radlice se snadno noří hluboko do půdy také díky možnosti sklopit boční křídla.Turbulent je vyroben z vysoce kvalitní oceli a všechny kloubové spoje jsou bezúdržbové.

Lemken Czech, s. r. o.
Posledním kypřičem byl hloubkový kypřič Karat od firmy Lemken. Radličkový kypřič, který do budoucna bude nahrazovat stroj Thorit, má tři řady asymetricky postavených radliček s roztečí 27 cm. Taková konstrukce zajišťuje lepší míchací účinek. Radličky jsou jištěné pružinou s přítlakem 630 kg a dále jsou vybaveny střižným kolíkem Zajímavostí Karatu je rychloupínací systém, který dovoluje celkovou výměnu za dvě až pět minut. Za radličkami mohou být ještě zaklapovací disky s patentovanou konstrukcí nebo různé druhy válců.

Farmet, a. s.
Kompaktor K930 s pracovním záběrem 9,3 m představila firma Farmet, a. s. Jedním přejezdem dokáže tento stroj provést sedm operací. Pod heslem „tvrdá postýlka, měkká peřinka“ zajišťuje kompaktor K930 utužení předseťového lůžka a zároveň prokypření horní vrstvy půdy. Výhodou stroje je výborný urovnávací efekt. Lištový válec vpředu má větší poloměr než válce konkurence. Následují šípové radličky a na konci je zařazen crosskill válec, který má za úkol utužit seťové lůžko.

Strom export, s. r. o.
Firma Strom export, s. r. o., pustila na pole předseťový kompaktor Swifter SO 6000.Tažný prostředek, traktor John Deere o síle 250 koní, jezdil s kompaktorem po poli rychlostí 12 až 15 km/h. Stroj má šestimetrový pracovní záběr a je složen ze čtyř sekcí. Vpředu je zařazen přední drobicí válec, dále dvě sekce šípových radliček nebo čtyři řady gama hrotů pro jarní přípravu půdy, následuje smyk, dvě řady crosskill válců a za nimi ještě může být smyková lišta.

Agrafa, s. r. o.
Novinkou prezentovanou firmou Agrafa, s. r. o., byly válce Cambridge s označením Tip Roller v  kombinaci s pružným smykem od dánského výrobce HE –VA. Samotné válce překvapily již při rozkládání, kdy se z přepravních 2,5 m stal stroj s pracovním záběrem 6,3 m. Stroj není určen jen k pouhému válení a boji s půdním škraloupem, ale lze jej použít jako plnohodnotnou předseťovou přípravu. Toto použití je možné díky hydraulicky stavitelnému pružnému smyku, za kterým následují válce. V tomto případě byly osazeny cambridge válce o průměru kotoučů 510 mm, které se dají nahradit dalšími pěti typ . Zajímavostí je i jejich středové uložení kombinované se systémem odpružení kladoucí po celé pracovní šíři stále stejný tlak na půdu a velmi dobré kopírování. Válce vybavené pružným smykem nabízí firma Agrafa až do rozměru 10,2 m a na jeden metr záběru je třeba 20 koní tažného prostředku.
 
P & L, spol. s. r. o.

Köckerling allrounder 1000je stroj s pracovním záběrem 10 m, vhodný na předseťovou přípravu půdy. Intenzivní rozdrobení hrubé brázdy nebo podmítky je zaručeno hydraulicky ovládanou smykovací deskou. Další pracovní sekcí jsou dláta široká 5 cm připevněná na odpružených slupicích. K urovnání povrchu je následně zařazena jedna řada nivelátorů a pracovní jednotky uzavírá válec se zavlačovačem. Stroj je možné použít jak při orebné, tak i bezorebné technologie zpracování půdy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *