Rychlé a intenzivní zpracování půdy

Od vzniku firmy DSV Agro Libštát byla vždy stěžejní operací zpracování půdy orba. V současné době od ní ale podnik odchází. Základní zpracování půdy stále více přebírá radličkový kypřič Pöttinger Synkro 3030 Nova. Díky svým univerzálním možnostem využití může pracovat jak při podmítkách, tak i při mělkém či hlubokém kypření. Anebo i při přípravě půdy: podle zkušeností zvládne předseťovou přípravu a formování rovnoměrného seťového lůžka před výsevem ozimé pšenice a ozimého žita hladce.

Radličky jsou za tím účelem osazeny křidélky, která se uchytí pomocí dvou šroubů. Kypřič má díky tomu celoplošný záběr, a hroudy, které se nerozpadnou při nárazu na slupice ve třech řadách, tak rozdrtí opěrný válec. Jeho přítlak má za následek rovnoměrné formování seťového lůžka.

Jako moderně orientovaný zemědělský podnik se DSV Agro Libštát zabývá také otázkou využití talířového nářadí. Díky ochotě firmy Pöttinger si pracovníci podniku mohli vyzkoušet talířový podmítač Terradisc 5001 T.

Při klasické operaci, tedy podmítce obilného strniště, tento stroj předvedl vynikající rovnoměrné promísení slámy s půdou. Větší objem hmoty musel zpracovat při zapravování meziplodin či při podmítkách po sklizni kukuřice, ale i tyto úkoly zvládl hladce. Při pracovním záběru podmítače pět metrů neměl traktor o výkonu 220 k problém udržet pojezdovou rychlost 12 km/h. Stroj se přitom – na rozdíl od jiných testovaných strojů v podniku – nerozskákal a zachoval si stabilitu.

Podmítač je vybaven dvojitým segmentovým válcem. Polonesená verze má podvozek v pracovní poloze zdvižený nad pracovní pole talířů. Na souvratích se otáčí na opěrném válci, takže na pneumatiky podvozku se nenalepuje půda.*

Více informací v Mechanizaci zemědělství č. 6/2018.

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *