Rychlý nástup dohnal čelo pelotonu

V roce 1990 se u nás prodalo 42 traktorů Case IH, což bylo pouhých 3,5 procenta z celkového počtu těchto strojů prodaných v České republice. Hranici sto kusů pokořila společnost Agri CS, výhradní zástupce značek Case IH a Steyr v naší republice, která v roce 2002 prodala 128 traktorů. Vloni se již pevně usadila ve špičce pomyslného pelotonu nejlepších prodejců – 230 traktorů znamená téměř třináctiprocentní podíl na trhu. Nejen tato informace zazněla na 2. dnu otevřených dveří v Hustopečích, kde firma sídlí od roku 2003.

Tyto stroje jsou mezi našimi zemědělci velice dobře známé a rok od roku jejich obliba stoupá. V České republice dnes pracuje téměř 1300 traktorů Case IH a Steyr a tři sta sklízecích mlátiček Case IH.

Nová strategie CNH
„Agri CS je mladá dynamická firma s věkovým průměrem zaměstnanců kolem třiceti let,“ řekl přítomným Karel Plešinger, ředitel akciové společnosti. „Plnohodnotný nástup v roce 2002 byl podmíněn sloučením prodejních sítí společností Motokov – dovozce strojů Case IH, Samas – importér techniky Steyr a Agete – přímý dovoz z Německa. V uplynulých pěti letech změnila naše firma svoje sídlo, důvodem byl rychlý nástup na trh a s tím související potřeba poskytovat kvalitní služby. Hledali jsme proto ideální zázemí, které jsme v roce 2003 našli v Hustopečích, od loňského roku budujeme obdobné středisko v Tišicích, dvacet kilometrů na sever od Prahy. V současné době prodáváme techniku uvedených značek prostřednictvím 22 dealerů.“
V minulosti se řada strojů Case IH vyráběla na stejné platformě jako technika New Holland. „V roce 2006 však byla kompletně změněna strategie v rámci CNH s tím, že stroje Case IH se budou vyrábět a distribuovat samostatně tak, aby byla zaručena co největší diferenciace a uspokojeny potřeby uživatelů,“ sdělil přítomným ředitel Agri CS. „Společnost Case IH se chce ještě více zaměřit na evropské zákazníky, a proto se její evropská centrála včetně nejvyššího vedení přesunula do rakouského St. Valentinu, kde se budou také vyrábět všechny modely kromě řady Magnum a Steiger, jejichž výroba zůstává v Americe. S novou strategií značky Case IH souvisí i změna jejího loga, které se zjednodušilo.To má svým způsobem symbolizovat snahu o co největší přiblížení zákazníkům a srozumitelnost. Červené „I“ v překladu z angličtiny symbolizuje koncentraci na osobu zákazníka, zaměstnance a prodejce, to znamená na lidi, kteří jsou nositeli hodnot značky. S tím souvisí i změna loga Agri CS, které reflektuje stejným způsobem snahu o zjednodušení a přiblížení zákazníkům.
Case IH má dva stěžejní výrobní programy. Prvním jsou traktory s výkonem motoru od 60 do 600 koní, druhým programem je sklizňová technika, která zahrnuje výhradně moderní axiální sklízecí mlátičky, sklízecí řezačky a lisy. Pokud jde o traktory Case IH, naši zemědělci dnes mají k dispozici deset modelových řad. Značka Steyr pak nabízí další čtyři.

Traktory s výkonem do sta koní
K nejmenším modelům patří viniční traktory JXN/JXV s výkonem motoru 60 až 95 k, k neprodávanějším typům patří stroje o výkonu 75 a 95 k. Druhou nejmenší řadou jsou kompaktní traktory JXC Maxxima s výkonem motoru 60 až 95 k (ekvivalent traktorů Steyr Kompakt), jsou vhodné pro lehčí práce v zemědělství, zelináře, lesní školky a komunální sféru. Modelová řada JX Maxxima s výkonem motoru 70 až 90 k představuje nejjednodušší traktory v nabídce Agri CS s mechanickým ovládáním a robustní konstrukcí. Jsou to ideální stroje pro živočišnou výrobu a nenáročné práce na farmě.
Na tuto řadu navazuje řada JXU Maxxima s výkonem 80 až 100 k. Jde o komfortní traktory s prostornou kabinou, násobičem, reverzací pod zatížením, často prodávané s originálním čelním nakladačem LRX. Zemědělci u nich oceňují především výborný poměr ceny a užitné hodnoty. Slouží jako univerzální traktory k jakémukoli použití na farmě, zejména ke kultivačním pracím a sklizni pícnin.

Modelové řady nad sto koní
Do střední třídy traktorů patří především nová řada Maxxum se jmenovitým výkonem motoru 100 až 141 k. Ještě koncem loňského roku nesly název MXU, v souladu s novou strategií a zejména vzhledem k výrazné inovaci změnily nejenom svůj název. V nabídce přibyly dva nové čtyřválcové modely 120 a 130. Výkon se zvýšil také u šestiválců, které zahrnují tři modely 115, 125 a 140. Všechny typy disponují Power Managementem, který navyšuje výkon motoru a dále zvyšuje jejich užitnou hodnotu. Tak např. model 115 má max. výkon až 153 k, model 140 disponuje až 178 k. V České republice je také mnoho uživatelů traktorů CVX s plynulou vario převodovkou o výkonu 140 až 222 k. Pro letošní rok byla tato řada inovována, traktory jsou vybavené motory se vstřikováním Common Rail, bezstupňovou převodovkou CVT, systémem APM a novou kabinou. Příznačné je pro ně vysoká kvalita, spolehlivost, jednoduché ovládání a univerzální použití.
Nejžhavější letošní novinkou jsou traktory Puma o výkonu motoru 160 až 250 k. Jde o zcela nové moderní stroje, u nichž uživatelé naleznou vstřikováním CommonRail, navyšování výkonu PowerBoost, převodovku Eco Powershift, luxusní kabinu a kompletní odpružení. Zemědělci u nich určitě ocení velice příznivý poměr hmotnosti a výkonu. Nejznámějším produktem společnosti Case IH, řečí prodejců Agri CS absolutním bestsellerem ve své třídě, jsou kvalitní těžké traktory Magnum s výkonem motoru 225 až 345 k, které vynikají svou spolehlivostí. Doposud se jich během dvacetileté historii vyrobilo více než sto čtyřicet tisíc. Již patnáct zemědělských podniků v České republice využívá i traktory Steiger s výkonem motoru 380 až 597 k, ať již v pásovém či kolovém provedení. Během jejich padesátileté historie se jich ve světě prodalo více něž 50 tisíc.

Samojízdné sklízecí mlátičky
Pro rok 2007 má akciová společnost Agri CS ve své nabídce sklízecí mlátičky Case IH výhradně s axiálním způsobem výmlatu, který má podle mnohých odborníků velkou budoucnost. Proto také téměř všichni výrobci mlátiček se snaží nahrazovat vytřásadla – jako nejslabší článek separace zrna – buď rotačními separátory, nebo axiálním způsobem výmlatu. Hlavní výhodou tohoto systému je jednoduchost, vysoká kvalita sklízeného zrna, snadná přizpůsobivost sklizni různých plodin a vysoká užitná hodnota a zůstatková cena. Sklízecí mlátičky Case IH nastavily nové standardy pro produktivitu, výkonnost a spolehlivost. Od letošního roku nesou na své kapotě všechny sklízecí mlátičky Case IH označení Axiál Flow a speciální logo k výročí 30 let od zahájení výroby rotační technologie. V nabídce jsou tři modely, a to AF 2388, novinka letošního rok AF 7010 a AF 8010.
První model 2388 je jednoduchý stroj se šestiválcovým, elektronicky řízeným motorem Case IH o objemu 8,3 l. Při otáčkách 2200 n/min. dosahuje jmenovitého výkonu 309 k, v těžších podmínkách při poklesu otáček na 2000 n/min se výkon zvyšuje až na 329 k. Mlátička s žací lištou širokou 7,32 m a plochou sít 5,12 m2 má objem zásobníku 7380 l a objem palivové nádrže 680 l.
Mlátička AF 8010 je určena pro velké zemědělské podniky a poskytovatele služeb. Šestiválcový, elektronicky řízený motor Case IH o objemu 10,3 l dosahuje při 2200 n/min jmenovitého výkonu 405 k, maximální výkon při 2000 n/min. je 455 k. Dodává se s žací lištou o záběru až 9,15 m, čemuž odpovídá i plocha sít 6,5 m2 (největší na trhu). Velké denní výkony umožňuje objem palivové nádrže 1000 l a kapacita zásobníku 10 500 l. Novinka letošní roku – sklízecí mlátička AF 7010 – se podobá modelu AF 8010, její technické parametry jsou však vesměs nižší: motor Case IH o objemu 8,8 l, jmenovitý výkon při 2100 n/min 354 k, maximální výkon při 2000 n/min 394 k, šířka sítové skříně 1,32 m (AF 8010 – 1,58 m), plocha sít 5,4 m2. Rozdíl je také i v koncových převodech a hydrogenerátoru, naopak shodný je objem zásobníku.

Sklízecí řezačky a lisy
Pro české zemědělce jsou letos připraveny i čtyři typy samojízdných sklízecích řezaček Case IH, a to CHX 320, 420, 520 a 620. Jejich označení zhruba odpovídá výkonu motoru.
Větší výběr je u lisů Case IH. V nabídce jsou tři typy lisů na hranaté balíky, které se liší rozměrem lisovací komory: LBX 332 (80 x 90 cm), LBX 422 (120 x 70 cm) a LBX 432 (120 x 90 cm). Stroje mohou být vybaveny buď klasickým vkládáním, tzn. kasačem, nebo rotačním vkládacím ústrojím s řezacími noži.
Více možností poskytují lisy na kulaté balíky. V portfoliu společnosti Agri CS jsou připraveny dva lisy s pevnou lisovací komorou RBX 343 F a RBX 343 R. Oba mají sběrací ústrojí široké 2 m, rotační vkládací ústrojí, elektrický vázací systém a vázání balíků o průměru 120 cm a šířce 125 cm do sítě. RBX 343 R je však vybaven řezáním. K agregaci postačuje traktor o výkonu 70 k, lis s řezáním potřebuje výkonnější traktor (85 k).
V nabídce jsou i dva modely lisů s variabilní lisovací komorou RBX 452 a RBX 463. Společné mají rotační vkládání, řezací a sběrací ústrojí, elektrický vázací systém a vázání do sítě. Liší se pouze rozměry balíku. První model umožňuje vytvořit balík široký 1,2 m o průměru 0,9 až 1,5 m, druhý model pak stejně široký balík o průměru až 1,8. V nabídce Agri CS je i lis RBX 343 s pevnou lisovací komorou kombinovaný s baličkou.
Na 2. dnu otevřených dveří společnosti Agri CS se více než 170 účastníků podrobně seznámilo také s řadou novinek roku 2007. O nich přineseme informace v příštích číslech týdeníku Zemědělec.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *