S důrazem na uživatele

Koncem ledna tohoto roku proběhla v dánském Herningu tradiční výstava zemědělské techniky Agromek 2002. Jednalo se o již 28. ročník na němž vystavovalo 1 359 firem v 583 expozicích rozložených v 14 halách na celkové ploše 88 500 čtverečních metrů. Počet návštěvníků nebyl v době výstavy ještě znám, ale jelikož v loňském roce jich bylo přes 80 tisíc, dá se očekávat, že v roce letošním jich bude obdobný počet.

Vy kdo jste výstavu letos či v jiných letech navštívili mi dáte jistě za pravdu, že co do srovnání s giganty typu SIMA či Agritechnica je Agromek výstavou poněkud menších rozměrů. A tak zde nenajdete expozice všech významných firem. Letos například chyběly takové z celosvětového pohledu významné značky Jako John Deere, New Holland, Case IH apod. O to větší prostor byl věnován firmám domácím. A bylo znát, že Dánsko patří mezi přední chovatele hospodářských zvířat, zejména prasat. Technika pro živočišnou výrobu totiž zaujímala odhadem minimálně jednu třetinu výstavní plochy.
Výstava v Herningu je totiž určena především pro domácí návštěvníky (v loňském roce jich bylo přes 80 %) a má i jinou atmosféru než giganti z Hannoveru či Paříže. Předně je zde mnohem volněji a můžete tu vidět více klasických farmářů jejichž obhospodařované výměry se nepohybují v řádech stovek hektarů. Farmáři navíc tuto výstavu pojímají spíše jako společenskou akci a často vyrážejí i s rodinami, tedy s manželkami a dětmi. Nevím zda je pro rodinné příslušníky zábavné strávit takto celý den, ale kdo ví?

Nyhed – čili novinky

Agromek má pro návštěvníky jednu nespornou výhodu a sice snadnou orientaci v novinkách a zde si troufnu říci, že nejlepší ze všech výstav podobného charakteru. Podle míry inovace se exponáty rozlišují jednou až třemi hvězdičkami, přičemž ještě je odlišeno zda se jedná o novinku dánskou či evropskou. Co tedy Agromek nabídnul?
Z evropských novinek byla představena například trojkombinace diskových žacích strojů s kondicionéry Kverneland Taarup 5090 s celkovým záběrem 9 m jenž vyžaduje 200 až 250 koňských sil tažného prostředku, z dánských novinek můžeme uvést pluh Lemken Vari Diamant s automatickým naváděním pro jízdu tažného prostředku On- line a z ostatních novinek například Traktor Deutz Fahr Agrotron s plynulou převodovkou TTV, nový Landini Legend 180, rozmetadlo statkových hnojiv Samson Flex III, secí kombinaci Gaspardo DP 300, třímetrovou secí kombinaci RABE, Návěs Annaburger s posuvným vyprazdňovacím čelem a nebo u nás ne běžný tažený sklízeč cukrovky Thyregod, se záběrem 4 řádků a zásobníkem na 8,5 t bulev.
Drtivou většinu těchto exponátů mohli návštěvníci vidět již na loňské Agritechnice, kam se všichni výrobci snažili dostat to nejnovější co doposud vyrobili. To však nevadilo, neboť Agromek je o něčem jiném. Jak již bylo zdůrazněno, je zaměřen více uživatelsky s důrazem na menší farmáře. To bylo znát i z poměrně velké expozice věnované skladování zrnin a rozsáhlá byla i výstavní plocha zaměřená na energetické využití biomasy – vhodnému doplňku pro zemědělské farmy. Jen větrné elektrárny letos chyběly. Asi už je není kam stavět. Velký prostor měla také technika pro zahrádkáře – zejména sekačky, motorové pily a křovinořezy, tedy stroje, které každý zemědělec potřebuje pro úpravu okolí své farmy.

Vystavovat lze i bez gigantů

Agromek i letos potvrdil, že je výstavou, která není určena pro rozsáhlé zemědělské podniky a tak se zde výrobci techniky ani nesnažili vystavovat gigantické stroje, které jsou mnohdy neúměrně drahé a ve výsledku se jich často prodá jen několik kusů. Méně je totiž někdy více a nejdůležitější je vystavovat přesně to co zajímá návštěvníky. A to se myslím vystavovatelům v Herningu podařilo.

Luboš Stehno

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *