19.06.2001 | 10:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

S manipulátorem rychle a přesně

Jízdy zručnosti se těší značné oblibě diváků. Jistě víte že časopis MZ pravidelně pořádá jízdu zručnosti s traktorem a přívěsem. Pro letošní rok jsme si však vymysleli i něco jiného. V průběhu konání Dne Zemědělce v Kasejovicích jsme postavili soutěžní trať, na níž své řidičské umění vyzkoušelo postupně šest jezdců, každý s vlastním manipulátorem.

Co řidiče čekalo? Trať jsme napoprvé nepostavili příliš těžkou a tak se do ní všech šest strojů celkem pohodlně vešlo. Zde musím poznamenat, že je velkou výhodou skutečnost, že všichni výrobci teleskopických manipulátorů staví své stroje (v určité výkonnostní kategorii) ve velmi podobných rozměrech, takže nikdo nebyl znevýhodněn. Velmi podobné jsou i dosahované poloměry otáčení a tím manévrovací schopnosti. Ale to už jsem utekl od otázky co řidiče čekalo.
Nejprve museli najet ke třem paletám na brambory postaveným na sobě a horní dvě nabrat a pokračovat dále. To soutěžícím nečinilo žádné problémy. Následoval přejezd přes kládu, která ač se z fotografie zdá, a ve skutečnosti i byla poměrně malá, dokázala palety dobře rozklepat. Dále řidiče čekalo několik úzkých zatáček, z nichž jedna byla do smyčky, a v následujícím úkolu se museli paletou dotknout sloupu vytvořeného z balíkové slámy. Sloup se pochopitelně nesměl shodit. S tímto úkolem se vypořádali všichni dobře, až na řidiče manipulátoru Claas, který balíky shodil a obdržel tak 10 trestných sekund.
Další část trati bylo nutné projet pozpátku a byla zakončena dotykem dalšího balíkového sloupu, tentokrát však zadní částí manipulátoru. Tento úkol zvládli všichni bez problémů. Následoval úzký průjezd mezi balíky, pak několik zatáček a poslední disciplínou bylo opětné položení dvou nesených palet na třetí, která zůstala na zemi. A to se ukázalo jako největší oříšek, který soutěžícím zabral 20 sekund i minutu. Řidiči manipulátoru New Holland se tento úkol dokonce vůbec nepodařil, palety mu spadly a byl ze soutěže diskvalifikován. O pořadí tak nakonec nerozhodoval čas na dráze, ale rychlost s jakou dokázali soutěžící usadit palety na své původní místo.
Vítězem se nakonec stal Ivan Kolář na manipulátoru JCB 530 70, který obdržel zlatý pohár a titul Machr s manipulátorem.

Luboš Stehno

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down