První manipulátor Loadall sjel z linky společnosti JCB v roce 1977. Za více než čtyřicet let bylo vyrobeno těchto strojů přes 200 000. Dnes má katalog manipulační techniky JCB asi 30 modelů. S různými variantami motorů, převodovek, výložníků a kabin se dopočítáme až tisícovky konfigurací. V pečlivě kontrolované výrobě a montáži této techniky působí nyní kolem osmi set lidí.
V roce 2019 společnost JCB představila novou generaci teleskopických manipulátorů do zemědělství s označením Série III. Teleskopické manipulátory JCB Loadall Série III se vyznačují zejména vyšším výkonem, bezpečností a dále celkovým vzhledem, který úzce souvisí především s inovovanou kabinou CommandPlus, což je asi ta nejpodstatnější a nejvýraznější změna. „Trojková“ řada zahrnuje celkem čtyři modely manipulátorů se zhruba o 200 kg vyšší kapacitou zdvihu, a to 538-60 s dosahem do šesti metrů, 532-70 a 542-70 (7 m) a 536-95 (9,5 m). Ostatní modifikace zůstaly beze změny. Neměnné jsou také dieselové motory JCB EcoMAX (o objemech 4,4 a 4,8 litrů) s výkony 81 kW (109 k), 93 kW (125 k) a 108 kW (145 k). V palivové nádrži je integrovaný zásobník na močovinu, čímž se částečně chrání jeho obsah. Řazení lze zvolit manuální nebo automatické. Převodovka TorqueLock 4 pro motor 81 kW zajistí vyšší výkon a nižší spotřebu paliva při rychlosti do 40 km/h. Čtyři varianty – Agri, Agri Plus, Agri Super a Agri Pro – nabízejí různé úrovně vybavenosti. Součástí volitelné výbavy je například hydraulické vyrovnání přední nápravy pro přesné umístění nákladu.
Pohodlná práce z nové kabiny
Nejvíce viditelnou změnou nového manipulátoru JCB je nová kabina CommandPlus, které se vyrábějí v nové továrně JCB Cab Systems vybudované s investicí 50 milionů liber ve městě Uttoxeter nedaleko domovského Rocesteru. V porovnání s předchozími jsou prostornější, navíc zhruba s poloviční hladinou hluku. Všechny ovládací prvky jsou promyšleně uspořádané s důrazem na ergonomii.
Nové kabiny jsou delší i širší, v konečném důsledku o 12 % větší než předchozí. Panoramatické čelní sklo přechází plynule do střešního. Díky absenci sloupku obsluha lépe vidí na pracovní část stroje včetně břemena. Čtyři přední stěrače obsáhnou a vyčistí 92 % čelního skla. Hlavním ovládacím prvkem je elektrohydraulický joystick jako součást loketní opěrky sedačky, jež kopíruje její pohyb. Všechny další ovladače, například režimu řízení, pohonu náprav, otáček motoru, pro přídavnou hydrauliku, nastavování konstantního průtoku oleje či světel, se přesunuly do loketní opěrky po pravé straně. Nejpoužívanější tlačítka byla na základě statistického výzkumu umístěna dopředu. Veškeré informace má obsluha k dispozici na novém sedmipalcovém displeji rovněž vpravo. V kabině nechybí klimatizace s volitelným automatickým udržováním teploty. Pro práci v mrazu je velice užitečná funkce rychlého odmrazování skel. Příjemnými benefity jsou držáky na nápoje a mobilní telefon s možností handsfree volání, 12V zásuvka nebo USB port.
Nízká spotřeba, vysoká efektivita práce
Jedním z výhod teleskopických manipulátorů JCB je jejich vysoká efektivita při nízké spotřebě paliva. Při analýze ekonomiky v běžném provozu jednoho z nejoblíbenějších modelů JCB 542-70 Agri PRO (s duální převodovkou DualTech VT) jsme z telematického systému LiveLink, kterým je každý stroj JCB vybaven, zjistili tato fakta: Největší podíl práce stroje je v režimu nakládání lehkých břemen, a to 50–60 % z celkového času. Zde právě manipulátor Agri PRO s možností nastavení režimu Eco/Power nebo ručním nastavení otáček motoru a rychlosti pojezdu výrazně snižuje spotřebu pohonných hmot (tzv. Flexi Mode). Další činností stroje na farmě tvoří nakládání těžkých břemen, které se také dají velmi snadno časově a ekonomicky regulovat, díky možnosti volby režimu Eco/Power, kdy si stroj automaticky reguluje otáčky motoru podle požadavku a aktuálnímu vytížení stroje. A zde se již dostáváme k činnosti, která výrazně odlišuje jednotlivé výrobce teleskopických manipulátorů, tedy přejezdy (případně přeprava materiálu) při rychlostech 20–40 km/h. V otázce, zda-li je lepší hydrostat nebo hydrodynamika, se téměř vždy shoduje většina uživatelů i odborníků,. Odpověď je samozřejmě hydrodynamika. A právě proto se na převodovce u modelu s označením Agri PRO nachází tři přímé mechanické převody, které poskytují zvýšenou účinnost, vysoký tažný výkon s plným využitím motoru JCB EcoMAX o výkonu 145 koní.
Všechny stroje JCB jsou vybaveny telematickým monitorovacím systémem LiveLink, který je pomocí GPS připojen na servisní podporu JCB s okamžitou reakcí na poruchy, odcizení stroje, krádeže nafty a lepší přehled o provozních nákladech.
Ing. Michal Anton
produktový manažer JCB
PEKASS a. s.*