S mnoha vagóny po jedné koleji

Slova v titulku celkem trefně parafrázují výrobní program bavorské firmy Siloking. Jeden výrobek postavený na jednom konceptu, ale široké portfolio modelů s řadou variant. Tak v praxi vypadá úzká specializace na technicky vyspělé krmné vozy Kverneland Siloking o objemu 5 až 45 m³, které zohledňují především požadavky zvířat. Přestože se tyto stroje neustále inovují, jejich osvědčený koncept vertikálních šneků, podvozku, centrálního uložení motoru, hydrogenerátorů či chladiče zůstává stále stejný. Což má vliv na jejich hospodárný provoz, spolehlivost, dlouhou životnost a jistoty uživatelů 365 dnů v roce.

Na českém trhu zastupuje sortiment krmných vozů Kverneland Siloking společnost Kverneland Group Czech, která před časem zorganizovala pro jednoho z hlavních uživatelů této techniky v České republice – firmu Agro Měřín – návštěvu u bavorské firmy. Vzhledem k tomu, že v uvedeném podniku pracuje v současné době již osm samojízdných krmných vozů Kverneland Siloking a jeden vůz tažený, bylo o čem diskutovat a nově načerpaných informací bylo skutečně mnoho.

Jak vyplynulo z diskuse, v naší zemědělské praxi oceňují uživatelé hlavně velmi ohleduplné odebírání hmoty z jámy, nebo vaku pomocí frézy pouze se 42 speciálně ohnutými noži. Dále její bezproblémovou dopravu do zásobníku a zde především – díky jeho speciálně zalamovaným stěnám, a tím i brzdění materiálu – velice kvalitní promíchání krmiva, které je základem vysoké užitkovosti hospodářských zvířat. Dobře hodnocena je také bezkonkurenční obratnost samojízdných modelů, a to díky trojúhelníkové koncepci podvozku. Stejně tak je ceněn bezproblémový provoz i v zimních měsících na sněhu s maximální trakcí s ohledem na rozložení hmotnosti, kdy na přední hnanou nápravu připadá plných 65 % hmotnosti vozu. A na místě je také nutno zmínit blízkost výrobního závodu. Dostupnost náhradních dílů u celoročně nasazených strojů je v případě větší poruchy důležitým faktorem.*

Více naleznete v Zemědělci č. 43.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *