S novým motorem a nižšími emisemi

V roce 2011 musí všechny motory zemědělských strojů s výkonem nad 130 kW splňovat emisní stupeň IIIb (Tier IVi). Koncern Agco, do něhož patří i značka Fendt, se rozhodl jít cestou selektivní katalytické redukce (SCR), a proto bude od tohoto roku své traktory vybavovat upravenými motory, které tento systém používají.

Avšak nikoliv od začátku roku, protože toto legislativní omezení platí na všechny motory vyrobené od ledna 2011, takže patrně ještě do poloviny letošního roku bude možné kupovat traktory Fendt s motory s emisním stupněm IIIa.
Přesto však již první Fendt se systémem SCR má v ČR svého zákazníka. Je jím ing. Radek Němeček, soukromně hospodařící rolník, který provozuje zemědělskou výrobu ve Chvalině nedaleko Hořic. Pan Němeček si zakoupil model Fendt 822, a tak jako jeden z mála již nyní provozuje traktor s velmi nízkými emisemi výfukových plynů. Co jej k tomuto kroku vedlo?

Univerzální traktor

Radek Němeček hospodaří na 450 hektarech orné půdy, kterou osévá obilninami, řepkou, mákem a cukrovkou. Věnuje se jen rostlinné výrobě, takže na celkovou výměru má jen jednoho zaměstnance (pomáhají samozřejmě též členové rodiny) a sám tedy stráví v traktoru hodně času zejména při takových operacích, které vyžadují větší preciznost a tudíž si je raději dělá sám. Typicky se jedná o hnojení (velké nesené rozmetadlo Bogballe) či chemickou ochranu rostlin (tažený postřikovač John Deere s rameny o záběru 30 m a nádrží o objemu 4000 l). A právě pro tyto operace si vybral nový Fendt 822. Jak je známo poslední dvojčíslí ve značení znamená (po vynásobení číslem deset) maximální výkon, tedy v našem případě je to 220 koní. 220 koní pro postřikovač či rozmetadlo, to je dosti, zvláště když uvážíme, že řada 800 to jsou robustní traktory určené pro smíšené práce na poli i dopravu. Přesto pan Němeček hodlá k tomuto traktoru zakoupit kultivační kola, aby se s rozmetadlem a postřikovačem vešel do kolejových řádků. Nicméně s ohledem na hmotnost a rozměry traktoru vybral ta nejširší (šířka 320 mm). Na nich by se traktor neměl bořit.
Ale nový traktor není pro své využití plánován jen pro hnojení či chemickou ochranu rostlin. Měl by najít uplatnění též v dopravě, při setí (bude zakoupen 6metrový secí stroj s pasivní půdozpracující sekcí) a v případě potřeby může převzít nářadí od traktoru Fendt 920, který má podobný výkon a ve Chvalině již pět let jezdí se sedmiradličným pluhem, radličkovým podmítačem o záběru 5,5 metru, či osmimetrovým kompaktorem.

První nádrž zdarma

Tolik k využití traktoru a teď zpátky k systému SCR. Jak bylo zmíněno nový traktor by jej ještě mít nemusel, přesto je jím vybaven. A nové traktory se systémem SCR jsou samozřejmě dražší. Proč tedy? Jde o to, že výrobce potřebuje nové motory prezentovat v praxi, neb zemědělci jsou často konzervativní a ne vždy přístupní novým technologiím. A technologie SCR s sebou jistá specifika přináší. Tím hlavním je nutnost tankování kapaliny AdBlue.
Roman Němeček je však zemědělcem velmi progresivním, který rád využívá moderní poznatky v praxi. Proto nepřekvapí, že si takovýto traktor koupil. Dostal na něj samozřejmě slevu neb pro prodejce je výhodné mít nějaký nový traktor v provozu s předstihem, aby byly zkušenosti a při následných prodejích bylo zřejmé, že tankování a používání AdBlue není problém. Firma RCG-Agromex má tuto problematiku zvládnutou a zemědělcům nabízí jednak první nádrž AdBlue s objemem 1000 l zdarma, a následně zajistí doplňování této kapaliny výměnným systémem, tedy odvezení prázdné nádrže a její nahrazení plnou.
Nový Fendt by měl u pana Němečka natočit ročně asi 1000 Mh. Když vezmeme průměrnou spotřebu nafty na hodnotě 20 l/h, měla by mu nádrž s AdBlue vystačit na rok provozu traktoru. Jeden rok tedy bude jezdit bez vícenákladů na palivo, přičemž ušetří asi 5 % nafty proti tomu, kdyby používal model 820 se současným motorem s emisemi stupně IIIa.

S moderními technologiemi

Současné zemědělství směřuje ke stále vyšší využívání moderních technologií. Přestože mnoho zemědělců je konzervativních, nyní nastupuje mladší generace, která si s moderní technikou rozumí. Radek Němeček je toho dobrým příkladem. Ne náhodou hodlá používat satelitní navigaci, či variabilní hnojení v rámci pozemku. Ne náhodu má doma dva traktory Fendt, které nabízejí bohaté možnosti nastavení provozních parametrů s cílem ekonomického provozu i maximálního využití možností agregovaného nářadí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *