S novými exponáty uvnitř

Agrio Křemže se na letošním Techagru přesunulo z vnějších ploch do pavilonu G1. V modrobílé expozici představilo hned několik novinek. Tou na první pohled největší byl návěsný postřikovač Mamut 6000, avšak našlo se i mnoho dalších.

Za největší postřikovač na domácím trhu označil ředitel společnosti Agrio Křemže Ing. Ivan Olšan návěsný stroj Mamut 6000. Kromě něj vyrábí Agrio ještě postřikovač Mamut 8000, který však prozatím nebyl dodán na náš trh. Mamut 6000 byl osazen rameny o záběru 36 metrů. Postřikovače Mamut vyrábí Agrio v rozsahu objemu nádrží od čtyř právě do osmi tisíc litrů. Takto velká nádrž může podle zástupců firmy zvýšit výkonnost stroje eliminací plnících časů. Stroje mohou být samozřejmě osazovány širokými pneumatikami či odpruženou nápravou.
V rámci všech dodávaných typů postřikovačů dochází také k drobným vylepšením designu a funkčnosti. Jedním z nich je snaha zachovat co nejhladší spodní část a zároveň dosáhnout co nejvyšší světlou výšku pro minimální poškození porostu. Nově je tak potrubí sání vyvedeno z boku a z nejnižšího místa nádrže kapalinu nasává trubice. Inovace se nevyhnula ani samojízdnému stroji Samec, který obdržel plastové kryty motoru.
Další novinkou nabízenou také v Brně je palubní počítač Müller Elektronik Basic Terminal Top, který je instalován na nejmodernější a nejvýkonnější provedení postřikovačů. Jedná se o zařízení s velkým monitorem a desítkami funkcí, které umožňuje ovládat veškeré činnosti postřikovače z jednoho místa včetně satelitního navádění. Výhodou je nejen komfort obsluhy, ale také přenos dat od a do stolního počítače. Data pak lze využít ke kontrole či k archivaci. Počítač umožňuje také variabilní dávkování.
Hitem posledních týdnů je podle slov Ing. Olšana satelitní navigace CenterLine 220. Zařízení z nabídky firmy LH Agro umožňuje přesné navádění stroje pomocí signálu GPS Egnos s přesností +- 30 cm. S cenou pod 60 000 Kč vychází satelitní navigace levněji, než provoz pěnového značkovače během sezóny. Navíc lze zařízení dále v traktoru používat na další práce. Přenos z jednoho traktoru či samojízdného stroje na jiný je také velice snadný a instalace zabere pouhou minutu. Přístroj je totiž instalovaný pomocí přísavky na skle. Dále stačí jen zapojit napájení 12 V („cigaretová zástrčka“) a anténu na střechu kabiny (magnet). Řidič se při práci orientuje podle světelné lišty nebo podle zobrazení na displeji.
Ing. Olšan zmínil ještě jednu novinku v sortimentu trysek. Tou jsou injektorové trysky AVI Twin, které tvoří dva postřikové vějíře, jeden směřuje vpřed, druhý vzad. Zejména u kontaktních přípravků je možné pokrýt porost zepředu i zezadu.
Závěrem si pro nás ředitel společnosti Agrio nechal ještě jednu informaci. Tou je v brzké době plánované uvedení nového samojízdného postřikovače s hydropojezdem SAMhydro. Jeho představení si určitě nenecháme ujít.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *