S novými systémy se roztrhl pytel

Pravidelným účastníkem významných domácích výstava a veletrhů je společnost Agri CS, a. s. Na letošní výstavě Země živitelka představila návštěvníkům řadu novinek, z nichž dvě přihlásila do soutěže o Zlatý Klas. Šlo o nejžhavější novinku letošního roku - kolový traktor Case IH Puma se zcela novým motorem, kabinou, designem i hydraulikou a rozdružovač balíků Simba Spread a Bale.

Cenu Zlatý klas získal traktor Case IH Puma 195. Soutěžní porota udělila toto ocenění za významný přínos v konstrukci traktoru, zejména za moderní řešení aktivní přední odpružené nápravy Smart Suspension, tichou kabinu Surround Vision s hlučností pouhých 69 dB (A) a progresivní systém ovládání traktoru prostřednictvím loketní opěrky Multicontroller.

Zasloužené zlato
Univerzální traktor Case IH Puma 195 s jmenovitým výkonem 156 kW/197 a maximálním výkonem 156 kW/212 k je vybaven moderním šestiválcovým motorem Case IH o objemu 6,75 l. Nový motor se vyznačuje výrazným navýšením výkonu až o 44 k na 241 k a nízkou spotřebou paliva. Zemědělci ocení velice širokou oblast konstantního výkonu v rozmezí od 2200 n/min až po 1600 n/min. Obsluha tak může při stále stejném výkonu snížit otáčky motoru a zařadit vyšší rychlost, což má vliv na nižší spotřebu paliva. Další zajímavou novinkou traktorů Puma je přední náprava s aktivním systémem regulace odpružení Smart Suspension, který se přizpůsobuje provozním podmínkám a podle nich nastavuje tuhost odpružení. Čidlo nad přední nápravou neustále snímá úroveň zrychlení pohybu nápravy při přejezdu nerovností a tento signál posílá do řídicí jednotky, která velice citlivě a aktivně zasahuje do procesu tlumení. Proces tlumení se reguluje na základě pojezdové rychlosti, zatížení přední nápravy, také při každém přeřazení, zrychlení, brzdění nebo zvednutí tříbodového závěsu. V případě potřeby je možné odpružení do rychlosti 12 km/h zablokovat.
Na nový motor navazuje také nová převodovka Full Powerschift. Lze volit variantu 18 x 6 s maximální pojezdovou rychlostí 40 km/h (s plazivými rychlostni 28 x 12) nebo převodovku ECO 19 x 6 se systémem automatického řazení AutoShift. Označení ECO znamená, že traktor dosahuje rychlosti 40 km/h při snížených otáčkách motoru 1732 n/min., čímž se výrazně snižuje spotřeba paliva. Velice dobrá je úroveň zrychlení, převodovka nové Pumy navíc řadí velice hladce. Automatické řazení je obdobné jako u řady MXU, okamžik pro řazení je limitován jednak otáčkami motoru, zároveň se ale snímá točivý moment přes patentované snímače na setrvačníku motoru. Převodovka je schopna sama si odhadnout nejvhodnější okamžik řazení. Automatiku řazení lze provozovat ve dvou režimech – polním AutoField a silničním AutoRoad. V pracovní oblasti mezi 4 až 12 km/h je sedm rychlostí, volbu převodových stupňů při změně směru jízdy umožňuje reverzace pod zatížením PowerShuttle s chytrou funkcí MemoryShuttle.
V prostorné odpružené kabině Souround Vision je umístěna loketní opěrka Muticontroller, kterou se traktor velice jednoduše a komfortně ovládá. Doslova jedním prstem pravé ruky lze měnit směr, spouštět a zvedat tříbodový závěs, zapnout automatické řazení, souvraťový systém či ovládat až devět vnějších okruhů hydrauliky. Hydraulický systém využívá PFC hydrogenerátor s proměnným objemem a regulací Load Sensing. Standardní průtok je 120 l/min, na přání je možný hydrogenerátor s průtokem až 150 l/min při tlaku 21,5 MPa. V zadní části traktoru může být umístěno až pět párů elektronicky řízených vnějších hydraulických okruhů a v přední a střední části pak ještě další čtyři páry. Další samostatné čerpadlo s výkonem 63 l/min je určeno k řízení traktoru a mazání.

Inovace zasáhnou i jiné modely
Pro návštěvníky letošní výstavy Země živitelka byly v expozici společnosti Agri CS připraveny také další traktory. Vystaven byl model Steyr Kompakt 370, který bude v příštím roce inovován. Výrobce počítá s tím, že na trh přijdou čtyři nové modely traktorů Kompakt 95, 85 75 a 65, u nichž budou motory doplněny o mezichladič stlačeného vzduchu, čímž se výrazně navýší výkon a sníží se spotřeba paliva. Inovace zasáhnou i kabinu, přístrojovou desku, která bude digitální a také ovládání. Traktorům Kompakt odpovídají v provedení Case IH modely JXC, od příštího roku ponesou nové modely název Qantum C. Návštěvníky zaujal i traktor Case IH JXU s kompletní lesní nástavbou vhodnou pro přibližování dřeva. Na příští rok je ohlášena inovace těchto traktorů, designem se přiblíží modelům Puma. V expozici nechyběla ani novinka letošního roku – traktor Maxxum. Jde o stroje střední třídy s výkonem motoru 100 až 141 k, avšak „nadstandardně“ vybavené systémem Multicontroller, elektronickým ovládáním vnějších okruhů, EHR apod. Ještě koncem loňského roku nesly název MXU, v souladu s novou strategií a zejména vzhledem k výrazné inovaci změnily i svůj název. V nabídce přibyly dva nové čtyřválcové modely 120 a 130, výkon se zvýšil také u šestiválců, které zahrnují tři modely 115, 125 a 140. Všechny typy disponují Power Managementem, který navyšuje výkon motoru a dále zvyšuje jejich užitnou hodnotu.
Přehlídku traktorů zakončil model Case IH Magnum 225, tato řada slaví letos dvacet let od svého představení v roce 1987. Na veletrhu v Hannoveru bude představen nejnovější model této řady – Magnum 335 s jmenovitým výkonem motoru 246 kW/335 k, maximálním výkonem 271 kW/368 k, 10% nárůstem výkonu a 46% zálohou točivého momentu. Nový traktor je vybaven osvědčeným motorem Case IH o obsahu 9 l s nově navrženým spalovacím prostorem, který zaručuje ještě větší úsporu paliva. Dokonalý přenos výkonu na půdu zabezpečuje nová Heavy-duty MFD přední náprava. K zapojení velkých a těžkých nářadí slouží nový tříbodový závěs kategorie IVN/III s kapacitou 10 200 kg. Standardem pro Magnum 335 je zároveň nová tažná tyč kategorie IV s čepem o průměru 50 mm a únosností 4990 kg. Nový Magnum je ve standardu vybaven vyspělou a vysoce účinnou převodovkou ECO Full Powershist 19 x 4 s maximální transportní rychlostí 40 km/h při snížených otáčkách motoru, což má vliv na úsporu paliva. V zemích, kde to dovoluje legislativa, lze dodat také verzi s maximální rychlostí 50 km/h.

Na pole i do stájí
V nabídce společnost Agri CS nejsou jen stroje značek Case IH či Steyr, ale také žlutá technika na zpracování půdy značky Simba. V Českých Budějovicích byla vystavena zajímavá sestava o záběru 3 m určená především menším zemědělcům. Diskový podmítač X- Press s podrývací sekcí ST – Bar je vhodný do půdoochrannou technologií. Kompaktní diskový podmítač Simba X–Press s letmo uloženými disky a patentovaným utužovacím DD válcem je vhodný pro mělčí zpracování půdy vysokou pracovní rychlostí. Využívá se jak v konvenčních způsobech hospodaření k úpravě povrchu po orbě nebo podmítce, tak i v minimalizačních způsobech zpracování půdy k zapravení rostlinných zbytků. Disky s jištěním Pro Active jištěním proti kamenům a dokonalým kopírováním povrchu pozemku snadno pronikají do půdy i v tvrdých podmínkách bez nutnosti dodatečného dotížení, které je zajištěno pomocí nastavitelného úhlu disku. Úkolem podrývací sekce ST – Bar se speciálně uchycenými radličkami je prokypřit půdu do hloubky 20 až 25 cm. Vzhledem k tomu, že radličky jsou odpružené, může se kombinace využívat i v kamenitých půdách. K agregaci je vhodný traktor s výkonem motoru kolem 140 až 150 koní.
Novinkou z produkce anglické firmy Simba byl rozdružovač balíků Spread a Bale SBL 100 R1.8 agregovaný s manipulátorem. Rozdružovače se vyrábějí v několika modelech podle velikosti balíků. V letošním roce byl představen i model pro čelní nakladač traktoru. Rozdružovač je určen k rozdružování válcových i menších hranatých balíků. Jeho velkou výhodou je to, že zařízení si samo naloží balík, aniž by obsluha manipulátoru musela vystupovat z kabiny. Oproti standardním systémům rozebírá balík pouze kinematicky pomocí rozdružovacích válců, čímž je zaručena podstatně menší prašnost.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *