S oceněním za design a novinkou

Dva velmi dobré důvody k uspořádání tiskové konference měla začátkem října společnost Dvořák – svahové sekačky ve svém areálu u Havlíčkova Brodu. Prvním z nich byl zisk významného designového ocenění RedDot a druhým křest nového výrobku, svahové sekačky SpiderILD02.

Společnost Dvořák – svahové sekačky uzavírá letos teprve třetí rok své činnosti, přesto se může pochlubit nejedním úspěchem. Rádiem řízená svahová sekačka Spider ILD01 posbírala celou řadu ocenění, z nichž poslední bylo právě vítězství v mezinárodní soutěži RedDot pro výrobky s vysokou kvalitou designu. Nejde pouze o hodnocení vizuálního dojmu, porota hodnotí i míru inovace, ekonomické i ekologické přínosy či ergonomii. Proto zisk tohoto ocenění, které má více než padesátiletou historii, obzvlášť potěší.
Význam svahových sekaček Spider již dávno překročil hranice České republiky. Stroj není pouhou atrakcí výstav a veletrhů, kde vždy budí zasloužený zájem, ani poněkud dražší hračkou. Stává se velmi dobrým pomocníkem podniků komunálních služeb a dobře se prodává i v zahraničí, kde v podstatě nemá srovnatelnou konkurenci. Do zahraničí míří 80 % produkce a mezi odběrateli nechybí kromě těch evropských ani uživatelé z Japonska nebo USA.
Nový model s vyšším výkonem
Novinkou ve výrobním programu společnosti Dvořák je dálkově řízená svahová sekačka SpiderILD02. Vychází z koncepce předchozího modelu, ale jde o stroj s vyšším výkonem. Pracuje se záběrem 1,23 metru a jeho pracovní rychlost dosahuje až 8 km/h. Díky své produktivitě zvládne i údržbu větších ploch. Může být využíván při sečení krátké parkové trávy stejně jako při údržbě golfových hřišť nebo extrémně svažitých břehů vodních toků do sklonu 40 stupňů. Na rozdíl od předcházejícího typu pracuje se čtyřmi noži, které zajišťují vysokou kvalitu sečení. Zároveň si ale dokáže poradit s vysokou trávou nebo hrubými nálety a rostlinami do výšky tří metrů. Další novinkou, která je použitelná i pro menší typ sekačky je hydraulický stabilizační naviják, který zvyšuje svahovou dostupnost stroje na 55 stupňů. Může tak pracovat ve svazích, které jsou pro jiné typy žací mechanizace zcela nedostupné, stejně jako na nezpevněných březích či mokřadech.
Výška sečení je dálkově nastavitelná v rozmezí 40 až 110 mm. Rádiové řízení stroje má dosah 100 metrů, ale maximální vzdálenost obsluhy od stroje, který je v chodu, by neměla z bezpečnostních důvodů přesáhnout 50 metrů. Jak se mohli účastníci tiskové konference přesvědčit při praktické ukázce, je ovládání stroje pomocí řídícího panelu velice jednoduché a pohodlné.
Pohonnou jednotkou svahové sekačky Spider ILD02 je ve standardu motor Kawasaki o výkonu 23 koní (na přání lze stroj osadit motory od 20 do 25 koní) s objemem 675 cm³ a elektronickým zapalováním. Palivová nádrž má objem 16 a olejová 9 litrů. Spotřeba se podle členitosti terénu pohybuje okolo 4 l/h. Rychlost stroje je ovládána hydrostatickým systémem pohonu kol při zachování optimálního režimu spalovacího motoru. Stroj se může otáčet okolo své osy, což zjednodušuje jeho řízení i přepravu. Nově je sekačka vybavena i možností smykového natáčení. K dobré manipulaci se strojem přispívá i jeho poměrně nízká hmotnost 325 kg, většina dílů je vyráběna z lehkých ušlechtilých slitin, kryty jsou plastové. Sekačka se pohybuje na širších kolech 16 x 6.50 – 8 zlepšující trakci. K lepší manipulaci než u předchozího modelu přispívá také nižší těžiště. Stroj zvládne posečení 5000 až 7500 m²/h a vyrovná se tak ve své produktivitě vyžínacímu ramenu nesenému těžkou technikou při nižší spotřebě.
Další bude i dieslový
A jaké má firma Dvořák plány do budoucna? Rozhodně neusíná na vavřínech a již v příštím roce započne vývoj třetí a ještě výkonnější generace rádiem řízené svahové sekačky tentokrát i ve verzi s dieslovým motorem a v nabídce se objeví i cenově dostupnější jednodušší stroj pro soukromé uživatele s menší výměrou pozemků. Ocenění, která získal SpiderILD01, společnosti pomáhají k získávání mezinárodních zakázek pro tvorbu designu a pochopitelně se zvyšuje i odbyt vyráběných strojů. Proto bude v brzké době nutná výstavba většího výrobního areálu. Ta začne v nedalekém Pohledu v příštím roce. Další novinka by tedy měla být uvedena na trh již v nových prostorách.

Roman Paleček

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *