S technikou Vari pracujeme již třicet let

Při příležitosti třicetiletého výročí trvání výroby malé zemědělské mechanizace Vari jsme závod v Libici nad Cidlinou navštívili. Tento domácí výrobce techniky pro nás připravil velmi zajímavý program i s ukázkou práce strojů. Při předvádění nechyběly ani novinky výrobního programu firmy pro letošní rok.

Společnost Vari, a.s. byla založena v roce 1951, tehdy pod názvem Mepol a.s. Tehdy závod patřil do skupiny podniků koncernu Agrostroj státní podnik. V roce 1966 byl závod v Libici nad Cidlinou zařazen v rámci organizačních změn do národního podniku Agrostroj Jičín. Základ výroby tehdy tvořily výrobky pro skupinu podniků vyrábějících zemědělskou techniku, zejména díly ke strojům.
V roce 1968 byl závod pověřen výrobou malé zemědělské mechanizace pro celé RVHP. Na konci šedesátých let podnik zakoupil licenci od firmy Gutbrod a tím byla zahájena výroba malé zemědělské mechanizace pod názvem TERRA. Tato výroba se pak stala po dlouhou dobu nosným výrobním programem. O oblíbenosti tohoto stavebnicového systému svědčí počet vyrobených kusů, který se v roce 1986 přiblížil na hranici 500 000. V témže roce došlo k modernizaci výroby a doposud výráběný systém nahradila verze VARI, kterou s jistými konstrukčními změnami vyrábějí dodnes.
Aktuální situace v podniku
Rok 1990 je pro firmu také přelomový, jelikož došlo k utvoření akciové společnosti se základním kapitálem 56 mil. Kč a tato nově vzniklá společnost byla zařazena do první vlny kupónové privatizace. V roce 1995 se odkoupením akcií od investičních fondů stala majoritním vlastníkem společnost BG Technik cs, a.s.
Samostatné působení společnosti přispělo k posílení oddělení, jejichž činnost dříve zajišťoval hlavní závod Agrostroj Jičín. Šlo zejména o konstrukci, technologie a obchodní oddělení. S novým vlastníkem přišla také rozsáhlá modernizace stávajících výrobků. Vyrobní program VARI systém doplnili ve spolupráci s japonským výrobcem Honda o moderní profesionální čtyřtaktní motor. Po tomto základním kroku, který vedl zejména ke zvýšení výkonu stroje a zlepšení ostatních parametrů nutných zejména pro export, ale i pro konkurenceschopnost na domácím trhu, přistoupila firma k dalšímu vývoji příslušenství. Dnes je tak výroba doplněna o další výrobky jak pro zahrádkáře, tak i pro profesionály.
Novinky z výroby
První novinky vyvinuté na základě výsledků marketingových průzkumů se na trhu objevily na počátku loňského roku. Prvním strojem byl rotavátor Pony, který je možné jednoduchou úpravou přestavět na malotraktor. V květnu téhož roku se na trhu objevil další stroj z lehké řady zahradní techniky, a to disková sekačka Adela a jak se později ukázalo, její uvedení na trh bylo velmi úspěšné. Její podíl na celkovém množství vyrobených strojů činil v prvním roce 16 %. Společnosti VARI se podařilo v loňském roce zrealizovat 19% navýšení exportu v porovnání s rokem 1998.
Pro rok 2000 firma připravila další výrobek, který ocení zejména zahrádkáři a chalupáři. Je to letos nově na trhu motorová kosa Trimmer 50. Stroj je v podstatě křovinořez na kolech. Tyto sekačky umožňují vyžínání travních porostů, které nelze posekat jiným druhem žacího stroje (lištová sekačka, bubnová sekačka, rotační sekačka) z důvodů jeho možného poškození skrytými pevnými předměty (kameny apod.) nebo dosekávání okrajů travnatých ploch, kde nelze s výše uvedenými stroji pracovat. Maximální výška sečeného porostu je 50 cm. Rotační strunová hlava nese 2 až 4 struny o průměru 4 mm, které zajišťují useknutí porostu. Rotační strunovou hlavu je možno zaměnit za kotouč s pilovým řetězem o průměru 10″ a tímto kotoučem je možno řezat náletové dřeviny do průměru kmene 4 cm, lze nasadit i různé druhy kotoučů používaných k běžným křovinořezům. Pohon rotační strunové hlavy od motoru je klínovým řemenem. Řídítka jsou ergonomicky výškově nastavitelná a lze je překlopit přes motor pro lepší skladnost stroje. Pojezd se sekačkou je z důvodu snazší ovladatelnosti v různých podmínkách ruční. Pojezdová kola mají pneumatiky s terénním vzorkem a jsou uložena v kuličkových ložiscích. Nápravu s koly je možné po odaretování páčky otočit o 11 stupňů doleva nebo doprava a tím naklopit rotační strunovou hlavu mimo osu stroje, což lze výhodně použít při sečení okolo zdí, plotů apod.
Technické údaje:
TRIMMER 50
Třída určení stroje hobby
Šíře záběru strun 500 mm
Otáčky rotační strunové hlavy 4337 1/min
Rozměry (DxŠxV) v mm 1340x470x1050
Průměr kol 16″ , plastový ráfek
Hmotnost 29 kg
Motor Tecumseh Spectra 50
objem motoru 172 ccm
výkon motoru 3,66 kW při 3600 1/min
Jediný motor pro všechny práce
Stavebnicový mnohoúčelový systém VARI je založen na principu stavebnice, jejímž základem je jednoosý malotraktor sestávající ze samostatné pohonné jednotky a samostatné převodové skříně. K převodové skříni lze připojit přímo nebo pomocí nosiče či nastavovacího tělesa řadu různých příslušenství umožňujících vykonávat prakticky všechny těžší zemní a úklidové práce na zahradě, či při údržbě zahradních a obecních ploch.
Ústřední myšlenkou VARI systému je možnost použití jediného motoru pro pohon všech zařízení. Motorovou jednotku je možno velmi snadno sejmout z převodovky a připevnit na převodovku druhou či na přímo připojitelné zařízení (např. drtič).
Montáž a demontáž pohonné jednotky z převodové skříně nevyžaduje použití ručního nářadí a netrvá déle než 1 minutu. Odstředivá spojka zaručuje plynulý rozjezd i záběr pracovních mechanismů, čímž se zvyšuje pohodlí obsluhy, bezpečnost práce i životnost stroje. Navíc chrání pohyblivé části motoru a přípojné nářadí před přetížením.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *