06.02.2024 | 08:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Samojízdný model třetí generace

Nejnovějším samojízdným aplikátorem Vredo je střední model VT5536. Za uvedeným označením jsou ukryty následující technické parametry: VT – Vredo Trac, 55 – výkon motoru 550 koní, 3 – třetí generace aplikátorů a 6 – šestiválcový motor.

Tento stroj dokáže za hodinu dostat na pole 150 až 160 m3 kejdy. Samozřejmě záleží na dávce, velikosti a členitosti pozemku, minimálních přejezdech a správně zvolené logistice dopravních cisteren.

Dvě výkonná čerpadla

Základem velkého výkonu je rychlé sání pomocí dvou čerpadel. Sací systém tvoří rotační čerpadlo Vogelsang o výkonu 12 000 l/min, před nímž se nachází filtr s noži, které organický materiál nařežou. Nasávání kejdy z cisterny otočným teleskopickým ramenem v dosahu 7 m z levé i pravé strany urychluje turbočerpadlo o výkonu 16 000 l/minutu. Jeho větší výkon zaručuje, že menší rotační čerpadlo má stále stoprocentní výkonnost. Pokud dojde k výraznému přetlaku kejdy mezi turbočerpadlem a rotačním čerpadlem, automaticky se otevře klapka za filtrem a přebytečná kejda proudí přes bay pass rovnou do nádrže.

Přesná aplikace

Po naplnění nádrže odjíždí samojízdný aplikátor na pole, kde se opět pomocí rotačního čerpadla, které v tomto případě nesaje, ale tlačí kejdu či digestát do vlastního aplikátoru o záběru 7,5 až 12 m, statkové hnojivo zapravuje. Dávka na hektar se nastaví na počítači, závisí na pojezdové rychlosti a výkonu čerpadla. Pro přesnou aplikaci lze dodat systémy satelitní navigace Trimble nebo John Deere včetně měření obsahu živin pomocí NIR analýzy. Oba systémy dokážou komunikovat s otáčkami rotorového čerpadla pro správné nastavení dávky.

Když má Vredo VT5536 plnou nádrž, je zatížení obou náprav rozložené v poměru 50 : 50. Pokud je prázdné, má oproti stejně velikým konkurenčním strojům menší zatížení náprav o 5 tun. K minimálnímu zhutnění přispívá i krabí chod.

Více se dočtete v Zemědělci č. 6.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down