23.09.2001 | 10:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Samojízdný rotační žací stroj Big M firmy Krone

Firma Krone před časem představila nový koncept výkonného stroje pro velké zemědělské podniky a podniky služeb. Jedná se o samojízdný rotační žací stroj pod označením Big M s pracovním záběrem 9,1 m. Firma tak vyhověla požadavkům po stále výkonnějších strojích a také zvyšujícím se nárokům na jejich nasazení. Podívejme se proto, co se pod označením „Velké M“ vlastně skrývá.

Koncepce stroje
Big M používá k sečení tři relativně samostatné ale shodné diskové žací jednotky o záběru 3,2 m. Každá z těchto jednotek je vybavena prstovým čechračem, proto je tento stroj také nazýván žacím mačkačem. Žací jednotky jsou všechny připojeny k podvozku. Prostřední je čelně nesená, obě krajní jsou nesené na boku stroje po jeho pravé a levé straně. Jejich zvedání a spouštění je samozřejmě hydraulické, dokonce je pamatováno na prodlevu při zvednutí čelní a bočních žacích jednotek. Výrobce uvádí hodinovou výkonnost stroje až 15 ha.h-1. Pohon pojezdu stroje je hydrostatický a má dva rozsahy. Pro polní práce 0-17 km.h-1, pro přesuny a jízdu na silnici 0-40 km.h-1. Celková přepravní šířka stroje nepřekračuje 3 m.
Žací ústrojí
Stroj je vybaven osvědčeným žacím ústrojím firmy Krone. Všechny 3 žací jednotky jsou absolutně konstrukčně stejné a mohou být navzájem zaměněny. Každá z žacích jednotek je vybavena osmi elipsovitými disky. Prostřední a krajní disky mají na horní straně deflektor za účelem lepší tvorby řádků (obr. 1). Jednotlivé disky jsou poháněny převodovkou s čelními ozubenými koly v olejové lázni. Pohon je řešen tak, že ozubená kola mají frekvenci otáčení pouze 850 min-1. Toho je dosaženo větvením přenosu výkonu podle (obr. 2).
Žací ústrojí EasyCut (obr. 3) zabezpečuje vysokou kvalitu sečení a nový tvar žacích nosníků umožňuje dosažení nízkého strniště na loukách a pastvinách i na orné půdě. Zajišťuje tak kvalitní řez a práci bez ucpávání ve všech podmínkách. Pohon disků je uzavřen ve svařeném ocelovém nosníku. Tak je zabráněno únikům oleje a je dosažena jeho vysoká pevnost. Mezi žacími jednotkami jsou umístěny nárazové mezikusy, které dále zvyšují odolnost žacího ústrojí. Výměna nožů je díky rychloupínacímu systému DS také velice jednoduchá.
Primární pohon jednotlivých žacích jednotek je řešen vícenásobným klínovým řemenem s automatickým napínáním. Všechny tři žací jednotky jsou středově zavěšeny a při práci taženy. Tak je umožněn jejich výkyv a dokonalé kopírování nerovností terénu.
Úprava posečené píce a manipulace s ní
Jako standardní vybavení je firmou Krone dodáván ke každé žací jednotce prstový čechrač. Je vybaven ocelovými V-prsty a robustním rýhovaným protiplechem (obr. 4). Otáčky rotoru čechrače se dají nastavit na 700 nebo 1000 min-1. Rýhované plechy lze také plynule a jednoduše přestavit. Tak lze intenzitu práce kondicionéru bez problémů přizpůsobit různým druhům pícnin. Pro práci v jetelovinách a jiných širokolistých plodinách firma nabízí jako volitelné vybavení také válcový mačkač (obr. 5). Stroj lze rovněž vybavit šnekovým systémem pro svedení sečené hmoty do jednoho řádku. Materiál ze šířky záběru 9,1 m tak lze svést na řádek o šířce 1,8 m (obr. 6).
Podvozek
Žací jednotky jsou namontovány k podvozku. Podvozek je vybaven dvěma nápravami, zadní náprava je řídící s velkým úhlem natočení řídících kol. Všechna čtyři kola mají stejný průměr a jsou všechna poháněna hydromotory v nábojích kol. Stroj může být vybaven také speciálními pneumatikami na louky a pastviny. Přímo od motoru je poháněna rozdělovací převodovka pro pohon žacích ústrojí. Tak je dosaženo energeticky co nejúspornějšího přenosu výkonu. Na podvozku je samozřejmě umístěn také motor a ovládací kabina. Díky zavěšení žacích jednotek je dosaženo také příznivého rozložení hmotnosti. Zadní náprava je zatížena 40 % hmotnosti stroje a přední 60 %.
Motor
Motor (obr. 7) je použit vznětový přeplňovaný o objemu 8100 cm3 a výkonu 224 kW (300 k). Je vybaven také mezichladičem stlačeného vzduchu a disponuje vysokým převýšením kroutícího momentu. Objem nádrže 560 l umožňuje pracovat bez doplnění paliva i v prodloužených pracovních směnách.
Kabina
Komfortní kabina již neodmyslitelně patří ke každému modernímu stroji. Nejinak je tomu i v případě Big M. Je prostorná, tichá, s vynikajícím výhledem a odpruženým sedadlem (obr. 8). Všechny ukazatele, ovládací páky a spínače jsou ergonomicky a přehledně uspořádány. Dobrý výhled na všechny 3 žací jednotky umožňuje klidnou a bezpečnou práci. Klimatizace je samozřejmostí.
Pomocí informačního terminálu a multifunkční páky hlídá obsluha všechny důležité funkce stroje: směr jízdy, pojezdovou rychlost, zvedání a spouštění žacích jednotek, jejich rychlé zastavení atd. K ovládání dalších funkcí stroje slouží přehledný ovládací pult na pravé straně vedle sedadla řidiče. Otáčky žacího ústrojí jsou elektronicky sledovány a nastane-li jejich pokles, obsluha je o tom opticky a akusticky informována.
Také přístup do kabiny je komfortní. Schůdky jsou spojeny s plošinou, kterou je možno vysunout do strany. Jedná se o řešení, které je bezpečné, elegantní a přitom šetří prostor. I zde je patrná snaha konstruktérů o co nejlepší řešení do posledního detailu.
Ke všem údržbovým a servisním místům stroje je velmi dobrý přístup. Minimum mazacích míst činí denní údržbu velice jednoduchou. Obtížně přístupná místa jsou mazána centrálním mazáním.
Big M je vpravdě výkonný stroj nové koncepce. O jeho výkonnosti hovoří např. plocha 315 ha, která byla sklizena během 24 hodin. Tomu odpovídá hodinová výkonnost 15,2 ha. Jedná se proto o skutečně zdatného pomocníka při sklizni pícnin.
František Kumhála

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down