Samostatné stroje i ucelené linky

Tradiční prodejní a výstavní dny Some, které se uskutečnily v polovině března v Jindřichově Hradci, se od předešlých lišily ve dvou podstatných věcech. Netradiční bylo nejen nádherné jarní počasí, které letos vystřídalo pravidelnou sněhovou pokrývku, ale zejména rozsah výstavy: desítky strojů zaplnily původní i nově vybudované prostranství vedle administrativní budovy. Kromě tradičních značek Pöttinger, Same a Hardi zde byla vystavena i řada modelů techniky Bomford, Sigma 4, Caffini a Terex, o něž společnost Some rozšířila v nedávné době svou oficiální nabídku.

„Some Jindřichův Hradec, s. r. o., má v současné době sto třicet zaměstnanců a tři dceřiné společnosti: Some sever se středisky v Roudnici nad Labem a v České Lípě, Some jižní Morava se sídlem v Dolních Bojanovicích a Some Slovensko se sídlem v Holíči,“ řekl týdeníku Zemědělec ředitel divize zemědělské techniky Ing. Oldřich Šuhájek. „Další střediska naleznou zemědělci na Vysočině v Brzkově u Polné, na severní Moravě v Suchdole nad Odrou, ve východních Čechách v Trutnově a v Žamberku a na západě Čech v Nečtinách. Našim klientům máme co nabídnout, kromě samostatných strojů je v poslední době mezi českými zemědělci zájem o celé technologické linky.“

Od pícnin ke zpracování půdy
Ze závěsných strojů dominovala v Jindřichově Hradci technika Pöttinger, ať již ke sklizni pícnin či zpracování půdy a setí. „Pokud jde o sklizeň pícnin, je na našem trhu jedničkou, zejména sběrací vozy nemají konkurenci,“ tvrdí ředitel. „Firma Pöttinger je dynamicky se rozvíjející společnost a velice solidní dodavatel, který nás nenechal nikdy na holičkách. Zemědělci oceňují zejména to, že jsme schopni zajistit náhradní díly do dvaceti čtyř hodin. Letos bychom měli u nás testovat nový lis kombinovaný s baličkou a poprvé bychom měli dovézt i vysokotlaký lis na hranaté balíky.“
Snad všechny návštěvníky prodejních a výstavních dnů zaujal vyhlášený typ závěsu α–motion pro čelně nesené diskové i bubnové žací stroje Pöttinger. Základním principem je snaha zachovat konstantní přítlak na žací nosník bez ohledu na změnu polohy lišty. Spolu s lištou kopíruje terénní nerovnosti i její závěs a odlehčení pomocí integrovaných vinutých pružin zůstává na konstantní úrovni. Nedochází tedy k jejich protahování nebo zkracování, které vede následně k vyzdvižení lišty ze záběru nebo naopak k poškození drnu. Alfa-motion kopíruje plynule terén jak v podélném směru, tak příčně, např. při zatáčení za jízdy na svahu, a to i při vyšší pojezdové rychlosti.
„V poslední době klademe velký důraz na techniku ke zpracování půdy a setí,“ pokračuje Ing. Šuhájek. „V loňském roce jsme prodali vysoký počet diskových podmítačů, posun je vidět i v oblasti secích strojů, jejichž trend směřuje k půdoochranným technologiím a velkým záběrům. K oblíbeným modelům Terrasem o záběru tři nebo čtyři metry by měla v blízké budoucnosti přibýt i šestimetrová verze. Podle mého názoru má technika Pöttinger na zpracování půdy a setí velkou budoucnost.“

Velký zájem o poslední novinky
V loňském roce rozšířila jindřichohradecká společnost svůj sortiment o plošné mulčovače od anglického výrobce Bomford a hned první rok se jich u nás prodalo dvacet pět. Maximální výkon a využití poskytuje řada Tri-Wing se sklápěcími křídly a záběrem 4,6 nebo 6 m. Základem plošných mulčovačů Tri-Wing 4600 a Tri-Wing 6000 vystavených v Jindřichově Hradci jsou tři nezávisle vedle sebe jedoucí rotory, vstupní rozdělovací převodovka s požadovaným příkonem 180 až 190 koní a samostatná převodovka na každém rotoru s max. příkonem 140 koní. Na všechny robustní převodovky je poskytnuta záruka tři roky. Značnou pozornost mezi návštěvníky budil především model Tri-Wing 4600 speciálně konstruovaný k sečení velkých travnatých ploch, údržbě pastvin včetně náletů a k mulčování rostlinných zbytků kukuřice, slunečnice, či řepky. Výška sečení od 25 mm do 375 mm se nastavuje hydraulicky, dokonalé kopírování terénu umožňují sklápěcí křídla s možností pohybu v rozsahu + 90 až -22 stupňů. Ve třech držácích jsou upevněny vždy tři speciálně konstruované nože.
Velkou oblibu potvrdily v loňském roce také italské čelní nakladače Sigma 4, kterých se v České republice prodalo třicet pět. Podle ředitele Šuhájka se v porovnání s konkurencí vyznačují vyšší produktivitou práce, rychlejším pohybem a manipulací při srovnatelné technické náročnosti a podobných cenách. Tyto nakladače lze namontovat na všechny značky u nás prodávaných traktorů. K dispozici jsou čtyři modelové řady Iron, Steel, Gold a Titanium. Lehčí a jednodušší řada Iron bez paralelogramu nebo s mechanickým či hydraulickým pralelogramem se doporučuje pro traktory Zetor. Větší kategorie Steel bez paralelogramu, Gold s mechanickým paralelogramem a Titanium s hydraulickým paralelogramem se dále liší pouze standardní výbavou.
„Během posledních dvou let se nám podařilo sestavit speciální typy postřikovačů Caffini do vinohradů,“ konstatoval Ing. Oldřich Šuhájek. „K jejich přednostem patří počítačem regulovaná dávka v závislosti na pojezdové rychlosti, stejně jako speciální tok vzduchu kolem nádrže, při němž nedochází k nasávání nečistot. Naše společnost spolupracuje v některých regionech s dánskou firmou Hardi, v ostatních pak nabízíme plošné postřikovače Caffini. Tato firma se již téměř čtyřicet let specializuje pouze na jejich výrobu, což zákonitě ovlivňuje jejich vysokou kvalitu.“
Před dvěma lety navázala společnost Some také obchodní spolupráci s americkou firmou Terex, která je kromě jiné techniky známá teleskopickými manipulátory řady Agro. V areálu firmy si mohli návštěvníci prohlédnout dva bílé modely, jejichž barva by se mohla v blízké budoucnosti změnit na modrou. Z mezinárodního koncernu Terex totiž převzala tento sortiment americká společnost Genie, jejíž barvou je právě blankytně modrá. Nemění se tedy produkty, ale pouze jejich distributor. V nabídce společnosti Some tak zůstávají teleskopické manipulátory s nosností 2,5 až 6 t, s výškou zdvihu 5,75 až 24,8 m, s postranním dosahem 3,44 až 21,5 m a s výkonem motorů Perkins, Deutz Fahr či Cummins od 47 kW/63 k do 119 kW/166 k.

Italský design, německá kvalita
Tak by se daly stručně charakterizovat červené traktory Same a stříbrné Lamborghini, které nemohly na prodejních a výstavních dnech Some chybět. Koncern Same Deutz Fahr Group udělal za poslední dva roky velký krok dopředu, všechny modely se podle O. Šuhájka dostaly na zcela srovnatelnou úroveň s konkurenčními traktory. Zlepšila se i operativnost dodávek náhradních dílů, k okamžité expedici z německého Lauingenu, italského Treviglia nebo z centrálního skladu v Rakousku je vždy připraveno přibližně 97 % všech součástek.
„Za loňský rok jsme prodali na českém trhu přibližně sto dvacet traktorů, což bylo nejvíc v celé historii naší firmy,“pochlubil se ředitel Šuhájek, „Zhruba pět let si držíme čtvrté až páté místo mezi nejlepšími prodejci těchto strojů V České republice. V loňském roce jsme rozšířili sortiment o stříbrnou řadu traktorů R.6 s výkonem motoru kolem 120 koní, která byla vidět na veletrhu Techagro. Na český trh jsme jich dodali poměrně hodně a z dosavadních zkušeností lze říci, že se velice osvědčily. Jak by také ne, když ten samý traktor v zelené barvě obdržel cenu Grand Prix.“
Koncem loňského roku začala společnost Some dovážet do České republiky i známé úzké traktory Solaris s motory o výkonu 35, 45 a 55 k. Zástupci této povedené řady s pěkným designem a luxusní, ergonomickou kabinou nemohly v Jindřichově Hradci chybět. Byly vystaveny jak v červené, tak ve stříbrné barvě. Stříbrný model Lamborghini R1.35 již zakoupila firma Farmers, která s ním počítá pro běžné práce na farmě. Výroba traktorů kategorie nad 100 koní, počínaje modely Iron a konče řadou Diamond, se přesunula do německého Lauingenu. Zemědělci u nich oceňují vysokou úroveň užitných vlastností i spolehlivost, a tak není divu, že se jich u nás během dvou let prodalo téměř 150, většinou s odpruženou nápravou i kabinou. K novinkám letošních prodejních a výstavních dnů Some patřil traktor Lamborghini R.6 180.7 Hi-Profile s vodou chlazeným motorem Deutz o výkonu až 185 k a převodovkou Powershift s 40 rychlostmi vpřed a 40 rychlostmi vzad.

Polní dny se osvědčily
Další traktorové novinky si nechala jindřichohradecká společnost na své letošní polní dny, které se v loňském roce velice osvědčily, přišlo na ně více něž 1200 návštěvníků. Letos by mělo sedm regionálních předváděcích akcí zaplnit především bílá místa, kde se v loňském roce polní dny firmy Some nekonaly. „Důraz klademe na Polní den v Kamenici nad Lipou, který se letos uskuteční až 4. října, kdy již budou mít zemědělci většinu polních prací hotových a na tuto tradiční akci si určitě udělají čas,“ doufá O. Šuhájek.
Během polních dnů by se měly našim zemědělcům představit nové ovocnářské traktory Dorado F s výkonem motoru od 70 do 100 k. Neměl by chybět ani nový model Explorer s výkonem motoru 85 nebo 100 k, který byl poprvé vystaven na výstavě Sima v Paříži. Tyto stroje jsou již vybaveny motory ke spalování biopaliv. Na některém polní dnu by se měl objevit také stříbrný traktor Lamborghini s vario převodovkou, které se v koncernu vyrábějí již dva až tři roky. A pokud tomu budou přát i hvězdy, dočkají se zemědělci také sklízecí mlátičky. Tyto stroje zatím v portfoliu společnosti Some chybějí. Koncern Same Deutz Fahr Group v letošním roce představí novou řadu sklízecích mlátiček, jejichž výrobu přemístil do Chorvatska.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *