01.12.2008 | 06:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Šelma si s kukuřicí hravě poradila

Jaguár americký je největší kočkovitou šelmou na americkém kontinentě. Jaguar 980 je zase největší řezačkou ze sortimentu firmy Claas. Modelová řada Jaguar 900 Claas vychází z předchozí řady sklízecích řezaček s plynulou změnou délky řezanky. Řada je postavena na poznatcích v praxi již vyzkoušených a navíc byla v mnoha směrech inovována.

Kromě nového designu přichází řezačka firmy Claas se zlepšením komfortu pro obsluhu, zvýšením průchodnosti materiálu na vkládacím ústrojí, vylepšením nožového bubnu a snadnějším přístupem k nožovému bubnu. Jaguar řady 900 je vybaven novým Intesiv Crakerem, variabilním výkonem metače, novým pilotem koncovky komínu a detektorem kovů. Větší bezpečnost při jízdě na pozemní komunikaci a optimalizace trakce na poli při co nejmenším měrném tlaku na půdu zajišťují konstrukční novinky a možnost dohušťování pneumatik. Dostatečný výkon je zaručen u modelů Jaguar 970 a 980 současnou prací dvou motorů.

Novinky v konstrukci řady 900
Jaguar se může chlubit novou kabinou Vista Cab, která je prostorná a kromě řidiče se do ní pohodlně vejde i spolujezdec. Sedadlo řidiče, jež je odpružené vzduchem, nízká hladina hluku a výborný výhled všemi směry také přispívají ke komfortu obsluhy. Při horkých letních dnech řidič jistě ocení plně automatickou klimatizaci a také lednici umístěnou pod sedadlem spolujezdce.
Efektivitu práce řezačky ovlivňuje průchodnost hmoty na vkládacím ústrojí. Šířka vkládacího ústrojí je 730 mm a světlost mezi vkládacími válci se zvětšila ze 130 mm na 180mm. Vstupní průřez se tak zvětšil o 28 %.
Stroj Claas Jaguar je tradičně vybaven nožovým bubnem s uspořádáním nožů do V, což zajišťuje optimální nastavení jejich vzdálenosti a protiostří a minimální energetickou náročnost řezacího ústrojí. Nožů může být v bubnu až 36 a délku řezanky je možné nastavit od 3,5 do 37,5 mm. Díky nové konstrukci nožů odpadá donastavování. Na jeden nůž připadají pouze dva šrouby, což zajišťuje jednoduchou a rychlou montáž. Také fakt, že nože jsou univerzální a nemusí se měnit při přechodu z píce na kukuřici, je velkou výhodou.
Novinkou je větší, silnější, rychlejší a intenzivnější Intensiv Cracker. Válce intesive Crackeru jsou vyrobeny z tvrdochromu, což jim dává jejich dlouhou životnost. Metač je dalším prvkem, který ovlivňuje výkon stroje a u řady řezaček Jaguar 900 je nově možné měnit výkon metače v rozmezí od 2 – 10 mm. Vzhledem k tomu dochází k úspoře paliva, k nižšímu opotřebení a v neposlední řadě vyšší efektivitě práce.

Současná práce dvou motorů
Dva nejsilnější modely řady 900 Jaguar 970 a 980 se mohou pyšnit výkonem 730 koní a 830 koní. Takový výkon umožňují dva řadové šestiválcové motory OM 460 LA – Double six.
Jaguar s Double six může pracovat s jedním nebo oběma motory v záběru. Aktivace druhého motoru je jednoduchá. Pomocí spínače na ovládací konzoli obsluha snadno přiřadí ve volnoběhu druhý motor. Tak je možné dosáhnout vysoké průchodnosti při maximálním využití výkonu obou motorů i maximálního vytížení jednoho motoru při nižším přísunu hmoty.
Systém Clever drive, kterým disponují všechny řezačky řady 900, v sobě shrnuje všechny novinky, které vedou při jízdě k optimalizaci jízdních vlastností jak na pozemních komunikacích, tak na poli. Jednou z nich je posunutí přední nápravy více dopředu k adaptéru, zatímco motor je posunut více do zadu. Díky tomu je hmotnost stroje ideálně rozložena a není potřeba používat zadní závaží. Celková hmotnost řezačky se tak mohla snížit, čímž se snížila spotřeba paliva a zároveň zmenšil tlak na půdu. Další zajímavostí je dohušťování pneumatik podle toho, zda jede stroj po silnici nebo po poli.
Řezačka Jaguar řady 900 má detektor kovů a kamenů Stop rock. Jakmile detektor kamenů objeví přítomnost kamenu, okamžitě zastaví pohon vkládacího zařízení. Detektor kovů chrání řezačku pěti magnety před zmagnetizovanými předměty. Citlivost detekce cizích předmětů je možné nastavit prostřednictví palubního systému Cebis.
V terminálu Cebis lze také zapnout nebo vypnout funkci Direct stop, která při detekci cizího předmětu řezačku Jaguar ihned zastaví.

Výkon řezačky Jaguar
Na poli blízko Jindřichova Hradce byl předváděn největší model Jaguar 980. Při práci tohoto dvoumotorového obra sotva stačily traktory odvážet plné návěsy řezanky. A když už se řezanka plynule dostala z pole, nestačila se naskladňovat v silážní jámě. Zkrátka výkon řezačky Jaguar 980 je opravdu velký.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down