21.02.2024 | 06:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Senážní lis s vyšším komfortem

Společnost EURO BAGGING je známá především výrobou senážních lisů. Nabízí je v několika modelových provedeních, a to jak s vlastním motorem, tak s pohonem od vývodového hřídele traktoru. Na loňské Agritechnice vystavila poslední z inovací a sice model EB 310 LG Deluxe.

Pohled na senážní lis EURO BAGGING EB 310 LG Deluxe
Na rozdíl od ostatních, náhonovým hřídelem traktoru poháněných lisů z řady 310, které mají jen ovládací plošinu, nebo ochrannou stříšku, má provedení Deluxe klimatizovanou kabinu, která je jinak používána pouze u verze lisu s vlastním motorem

Označení Deluxe navádí k tomu, že takový lis bude mít nějaké komfortní prvky. A tak tomu skutečně i je. Na rozdíl od ostatních, náhonovým hřídelem traktoru poháněných lisů z řady 310, které mají jen ovládací plošinu, nebo ochrannou stříšku, má provedení Deluxe klimatizovanou kabinu, která je jinak používána pouze u verze lisu s vlastním motorem.

Z praxe pro praxi

Inovovaný model EB 310 LG Deluxe se začal vyrábět před třemi roky a instalace kabiny pro obsluhu u něj proběhla na základě požadavků z praxe, především od službařů. Ti často, a to i během dne, mění zákazníky u nichž lisují třeba jen několik vaků, buď proto, že jde o malé farmy, nebo i u těch velkých, které využívají vaky jako doplněk k senážování a silážování v jámách. Do vaků pak často uskladňují krmivo, které se v jámě konzervovat nedá. Například mláto, nebo cukrovarnické řízky či vlhké zrno. Anebo i jeteloviny s vysokou krmnou hodnotou a podobné plodiny, u nichž je třeba aby se krmivo zakonzervovalo v co nejvyšší kvalitě.

Rychlá příprava

Traktorem poháněné modely z řady 310 LG jsou oblíbené ve službách i z jiných důvodů. Jsou bezproblémové pro transport s maximální rychlostí jízdy 40 km/h a při ustavení do pracovní polohy není třeba odpojovat traktor od tažné oje. Ta se pouze odjistí, a couváním (při současném natáčení pojezdových kol lisu pomocí dálkového ovládání) dojde k jejímu zalomení o 90°, čímž se lis přestaví do pracovní polohy. Pak už stačí zajistit oj pomocí vzpěry (správná poloha je signalizována), sklopit příjmový stůl, zvednout jeho bočnice a k traktoru připojit náhonový hřídel. Brzdy pojezdových kol lisu zůstanou zapojené, protože jsou ovládané při lisování, aby se dosáhlo adekvátního stlačení hmoty. Po nasazení vaku (s nímž pomůže malý integrovaný jeřáb) a ustavení zábrany, může lisování začít.    

Podle zvoleného průměru komory lze lisovat do vaků s průměrem 2,4 až 3 m. Výrobce k pohonu stroje doporučuje traktor ve výkonovém rozmezí od 180 do 230 k, přičemž největší odpor lisování klade travní senáž, naopak nízký například mláto, nebo cukrovarnické řízky. *

Celý článek najdete v Mechanizaci zemědělství 3/2024.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down