15.02.2016 | 10:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Senážování svinovacími lisy

Sklizeň zavadlé hmoty a výrobu senáže lze řešit s využitím různých technologií. Buď ukládáním volně loženého materiálu do silážních žlabů, věží či vaků, nebo lisováním svinovacími lisy. Výroba senáže lisováním do balíků se uplatňuje především při sklizni určité výměry pozemků. V řadě velkých podniků představuje doplněk sklizně řezačkami nebo řezacími vozy. Pro sklizeň se využívá stejná technika, s jakou se setkáváme při sklizni sena a slámy, s ohledem na objemovou hmotnost materiálu ve srovnání se suchou pící se však volí lisování do válcových balíků o menším průměru.

Samotné lisování hmoty zajišťují samostatné lisy nebo lisy kombinované s baličkami různého provedení. Balíky mají zpravidla průměr okolo 1200 mm, za určitých specifických podmínek se však volí průměr 500 až 600 mm na straně jedné a nad 1500 až 1600 mm na straně druhé. Souvisí to s navazujícími technologiemi a rovněž je nutné pamatovat na provedení a konstrukci baliček. Výkonné modely baliček s nakládacím ramenem mají nosnost 1000 až 1200 kg, řada modelů je pak omezena z hlediska maximálního průměru balíku.

Konstrukce svinovacích lisů
Pomineme-li speciální modely svinovacích lisů pro lisování balíků o nestandardních průměrech (okolo 500 až 600 mm), setkáváme se při sklizni senáže nejčastěji s modely vybavenými lisovací komorou o konstantním průměru okolo 1200 mm. Používají se rovněž lisy s průměrem komory okolo 1600 mm, avšak pro sklizeň zavadlé píce jsou vhodnější spíše prvně jmenované, a to s ohledem na celkovou hmotnost balíku. Konstantní lisovací komora je tvořena buď po obvodu profilovanými ocelovými válci, nebo laťovým dopravníkem. Ten je sestaven buď z ocelových řetězů spojených latěmi, nebo jsou řetězy nahrazeny pásy vyrobenými ze zesílené technické pryže. Některé modely se dodávají také s komorou, částečně tvořenou profilovanými válci a částečně pak laťovým dopravníkem.
Druhou skupinu představují lisy s variabilní lisovací komorou, kterou tvoří buď soustava nekončitých pásů uspořádaných v celé šířce lisovací komory, nebo je komora tvořena laťovými dopravníky s řetězy či výše popsanými pásy. Modely využívané pro sklizeň senáže se nabízejí zpravidla s lisovací komorou s nastavitelným průměrem, obvykle od 900 až 1000 mm do 1500 až 1600 mm (existují však i modely s průměrem nastavitelným například od 600 mm výše). Pro lisování zavadlé hmoty se využívají i lisy s maximálním průměrem balíku na úrovni 1600 až 2100 mm, ale nastavují se na průměr balíku okolo 1200 mm.
Třetí skupinou jsou lisy se semivariabilní komorou, která v podstatě kombinuje princip práce konstantní komory s možností nastavení průměru balíku, tedy předností komory variabilní. U modelů se semivariabilní lisovací komorou lze průměr balíku nastavovat v rozsahu od 1200 do 1500 mm. Konstrukce využívá systém laťových dopravníků spolu s pryžovými vyztuženými pásy.*

Ing. Filip Javorek

Celý článek vychází v únorovém Farmáři.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down