Senzor chrání srnčata

Komise nezávislých expertů německé zemědělské společnosti DLG vyznamenala z dohromady 320 přihlášených novinek čtyři inovativní projekty firmy Pöttinger stříbrnou medailí. První z nich má název Sensosafe a je výsledkem snahy tohoto výrobce nabídnout systém, který zajistí ochranu divoké zvěře při sklizni pícnin.

V době sklizně pícnin se divoká zvěř schovává v porostech, což je pro ni životu nebezpečné. Především mláďata srnců se při nebezpečí přitisknou k zemi a neutíkají. Řidiči traktoru tak mají mizivou šanci zvíře spatřit, a i když, je vzhledem k pojezdovým rychlostem již pozdě na to, aby včas zareagovali. Pokud k usmrcení mladého zvířete dojde, je to škoda, ale zároveň následuje i znečištění krmiva. Výskyt případných botulinotoxinů v krmivu může vést až ke smrti skotu, který se krmivem živí, z důvodu jeho otravy. Z toho vyplývá, že ve hře není jen kvalita krmiva či případné ztráty balíků, ale i hospodářský kapitál každého chovatele – jeho skot.

Firma Pöttinger proto našla vhodné řešení: infračervený optický senzor Sensosafe, umístěný přímo na žacím stroji, je schopen rozeznat srnče, které se schovává před strojem do porostu, a pro řidiče není viditelné. Jakmile je zvíře senzorem detekováno, je vyslán signál k hydraulice žacího stroje, který je bleskově automaticky vyzvednut nahoru. Srnče díky tomu zůstane bez úhony. Senzor dokáže rozlišovat mezi srnčetem a jinou překážkou jako například krtinou.*

Více informací v Mechanizaci zemědělství 11/2017.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *