08.06.2023 | 07:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Setí se sólovým secím strojem má své výhody

Když se řekne pneumatický secí stroj, vybaví se většinou stroj s předřazenou sekcí pro přípravu půdy. Většinou to i v naší praxi tak je a důvodem je sloučení dvou operací do jednoho přejezdu. Nicméně někteří výrobci mají v sortimentu i samostatné pneumatické secí stroje. Kdy se uplatňují lépe tato provedení?

Při setí kukuřice či jiných plodin na konečnou vzdálenost je oddělená příprava půdy a setí samozřejmostí. Při setí obilovin již tolik ne. Nicméně i při setí je třeba dosahovat velké výkonnosti a secí stroje s přípravou o záběru šesti či více metrů jsou pak velmi těžké a vyžadují i výkonný traktor, zvláště v kopcovitých podmínkách. Často tak vyvstane nutnost pořízení i nového velkého traktoru.

Jednodušší cestou pro menší podniky je lehký secí stroj bez souběžné přípravy půdy. S rychlostmi až 17 km/h je možné dosahovat požadované vysoké plošné výkonnosti. Právě pro středně velké podniky, požadující vysokou plošnou výkonnost v setí, vyrábí firma Horsch od roku 2020 secí stroje řady Taro. Na jeden metr záběru se vyznačují nízkou hmotností a osivo si traktor veze v čelně neseném zásobníku Horsch Partner FT. Obě nápravy traktoru jsou tak rovnoměrně zatížené, což je při přepravě a na souvratích, zvláště ve svažitém terénu, výhodou. Dále je kompaktní souprava s nesenými stroji i velmi obratná.

Další výhodou je od setí oddělená příprava půdy. Tu je tak možné provést jakýmkoli strojem, jehož pracovní orgány zrovna nejlépe vyhovují půdním a povětrnostním podmínkám i následné plodině. Na to pak hned navazuje setí, které je rychlé a efektivní. A díky snadné přístupnosti výsevního ústrojí pod zásobníkem jsou jak výsevní zkouška, tak i výměna výsevních válečků na zásobníku rychlou záležitostí. K agregaci secího stroje Horsch Taro postačují výkonnější varianty čtyřválcového traktoru.

Více informací v Mechanizaci zemědělství.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down