Silné a všestranné nosiče nářadí

Tradiční účastník českobudějovického agrosalónu - Živa, zemědělská obchodní, a. s. - letos opět představila stroje značky Reform, které mají velkou tradici především v horských a podhorských oblastech. Reform je značka profesionální techniky s extrémní svahovou dostupností, malým měrným tlak na podložku, výbornou manévrovatelností, nízkými provozními náklady, vysokou spolehlivostí a dlouhou životností. Z hlediska rychlé dodávky náhradních dílů je pro naše uživatele výhodné i sídlo společnosti v rakouském Welsu nedaleko českých hranic.

„S firmou Reform spolupracujeme deset let a na všechny nabízené modely zajišťujeme v České republice náhradní díly a servis,“ řekl týdeníku Zemědělec Ing. Jiří Pachel, obchodní zástupce a člen představenstva akciové společnosti. Připomenul, že firma Reform dodává náhradní díly na modely ještě 30 let po skončení jejich výroby.
Dvanáct měsíců v roce
Reform je značka vysoce univerzální techniky pro zemědělství, komunální služby i lesní a vodní hospodářství. Díky rychlé výměně nástaveb na základním nosiči nahrazuje jeden stroj Reform několik jiných jednoúčelových zařízení, takže může pracovat 12 měsíců v roce. Vzhledem ke své výjimečné boční svahové dostupnosti je vhodný zejména pro práci na svazích. Návštěvníci agrosalónu si mohli prohlédnout jak jednoosé stroje, tak i tradiční horský nosič nářadí Metrac či horský traktor Mounty, který je ve výrobním programu firmy Reform čtyři roky.
Vystavený zástupce nejmenší kategorie jednoosých strojů s mechanickou převodovkou Reform 741 je určený drobným zemědělcům a menším firmám s výměrou 5 až 15 hektarů. Ani v tomto případě se nejedná o jednoúčelovou sekačku, ale jde o univerzální nosič nářadí, s nímž lze agregovat řadu přídavných adaptérů, ať již lištovou sekačku, mulčovač, stroje pro přípravu půdy, ale i zimní adaptéry – sněhovou frézu či pluh. „Reform 741 je jedním z nástupců modelu 158, který v České republice pracuje již více než 40 let a uživatelům slouží k plné spokojenosti dodnes,“ pochlubil se J. Pachel. I v kategorii jednoosých strojů jsou v nabídce výkonné nosiče nářadí s hydrostatickým plynulým pojezdem Reform M9 (11 koní) a Reform M14 (16 či 20 koní), které pracují s přídavnými adaptéry o pracovním záběru až 1,3 m.
Třicet let na českém trhu
Tradiční výrobní náplní firmy Reform je řada Metrac, mezi našimi zemědělci je známá již více než 30 let. „Díky stavebnicovému základnímu nosiči a různým variantám příslušenství lze v současné době Metrac přizpůsobit požadavkům zákazníka,“ tvrdí Jiří Pachel a pokračuje. „K dispozici je široký sortiment nosičů, od menších modelů s mechanickou převodovkou až po silnější nosiče s hydrostatickým pohonem. U všech modelů lze pomocí standardního tříbodového závěsu využít široké škály příslušenství, ať již lištovou nebo rotační žací lištu, popřípadě srpovou sekačku s odsáváním do kontejneru, shrnovač, obraceč, mulčovač, vrták do půdy, stěpkovač, sklopnou lopatu, nesené rozmetadlo ale i různé zařízení pro komunální sféru či přídavné zařízení na zimu, především sněhovou frézu nebo radlici.“
Pro špičkové výkony v horském zemědělství, při údržbě krajiny a v komunálních sférách je určen třílitrový čtyřválec Metrac H7 S s výkonem motoru Daimler Chrysler 50 kW/68 koní. U tohoto stroje je optimálně sladěn výkon motoru, užitná hodnota a komfort obsluhy, což dokazuje i klimatizovaná kabina ve standardní výbavě. Novinkou je palubní počítač, který na displeji stále zobrazuje dvě z osmi možných funkcí: otáčky vývodového hřídele vpředu a vzadu, čas, počítadlo kilometrů, rychlost jízdy, denní kilometry, elektrické napětí a denní počítadlo provozních hodin. Pro maximální trakci, nízký tlak na půdu a šetrné zacházení s trávníkem je model vybaven i novými nízkotlakými pneumatikami s jemným profilem 33 x15,5-15. Multifukční pákou lze nezávisle na otáčkách motoru a pod zatížením mimo jiné plynule volit požadovanou rychlost a směr jízdy, zvedat a spouštět přední a na přání dodávaný zadní tříbodový závěs se zvedací silou 1100 kg, ovládat hydraulický boční posuv a přepínat způsob řízení přední či obou náprav. Řízení všech kol zaručuje vynikající obratnost. Dále lze volit řízení zadní nápravy nebo tzv. krabí chod. Hydrostatický pohon pojezdu se čtyřmi rychlostními rozsahy umožňuje plynule přizpůsobovat rychlosti daným pracovním podmínkám. Díky bodům otáčení uloženým za přední nápravou zaručuje nové čelní zvedací zařízení dokonalé kopírování terénu.
Traktor s vlastnostmi horského nosiče
Svahový traktor Mounty převzal vlastnosti, které se osvědčily u horského nosiče Metrac, ať již výraznou svahovou dostupnost, či šetrnost k půdě nebo výbornou manévrovatelnost v terénu. Je vhodný nejen k obhospodařování zelených ploch a horských svahů, ale vysoké výkony podává i v běžném polním hospodářství při šetrné výrobě objemných krmiv, mulčování a setí, stejně jako tažný prostředek na farmě, v lesnictví, ovocnářství či vinařství. Mounty je také představitelem hospodárného nosiče komunálních zařízení pro nasazení v letním i zimním provozu.
Firma Reform vyvinula dva modely svahového traktoru Mounty s mechanickou převodovkou – Mounty 70 a 80S a jako novinku horský traktor Mounty 100 s hydrostatickým pohonem. Malá hmotnost a nízké těžiště zajišťují těmto strojům extrémní stoupavost a maximální svahovou dostupnost. Vybaveny jsou naftovými čtyřtaktními motory Daimler Chrysler s přímým vstřikováním o zdvihovém objemu 3 l, které se vyznačují velkou tažnou silou, elastickým průběhem točivého momentu a nízkou spotřebou. U modelu Mounty 70 má atmosférický motor trvalý výkon 50 kW (68 koní), Mounty 80S s přeplňovaným motorem dosahuje výkonu 59 kW (80 koní) a model Mounty 100 s přeplňovaným motorem má výkon 70 kW (95 koní). Mechanická převodovka, u níž je synchronizováno i reverzní soukolí, je jemně odstupňovaná 12 rychlostmi vpřed a stejným počtem vzad, což umožňuje požadovanou optimální rychlost v jakémkoli terénu. U hydrostatického pohonu lze využít tři rychlostní rozsahy.
„Neobyčejnou obratnost a trakční sílu zajišťuje prostřednictvím senzorů řídicí systém všech čtyř stejně velikých kol s možností přepnutí na řízení předními či zadními koly nebo krabí chod,“ vysvětluje Ing. Pachel. „Jedinečnost inteligentního řízení Reform spočívá v tom, že přední i zadní kola zahýbají pod stejným úhlem a jedou přesně ve stejné stopě. Stlačením spínače lze rychle a pohodlně měnit řízení předními koly na řízení všemi čtyřmi a naopak, a to i během jízdy.“
Komfort a dokonalý výhled
Díky montáži přídavných zařízení v blízkosti nápravy se může agregovaná pracovní technika optimálně přizpůsobovat terénu. Sériově montované hydraulické odlehčování strojů se stará o vyšší trakci i stoupavost a zároveň také o maximální přizpůsobení terénu spolu s co nejvyšší ohleduplností k povrchu. Čelní zdvihací zařízení má nosnost 1300 kg, zadní pak 2000 kg. Stisknutím tlačítka se ovládá elektrohydraulická spojka zadního vývodového hřídele, současně lze pákou nastavit jeho otáčky (540/570). Přední vývodová hřídel se ovládá kolébkovým spínačem.
Kabina traktoru Mounty s přístrojovou deskou a přehledně uspořádanými ovládacími, kontrolními i varovnými prvky představuje komfortní pracoviště řidiče. Většinu funkcí lze centrálně řídit prostřednictvím tvarované multifunkční řadicí páky. Prostorná kabina s pohodlným sedákem a opěrkou zad zajišťuje správnou ergonomii při jízdě i řazení. Poskytuje dokonalou viditelnost na pracovní zařízení vpředu a přední kola, ke které přispívá svažující se štíhlá kapota. Příkladného odhlučení a odtlumení vibrací se dosáhlo nezávislým zavěšením motoru s převodovkou a kabiny na gumových silentblocích.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *