Sima: novinky sklízecích mlátiček

Také mezi sklízecími mlátičkami byly na pařížské Simě 2007 novinky. Prezentovaly se tam například stroje firem New Holland, Massey Ferguson, Case IH, Johen Deerre a ruské Rostselmash.

New Holland CSX 7080 je strojem novým, který si svoji premiéru odbyl v létě loňského roku. Představuje mezičlánek mezi řadou CS a u nás oblíbenou řadou CX. Tato mlátička má výkon motoru 300 koní, žací lišta může mít záběr až 7,32 metru a objem zásobníku dosahuje hodnoty až 9000 litrů.

Massey Ferguson sází výkon

Sklízecí mlátičky Massey Ferguson byly na český i evropský trh dodávány s tangenciálním mláticím ústrojím. Nicméně pro americký trh se axiální provedení také vyrábělo. Nyní dostalo novou podobu a zákazníkům byla představena nová sklízecí mlátička s vysokou výkonností, která je pro stroje s axiálním výmlatem typická.
Model MF 9895 pohání motor Caterpillar C13 se jmenovitým výkonem 425 koní, přičemž při vysýpání se zvyšuje až na 459 koní. Mláticí a separační rotor má průměr 80 cm a délku 356 cm. Zásobník na zrno má rekordní objem 12 300 litrů, přičemž rychlost vyprazdňování probíhá rychlostí 158 litrů za sekundu.

Case IH zvyšuje výkon
Novinkou letošního roku mezi sklízecími mlátičkami Case IH je model AFX 7010. Lze říci, že je to menší sourozenec u nás již známého modelu 8010, od něhož se liší jen v několika parametrech. Tím základním rozdílem je výkon motoru, který dosahuje 354 koní (namísto 405 koní u modelu 8010). Vzhledem k tomu má sklízecí mlátička i nižší průchodnost a logicky také menší čisticí plochu, a to 5,4 m2 na rozdíl od 6,5 m2, kterými disponuje model 8010. Mláticí a separační rotor je shodný u obou modelů.

Klasická Rostselmash
Také ruské sklízecí mlátičky Rostselmash se na Simě prezentovaly. Například model Acros 540 s motorem Cummins QSC 8,3 o jmenovitém výkonu 260 koní. Je to klasická sklízecí mlátička s tangenciálním mláticím ústrojím, s bubnem o šířce 800 a délce 1500 mm a pětiklávesovým vytřasadlem o separační ploše 6,15 m2. Zásobník zrna má objem 9000 litrů.

Střední výkon řady Laverda LCS
Novou řadu Laverda LCS zastupoval model 296. Jde o sklízecí mlátičku ze střední výkonové řady, vybavená motorem Sisu Diesel o jmenovitém výkonu 275 koní. Používá klasické mláticí ústrojí s bubnem o průměru 600 a délce 1600 mm. Mláticí koš má úhel opásání 106°, za mláticím je použitý ještě separační buben a pak již pětiklávesové vytřasadlo se separační plochou 9,06 metru. Aktivní plocha sít činí 5,58 m2. Vyčištěné zrno se shromažďuje v zásobníku s objemem 8800 litrů.

Jako novinka byla označena sklízecí mlátička John Deere 9580i STS. Zmíněné „i“ navíc v názvu představuje inovace, které proběhly i na modelech nižších výkonnostních řad. Zajímavostí byl sklizňový adaptér firmy Zurn Premium Flow vybavený dopravníkem, který pomáhá k postupování sklízených plodin k průběžnému šnekovému dopravníku

Stroje Claas prošly inovací
Přestože na našem trhu v prodejích sklízecích mlátiček Claas dominuje řada Lexion, také menší modely Mega jsou oblíbené. Tato řada se nyní dočkala inovací, přičemž byl navýšen výkon motoru Mercedes OM 906 LA, který je vybaven sdruženými vstřikovacími jednotkami s elektronickým ovládáním (model 370 na snímku disponuje jmenovitým výkonem 260 koní). Z pohledu mláticího ústrojí se používán osvědčený systém APS s urychlovacím bubnem a následným mláticím bubnem s košem, jenž má opásání rekordních 151°, vytřasadlo je šestiklávesové s délkou 4,4 metru a je doplněno dvojicí čechračů. Sítová skříň je beze změn a používá známý systém 3D pro eliminaci náklonu sklízecí mlátičky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *