07.04.2022 | 06:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Široká nabídka přívozních cisteren

Přívozní cisterny zajišťují obsluhu techniky pro aplikaci tekutých statkových hnojiv a také postřikovačů různých výkonových kategorií. Aplikační techniku tedy reprezentují především pracovní stroje, přepravní technika zajišťuje dopravu aplikovaných tekutých materiálů.

Postřikovače jsou svojí konstrukcí, především podvozku, dimenzovány pro jízdu na zemědělských plochách. To platí také pro kola a rozměry pneumatik. V případě nesených nebo nástavbových zástupců uvažujeme obdobě o různých typech kolových traktorů či nosičů nářadí. Postřikovače s vlastním podvozkem jsou, jak je z výše uvedených informací patrné, konstruovány především pro provádění vlastní aplikace, nikoli transportních operací. Takové využití by bylo též vysoce neefektivní, neboť by se značným způsobem snižovala plošná výkonnost a naopak narůstal podíl neproduktivních časů. 

Nákladní automobily

Poměrně často se v našich podmínkách setkáváme s využitím různých typů nákladních vozidel, která jsou opatřena rozmanitým typem cisternových nástaveb. Především jde o využití samotných nákladních vozidel nebo souprav s dvouosými cisternovými přívěsy. Sólo nákladní automobily se využívají zejména ze dvou zásadních důvodů. Jednak je to dáno objemem hlavní nádrže postřikovače (s přihlédnutím k velikosti dávky na jednotku plochy), která nevyžaduje využití maximálně možného objemu přívozních dopravních prostředků, jednak pracujeme s postřikovači poměrně často ve vzrostlých porostech a musíme tak eliminovat pohyb přívozních prostředků na ošetřovaných plochách. Máme také často omezený prostor k otáčení a manévrování a je tak výhodnější nasazení sólo nákladních automobilů.

Přípojná vozidla

Přípojná vozidla s cisternovými nástavbami mají podobu přívěsů i návěsů s různou konstrukcí z hlediska spojení podvozku s vlastní nádrží. V první řadě využijeme přívěsné cisterny se dvěma nebo třemi nápravami, u nichž je podvozek pevně spojen s vlastní nádrží. Dále mohou být přívěsy vybaveny univerzálním podvozkem, umožňujícím nahradit cisternovou nástavbu zejména valníkovou korbou, určenou v zemědělských provozech především k přepravě obilovin, olejnin a dalších komodit. Výše uvedené typy přívěsů můžeme agregovat jak s nákladními automobily, tak různými kolovými trakčními prostředky nebo tahači, jejichž konstrukce vychází z různých typů speciálních nákladních automobilů. Obdobné platí pro různé traktorové návěsy v dvounápravovém nebo třínápravovém provedení.*

Více v článku Ing. Filipa Javorka v dubnovém Farmáři.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down