U dávkování existuje nyní několik možností nastavení výsevku. Plnění dávkovacího zařízení probíhá díky gravitační síle. Následnou dopravu osiva zajišťuje opět gravitace nebo proud vzduchu.
Po nastavení výsevku se u secího stroje doporučuje přezkoušení správného seřízení prostřednictvím výsevní zkoušky. Je třeba vzít v potaz skutečnost, že při práci na poli dochází k otřesům a vibracím, které působí na secí stroj i zásobu osiva a ovlivňují jeho proudění. Chybám v dávkování je možné předejít tak, že se po ujetí krátké vzdálenosti na pozemku provede přezkoušení dávkovaného množství osiva výsevní zkouškou.
Pohon dávkovacího zařízení probíhá v nejjednodušším případě od podvozku secího stroje. Ale tuto úlohu přejímají i pěchovací válce u secích kombinací či opěrná nebo ostruhová kola. Nově se k pohonu používají i elektromotory na stejnosměrný proud. Pro přesnost dávkování je nutné, aby zařízení pro měření ujeté dráhy vykazovala co nejnižší prokluz. V zásadě platí skutečnost, že čím větší je průměr odvalujícího se kola, tím méně zapadá do půdy a o to více pak odpovídá změřená vzdálenost skutečně ujeté dráze.
U tzv. mechanických secích strojů se osivo dopravuje k botkám teleskopickými trubicemi působením gravitace. Trubice se vyrábí z plastu nebo oceli. V případě kovových trubic je nejvhodnějším materiálem ušlechtilá ocel, protože zde nedochází k omezování proudění osiva rzí. Vnitřní plochy musí být hladké, aby povrchový odpor byl co nejvíce omezen. Trubice nesměřují kolmo k zemi, ale mají určitý úhel sklonu, zabraňující volnému pádu osiva.
Více informací v Zemědělci.