Sklízecí mlátička s vyšší výkonností

Novinkou letošního roku je sklízecí mlátička Gomselmaš Palesse GS16. Výrobce se u tohoto kombajnu zaměřil především na zvýšení hektarové výkonnosti. Použil proto žací adaptér s větším záběrem, výkonnější motor a místo vytřasadla instaloval dvojici rotačních separátorů.

Ač nová sklízecí mlátička koncepčně vychází z modelu GS12, má tak velké množství úprav, že lze hovořit o zcela novém kombajnu.

Urychlovací buben

Mlátící ústrojí nové sklízecí mlátičky se šířkou 1700 mm je tvořeno hlavním mláticím bubnem o průměru 600 mm a předřazeným bubnem urychlovacím jenž má průměr 450 mm. Mezera mezi bubny a koši je stavitelná servopohonem řízeným z kabiny obsluhy.

Rotační separátory

Odmítací buben posunuje hrubý omlat k dvojici separátorů o délce 4260 mm a průměru 445 mm. Celková separační plocha tak dosahuje 4,2 m2 a díky rotačnímu pohybu je uvolnění  zbytkového zrna intenzivní a to znamená vyšší průchodnost. Sláma z rotačních separátorů může být vedena do drtiče, nebo pomocí skluzné desky odkládána na řádek.

Ovládání z kabiny

Pomocí stupňovité vynášecí desky je jemný omlat veden na vytřásací desku a z ní přepadává na dvojici žaluziových sít s čistící plochou 5,8 m2. Ventilátor profukuje nejen síta, ale i prostor nad vytřásací deskou a tak efektivně odstraňuje ze zrna plevy ostatní příměsi. Otáčky ventilátoru i nastavení žaluziových sít jsou ovládány z kabiny.

Zásobník na 9000 l

Vyčištěné zrno je transportováno do zásobníku s objemem 9000 l. Z něj se vykládá rychlostí 100 l/min, přičemž minimální výška vykládání činí 4,1 m, takže lze plnit i nákladní automobily se zvýšenými bočnicemi. Nedomlácené klásky putují kláskovým dopravníkem zpátky do mláticího ústrojí. Novinkou mlátiček Palesse je použití rozmetadel plev.

Šikmý dopravník je vybavený systémem pro odsávání prachu s malým ventilátorem poháněným pomocí řemenového převodu. Reverzace šikmého dopravníku je řešena hydromotorem.

Celý článek naleznete v Mechanizaci zemědělství 4/2018.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *