Sklízecí mlátičky v roce 2018

Pro následující sklizňovou sezónu přicházejí výrobci techniky opět s četnými novinkami a inovacemi. Zásadní vliv na jejich uvedení měla podzimní výstava Agritechnica, na jejíž dvouletou periodu svými inovačními cykly výrobci reagují.

Česká republika hraje v uvádění novinek na trh významnou roli, protože si ji přední světoví výrobci vybírají jak k testování předprodukčních typů, tak zde vznikají i propagační materiály. Tento příspěvek přináší ucelený přehled všech zásadních novinek, zajímavosti ze světa a také prostřednictvím fotografií několik pohledů na sklizeň u nás.

 

Agco

 

Nadnárodní korporace Agco jenž je vlastníkem značek Massey Ferguson, Fendt, Challenger a mnoha dalších, představil novou vrcholovou řadu axiálních mlátiček Ideal. Ty byly vyvinuty od základu jako zcela nové stroje. V šestiletém vývojovém období vzniklo 45 prototypů testovaných po celém světě, s rozpočtem více než 400 mil. dolarů se jedná o doposud nejdražší projekt koncernu Agco. Mlátičky přicházejí na trh v nové grafitové barvě a jednotným typovým označením, liší se pouze logo jednotlivých značek. Distribuovány budou především v síti Massey Ferguson a Fendt.

Parametry nových mlátiček jsou velmi impozantní, tak například zásobník zrna u největšího typu dosahuje kapacity 17 100 litrů a rychlosti vyprázdnění až 210 l/s. Nejzásadnější novinkou je především mlátící mechanismus s úzkými a dlouhými rotory, jejichž délka činí 4,8 m. Modely Ideal 7 jsou vybaveny jedním axiálním rotorem, mlátičky Ideal 8 a Ideal 9 mají mlátící mechanismus složen z dvojice rotorů. K velkým strojům byl vyvinut také odpovídající žací adaptér, jedná se o osvědčený PowerFlow v záběru až 12 metrů. Na přání mohou být mlátičky vybaveny jeho automatickým připojením.

Ideal 7 disponuje 9,1litrovým motorem AgcoPower s výkonem 451 koní, Ideal 8 je vybaven motorem MAN se zdvihovým objemem 12,4 litru o výkonu 538 koní, největší mlátičku Ideal 9 pohání 15,4litrový MAN o výkonu 647 koní. Velkou předností i u největšího modelu je malá přepravní šířka, i s pneumatikami širokými 800 mm nebo pásovými jednotkami v šířce 660 mm zůstává celková šířka stroje v mezi 3,3 metru.

Mezi další přednosti patří nové kabiny s panoramatickým výhledem, volitelný systém automatického nastavení pracovních mechanismů během provozu nebo inteligentní systém čištění, který díky speciálně tvarovaným deskám usměrňujícím tok jemného omlatu kompenzuje svah až do 15 %.V roce 2018 bude na trhu k dispozici omezený počet těchto mlátiček, plně dostupné budou v roce 2019.

David Janda

Celý článek najdete v Mechanizaci zemědělství 4/2018.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *