Sklizeň pšenice jako na dlani

Dobře sestavené časosběrné snímky ve filmu mohou během krátké doby přiblížit například vývoj a vegetaci plodin, budování továren či jiné delší období. A což teprve, pokud je takové zkrácené dění možné zažít živě. Přesně takovou příležitost měli všichni návštěvníci Polního show firmy Agrall na poli u střediska ZD Jiřice u Miroslavi. Technika Claas a Väderstad předvedla na pozemku s ozimou pšenicí všechny důležité pracovní operace, od sklizně zrna až po založení porostu následné plodiny. Díky perfektní přípravě jedna souprava střídala druhou a v průběhu jedné hodiny se všechny stroje představily při práci, v doprovodu odborné prezentace od produktových manažerů společnosti Agrall.

Svou Polní show firma Agrall načasovala těsně před začátek žňových prací na jižní Moravě. Jejich průběh ale není tak radostný, jak bývá zvykem, protože na výnosech se negativně podepsalo sucho. Sucho také ovlivnilo podmínky, v nichž musely předváděné stroje pracovat.

Jako první vjela do porostu sklízecí mlátička Lexion 780 TerraTrac, vybavená největším žacím ústrojím Claas na našem trhu, Vario 1230. Tato mlátička má kapacitu pro sklizeň až 80 t zrna za hodinu a díky své produktivitě dokáže zajistit včasnou sklizeň velké výměry za optimálních podmínek. Přitom svému řidiči nabízí nejen pohodlí, ale též výrazné zjednodušení práce díky sofistikovaným automatizovaným systémům.

Pokročilou automatizaci představuje systém Cemos Automatic. Před začátkem práce obsluha zadá, v jakém stavu je sklízený porost, dále svou strategii sklizně, a začne sklízet. Systém sbírá informace od senzorů v důležitých konstrukčních celcích mlátičky a provádí plně automaticky její nastavení.*

Více informací v Mechanizaci zemědělství č. 8/2017.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *