Sklizňová technika se zajímavými inovacemi

Firma Grimme připravila řadu novinek, které se týkají strojů pro sklizeň brambor i cukrové řepy. Jejich prezentace proběhla v rámci tiskové konference, uspořádané společně s firmou Amazone v Německu. Samojízdný šesti-, osmi- a devítiřádkový sklízeč cukrové řepy Rexor bude od sezóny 2017 inovován a vybaven moderními prvky.

Sklízeč Rexor se zásobníkem na 22, resp. 30 tun bude standardně vybaven automatickou regulací rychlosti pohybu prosévacích hvězdicových kol a dopravníku Speedtronic. Regulace probíhá na základě aktuálního zatížení stroje. Systém Speedtronic dovoluje pracovat s minimálními otáčkami pro šetrnou manipulaci s řepou a snižuje riziko ucpávání stroje. Jakmile vyvstane potřeba vyšší intenzity čištění řepy, dokáže Speedtronic automaticky a velice citlivě zareagovat. Řidič přitom nemusí manuálně nic nastavovat a díky tomu má svou práci usnadněnou.

Konstruktéři firmy Grimme také optimalizovali uspořádání a tvar prutů u prosévacích kol, čímž se docílilo jejich lepšího záběru na řepu, a tím i zvýšení průchodnosti. Zároveň se stroj chová k řepě i šetrněji.

Další zajímavou inovací je instalace přídavného kloubu pro sklopení vykládacího dopravníku. Při vyorávání je možné sklopit dopravník blíže ke středu stroje, čímž se příznivě ovlivní jeho těžiště. Při vyprazdňování umožňuje nové řešení šetrnější ukládání řepy na polní skládku, případně odvozní prostředky. Díky přídavnému sklopení dopravníku v transportní poloze se také snižuje celková výška stroje, který tak může snadněji projíždět pod vedením vysokého napětí či větvemi stromů v okrajích pozemků.*

Více informací v Mechanizaci zemědělství č. 11/2017.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *