12.02.2024 | 07:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Slavné lisy měly třicáté narozeniny

Je-li zapotřebí sklízet velké objemy slámy, sena anebo i zavadlé hmoty, pak je lis na hranolové balíky vhodným řešením. K významným výrobcům těchto strojů v Evropě patří firma Krone. První lis na hranolové balíky představil Krone na veletrhu Agritechnica na podzim 1993. Tak se zrodil Krone BiG Pack, legenda ve svém oboru.

První generace lisů Krone BiG Pack měla lisovací kanál 80 cm vysoký a 80, resp. 120 cm široký. Kromě jednoduché nápravy byla poprvé možná i náprava tandemová (výbava na přání). Již první generace lisů BiG Pack měla integrované řezání.

Větší a výkonnější

Lisy BiG Pack dalších generací nejen že se zvětšovaly ve svých celkových rozměrech; stoupla i slisovanost balíků. Výrazně se zvýšila slisovanost balíků poté, co Krone v roce 2005 uvedl na trh lisy BiG Pack HDP. Dalším „skokem“ kupředu bylo uvedení lisů BiG Pack HDP II v roce 2013. Lis dosahoval zcela nevídanou průchodnost. Každý balík byl pevně ovázán motouzem od osmi dvojitých vazačů, na rozdíl od dosavadních šesti vazačů.

Pátá generace nastupuje

Jedním z milníků ve vývoji lisů Krone BiG Pack je podzim 2020. Stávající čtvrtou generaci lisů Highspeed doplnilo v září 2020 šest nových typů páté generace. Nové lisy BiG Pack 1270, 1290 a 1290 HDP mohly být vyrobeny vždy buď s anebo bez řezacího ústrojí VariCut (VC).

Pátá generace lisů BiG Pack se kromě toho pyšní i prodlouženým lisovacím kanálem o dvacet procent. Spolu s horní lisovací stěnou v celé šířce kanálu jsou tak vytvořeny vhodné předpoklady pro dosažení ještě lepšího tvaru a stupně slisování balíků, a to i při sklizni velmi suchého materiálu.*

Více informací v Mechanizaci zemědělství č. 3/2024.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down