Sortiment se rozšiřuje

Společnost N & N Košátky se v posledních letech posunula z pozice regionálního dovozce techniky na post dovozce akreditovaného a to hned u několika značek zemědělské techniky. Nejprve to byla dopravní technika Umega, poté žací stroje a mulčovače SaMASZ, dále cisterny Meprozet a nově (od loňského roku) i pícninářská a aplikační technika Sipma.

A když k tomu připočteme prodej traktorů Zetor a Valtra, nebo půdozpracující techniky Opall-Agri či Kverneland, tak je jasné, že sortiment nabízené mechanizace uspokojí většinu požadavků zemědělců. Tedy samozřejmě tehdy, pokud jim vyhovuje nabídka prodávaných značek. Pro některé z potenciálních uživatelů může být skutečnost, že Umega se vyrábí Litvě a SaMASZ, Meprozet i Sipma v Polsku, jistou psychologickou překážkou, ale v dnešním globalizovaném světě se stejně uplatní jen ti, co produkují stroje s adekvátní kvalitou a navíc, často se produkty renomovaných výrobců vyrábí i tam, kde bychom to vůbec nečekali. Takže negativní nálepku již není možné přisoudit všem polským výrobcům.

Na letošním Techagru měla firma z Košátek, která má nyní své sídlo v Kropáčově Vrutici, velkou expozici. Je logické, že v ní dominovala technika čtyř výše uvedených značek. Ze strojů Sipma můžeme zmínit například desetitunové rozmetadlo statkových hnojiv Tajfun s dvěma svislými rozmetacími válci a pracovním záběrem 5 až 12 m. Jde o jednoduchý, ale dobře provedený stroj s praktickými doplňky v podobě dřevem chráněných bočnic, anebo odpružené oje. Plynulá změna rychlosti posuvu podlahových dopravníků je zabezpečena hydrostatickou cestou. Pozitivem rozmetadla je nízká nakládací výška, takže jej lze snadno plnit i čelními traktorovými nakladači.

V expozici nechyběla ani dvě rozmetadla minerálních hnojiv, a to RN 1000 Boryna a RN 610 Antek. Jejich modelové označení odpovídá objemu zásobníku v litrech, ovšem s použitím nástavků lze užitečnou kapacitu až zdvojnásobit.

Z pícninářské techniky Sipma stojí za zmínku vystavený svinovací lis PZ 1832 Prima, který je vybaven variabilní komoru a dokáže formovat balíky o průměru až 180 cm. Zajímavým výrobkem je též nesená balička OS 7510 Klara. Tato balička je sice nesená v tříbodovém závěsu, avšak díky opěrným kolům pojíždí po pozemku. Tažený stroj s plnou automatikou nakládání a balení reprezentoval vystavený model Gaja.*

Celý článek najdete v týdeníku Zemědělec.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *