01.04.2024 | 05:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Souprava pro udržitelné zemědělství

Strategie Zelené dohody pro Evropu (European Green Deal) kombinuje různé cíle. Mezi ty hlavní můžeme řadit snížení používání přípravků na ochranu plodin, snížení emisí CO2 a zvýšení počtu ekologických podniků. V kontextu s dosažením těchto cílů navrhli vývojáři firmy Fendt soupravu, která by je mohla naplňovat.

Jedná se o kombinaci elektricky poháněného traktoru Fendt e100 Vario s prodlouženým dojezdem (využívá Li-Ion akumulátorů v kombinaci s palivovým článkem jako dalším zdrojem elektrické energie) a nářadí v podobě elektricky poháněné aktivní plečky.

Elektrické propojení traktoru a plečky bylo zkonstruováno společně s firmou Lauwen Agro Engineering a palivový článek jako „prodlužovač dojezdu“ neboli Extender byl vytvořen ve spolupráci mezi společnostmi Agco Power a BlueWorld. Celkový koncept je samozřejmě připraven i pro budoucí autonomní provoz.

Jak pomoci akumulátorům

Prostorové i hmotnostní nároky baterií přinášejí významná omezení při vývoji zemědělských strojů. Při náhradě spalovacího motoru elektropohonem, zachování jeho hmotnosti, rozměrů a rozumné ceny je nutné použít baterie s omezenou kapacitou, a to omezuje dobu provozu traktoru. Například nově vyvinutý traktor Fendt e100 Vario dosahuje na jedno nabití provozní doby asi 4 - 6 hodin a to i při agregaci s energeticky nenáročným strojem - jednorotorovým shrnovačem. Pro prodloužení pracovní doby traktoru je proto využito dalšího zdroje energie – palivového článku.

Hlavní hnací ústrojí traktoru Fendt e100 Vario se skládá z akumulátoru s elektromotorem a plynulé převodovky. Stroj má tři různé provozní režimy – Eco Mode s výkonem 50 kW, Dynamic Mode s trvalým výkonem 55 kW a Dynamic Mode + s krátkodobým špičkovým výkonem až 66 kW (90 k). Funkce Stop & Start nebo nožní tlačítko pro zvýšenou rekuperaci, využívají energii poměrně efektivně, ale stále je provozní doba velmi krátká ve srovnání s tou, již nabízí spalovací motor.

Dvojnásobek provozní doby

Palivový článek s kapacitou asi 100 kWh dobu práce zdvojnásobí a to znamená, že traktor může jet s nářadím, které není energeticky příliš náročné (jako je například elektricky poháněná plečka) celý pracovní den, aniž by bylo nutné práci přerušit a nabít akumulátory.

Palivový článek přitom nefunguje tak, že by potřeboval čistý vodík, ale pohonnou látkou je metanol, který se doplňuje do malé nádrže. Elektrická energie je tedy získávána z metanolu za vzniku vody, CO2 a malého množství odpadního tepla. Protože odpadním produktem reakce je též CO2 tak pouze kombinace palivového článku a zeleného metanolu přispívá ke snižování emisí tohoto skleníkového plynu. Na druhou stranu, vyrobit metanol z rostlinné produkce to není žádný problém.*

Celý článek najdete v Mechanizaci zemědělství 4/2024.

Kombinace traktoru Fendt e100 Vario s elektricky ovládanou plečkou nabízí soupravu, která se obejde bez vnější hydrauliky traktoru. Na snímku včetně prodlužovače dojezdu Extender
Kombinace traktoru Fendt e100 Vario s elektricky ovládanou plečkou nabízí soupravu, která se obejde bez vnější hydrauliky traktoru 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down