Španělská tradice v krmných vozech

Zemědělská technika a mechanizace z jihozápadní Evropy není u našich pěstitelů a chovatelů zcela známá. O to zajímavější je pak setkání se španělskou skupinou Grupo Tatoma, která vyrábí různé typy stejnojmenných nízko energetických krmných vozů. V nedávné době Tatoma představila nový vertikální míchací vůz v kombinaci s rozdružovačem kulatých a hranatých balíků.

Sortiment Tatoma zahrnuje nízko energetické krmné vozy s horizontálními či vertikálními míchacími šneky a to tažené, samochody a nebo stacionární. Konfigurace jednotlivých modelů v sériovém provedení se liší podle obsahu vany od sedmi do dvaceti metrů krychlových. S tím souvisí příslušné rozměry stroje, potřebný příkon a maximální celkové zatížení. Veškeré parametry včetně velikosti vany však lze upravit podle konkrétních přání zákazníků. Produkty Tatoma vychází z dlouholetých zkušeností španělských zemědělských podniků, které chovají stáda o velikosti až tři tisíce kusů a obhospodařují patnáct tisíc hektarů zemědělské půdy. Současně vychází vstříc zákazníkům, kteří hledají krmné vozy do obtížného terénu. Vozy vybavené většími pneumatikami totiž snáze překonávají povrchové nerovnosti. Import do České republiky a na Slovensko zajišťuje výhradní zástupce na českém a slovenském trhu – firma UNICOM Agro, a. s., se sídlem v Tišnově. Sortiment krmných vozů Tatoma nám představil produkt manažer, Ing. Abdú Jaquité.

Až o pětinu kratší proces míchání
Horizontální krmné vozy Tatoma charakterizuje nízký příkon systému. Tyto krmné vozy si mohou zákazníci pořídit ve variantě bez vybírání, nabírání lopatou nebo vybírání s frézou. Pohon zajišťuje elektromotor, nebo dieselový motor. Frézovací výška dosahuje maximálně 4,7 metrů a výkon odběru činí přibližně 110 kilogramů za minutu. Speciální patentovaný jedno šnekový míchací systém s vertikálními lopatkami umožňuje šetrné, ale zároveň rychlé a důkladné promíchání krmné dávky. Šnek pracuje s nižším příkonem a nižšími otáčkami, což v kombinaci s výměnným proti ostřím břitů zajišťuje čistý řez. Systém míchání oproti výložníku nedrtí směs o stěny vany. Z poloviny otevřený šnek je snadno přístupný a samotný proces trvá až o 20 % méně, než je tomu u jiných systémů míchání krmiv. Přes bohatou základní výbavu lze k horizontálnímu krmnému vozu mimo jiné přikoupit programovatelnou elektronickou váhu s pamětí na čtyřicet receptur nebo třicet přísad s programem v českém jazyce, vzduchové brzdy, osvětlení, kardanovou hřídel, hydraulické zvedání vyprazdňovacího dopravníku, horní závěs nebo dno vany z nerezové oceli.

Vertikální míchací vůz v kombinaci s rozdružovačem
Vertikální krmné vozy TATOMA se skládají z kuželovitého oválného zásobníku s jedním nebo dvěma kónickými šneky. Tento míchací systém bez obtíží rozmělní jakýkoliv sypký nebo vláknitý materiál a kulaté i hranaté balíky. Připravuje z nich nakypřenou homogenní krmnou směs, přičemž nedochází k drcení nebo trhání materiálu.V příplatkové výbavě mohou zemědělci nalézt programovatelnou elektronickou váhu s pamětí na čtyřicet receptur nebo třicet přísad s programem v českém jazyce, vzduchové brzdy, osvětlení, kardanovou hřídel s velkým úhlem výkyvu a ochranný prstenec.
Společnost Tatoma nedávno uvedla novinku – vertikální míchací vůz v kombinaci s rozdružovačem kulatých a hranatých balíků. Vertikální krmný vůz Tatoma tak má mimo míchacího ústrojí ve své zadní časti umístněnou vnitřní turbínu na rozdružování balíků, včetně rozptylu slámy do vzdálenosti deset až dvanáct metrů v rozsahu 180 stupňů. Vnitřní turbínu lze upravit podle požadavků zákazníka. Dvě provedení zahrnují model E (délka řezanky pro hovězí dobytek) a model D (délka řezanky pro drůbež).

Dva kotouče pro rozdružovač
Sortiment Tatoma také nabízí chovatelům tažené rozdružovače s objemem vany od 2,25 metrů krychlových až do 4,5 metrů krychlových. Zařízení má rozdružovací turbínu s horizontální podélnou osou otáčení v čele vozu a posuvné dno. Zvolené délce řezanky přísluší konkrétní rozdružovací kotouč. Model D je vhodný pro drůbež, model E zpracovává řezanku pro skot. Pohon frézy zajišťuje vývodový hřídel traktoru přes převodovku. Ovládání dna, vyklápění dveří a usměrnění slámy probíhá hydraulicky. Usměrňovač slámy rovnoměrně rozprostírá slámu do vzdálenosti až 18 metrů v kruhu kolem stroje. Vnitřní rozměr rozdružovací komory umožňuje rozebírat balíky o průměru až 1550 milimetrů. Celková váha zařízení činí 1150 kilogramů. Volitelné příslušenství zahrnuje otočný usměrňovač slámy, kola pro tažený stroj, výměnné uzávěry za rameno a lopatu a počítač hodin provozu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *