Farmáři z ekologické farmy v Číhalíně letos na jaře hledali způsob, jak rozrušit tvrdou krustu, jež pokryla jejich pole. Klasické prutové brány byly zcela neúčinné. Problém vyřešila rotační plečka, která nejen rozrušila krustu, ale také provzdušnila půdu a podpořila plodiny v jejich růstu.
Soukromý zemědělec Ing. František Holub starší z Číhalína na Třebíčsku začal hospodařit v roce 1991 na 36 ha v restituci navrácené zemědělské půdy. Od počátku se zaměřil jak na rostlinnou, tak na živočišnou výrobu a na rozdíl od většiny ostatních začínajících soukromých zemědělců i na ekologický způsob hospodaření. Od roku 2016 provozuje zemědělskou výrobu v ekologickém režimu i Ing. František Holub mladší.
Pozemky farmy se nacházejí v bramborářské oblasti, v nadmořské výšce od 430 až do 640 m a půdy na nich jsou spíše těžší. „Pokud od jiného vlastníka převezmeme nový pozemek, tak v přechodném období od konvenčního k ekologickému hospodaření na orné půdě pěstujeme oves s podsevem, většinou jetelem nebo jetelotrávou,“ popisuje systém rostlinné výroby syn František a pokračuje: „Následně v prvním roce sejeme jarní pšenici, následuje žito, potom luskovina a opět jařina s podsevem.“ Tento osevní postup ale není dogma, hospodáři se musejí přizpůsobovat poptávce na trhu, a tak se mezi pěstovanými plodinami objevuje i špalda nebo pohanka.
Myšlenka pořídit si na farmu rotační plečku se zrodila letos na jaře. „Na polích se špaldou se vytvořil tvrdý škraloup, prutové brány nedokázaly krustu narušit a rozbít, a tak jsem konzultoval s kolegou Jaroslavem Machem z biofarmy v nedaleké Osové Bitýšce, který má s pěstováním špaldy zkušenosti, zda nezná způsob, jak krustu rozrušit. Od něho jsem se dozvěděl, že existuje speciální stroj pro tuto činnost, rotační plečka Rotary Hoe rakouského výrobce CFS. Nakonec jsme se dohodli, že si ji vypůjčíme a vyzkoušíme. Oslovili jsme společnost AGRIO Pardubicko s. r. o. z Litomyšle, která tyto stroje dováží, a ta nám stroj zapůjčila. Zkoušení se uskutečnilo na konci dubna, u nás na 10 ha špaldy. Plečka se plně osvědčila. Následoval prodej a od té doby ji s Jaroslavem Machem společně užíváme,“ vysvětluje syn František.
Jednoduchá, ale účinná
Rotační plečka Rotary Hoe má na rámu o průřezu 180 x 180 mm se stěnami tloušťky 6 a 8 mm umístěné dvě řady mírně přesazených rotačních hvězdic od firmy Yetter s roztečí 8,5 cm. Samostatné uložení hvězdic na ramenech a odpružení vinutou pružinou zajišťuje velmi dobré kopírování terénu včetně vyjetých kolejí od kol traktoru. Hvězdice jsou osazeny 16 lžícovitými hroty z tvrdokovu, které jsou pracovními a také nejdůležitějšími orgány stroje. Speciálně navržená délka lžic a úhel, pod nímž vnikají do půdy, zajišťují, že rostliny pěstované plodiny nejsou poškozeny.
Více v časopisu Farmář*